ایستگاه خبر

eGaaS: حکومت الکترونیکی به عنوان یک سرویس

یک پلتفرم جدید بلاک چین با عنوان «eGaaS» با هدف بلندبالای ایجاد تحول و انقلاب در نحوه عرضه خدمات حکومت ها به شهروندان در حال راه اندازی است، eGaaS نام اختصاری عنوان «حکومت الکترونیکی به عنوان یک سرویس» (electronic Government as a Service) است، یعنی دقیقا همان چیزی است که آنها می خواهند عرضه کنند. آنها، با ایجاد مجموعه ای از ابزارها و یک پلتفرم بلاکچین و مشترک، معتقدند که می توانند باعث صرفه جویی در پول برای حکومت ها شده و شهروندان و صاحبین کسب و کار را از شر روال بوروکراتیک خلاص کنند.
تجمیع سرمایه و کمپین جمع آوری کمک مالی برای پیشبرد این پروژه در ۱۵ نوامبر راه اندازی شد، که دور اول از شش دور بوده و  یک ماه طول خواهد کشید.  جزئیات بیشتر درباره این تجمیع سرمایه را می توانید در انتهای مقاله بیابید، اما بگذارید ابتدا نگاهی بیاندازیم به اینکه این افراد واقعا می خواهند چه کنند.

موارد استفاده بلاک چین برای حکومت

با وجود اکراهی که بسیاری از حکومت ها و نهادهای حکومتی جهان به خود بیت کوین دارند، فن آوری بلاک چین مورد استقبال گرم آنها قرار گرفته است و بسیاری آن را بهترین راه حل برای بسیاری از مشکلات اداری حکومت ها می دانند.
ویلیام موگایر (William Mougayar)، نویسنده «بلاک چین تجاری» و مشاور و عضو هیات مدیره در چندین پروژه اصلی ارزهای رمزنگاری شده از جمله اتریوم و اُپن بازار (Open Bazaar)، می نویسد:

«خدمات حکومتی یکی از حیطه های کاربردی آشکار برای بلاک چین هستند.»

وی در مقاله خود فهرستی از پروژه های گسترده را قید می کند که در آن حکومت ها مستقیما در بخش های متعدد خدمات عمومی خود، در حال پیاده سازی این فن آوری هستند. صورت حساب های مبتنی بر بلاک چین در سنگاپور از جمله آنهاست که برای جلوگیری از تکرار فساد دویست میلیون دلاری علیه بانک های این کشور، مورد استفاده قرار می گیرد. دیگری یک سیستم صدور سهام تجاری در ایالت دلور آمریکاست. سیستم ثبت املاک در غنا نیز مثال دیگری است.
در انگلیس، اخیرا حکومت یک شرکت بلاک چین را که credits نام دارد به فهرست عرضه کنندگان مورد تایید وی اضافه کرده که به هر شاخه ای از خدمات عمومی اجازه می دهد از سرویس آنها استفاده کند.
آشکارا، پتانسیل عظیم برای استفاده از این فن آوری در حیطه های مختلف وجود دارد مثلا برای کاهش فساد، کاهش هزینه ها، افزایش شفافیت در امور، و به طور کل انجام امور به روشی کارآمدتر. این امری است که به نظر می رسد مورد قبول خود حکومت هاست و در بسیاری موارد از آن استقبال می کنند.

قوانین هوشمند و خدمات حکومتی مبتنی بر بلاک چین با استفاده از پلتفرم eGaaS

«انتقال کارهای حکومت و بدنه قانونی به پلتفرم eGaaS می تواند موجب صرفه جویی در ده درصد از تولید ناخالص داخلی سالیانه کشور شود.»

پلتفرم eGaaS در صدد ارائه یک فروشگاه آنلاین برای حرکت سرویس های حکومتی از سیستم های سنتی به بلاک چین است. فلسفه پشت این رویکرد این است که متفرق بودن، یعنی سیستم های مختلف در حیطه ها یا ادارات مجزا، اساسا توانایی بالقوه این فن آوری را محدود می کند.
قراردادهای هوشمند، اثبات گواه عدم فساد و تراکنش های امن و رمزنگاری شده می تواند کارهای شگفت انگیزی انجام دهد. اما آنها فقط می توانند با داده هایی که از قبل در بلاک چین موجود است کار کنند. این امر از پیش در موارد اجرایی قراردادهای هوشمند یک مشکل بوده است و باعث شده تا از اوراکل و دیگر سیستم ها به عنوان واسطه ای بین این فن آوری و جهان بیرونی استفاده شود. حکومت ها با آوردن همه چیز روی یک پلاتفرم یکسان، می توانند مطمئن شوند که هر چیزی که یک قرارداد هوشمند لازم دارد از قبل دز بلاک چین به شیوه امنی موجود است.
سرویس هایی که به عنوان بخشی از این پلتفرم عرضه می شوند را می توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد: ۱.سیستم های مالی، ۲.سیستم های ثبت، ۳.الگوریتم قرارداد هوشمند و ۴. فرماسیون قانون هوشمند و مکانیزم اجرایی. روی هم رفته، این ها بسیاری از موارد استفاده را تحت پوشش قرار می دهند از جمله مثال هایی که در بخش گذشته ذکر شد و نیز رای گیری ایالتی، سیستمی برای ذخیره و کنترل دسترسی به داده های پزشکی، ثبت تاریخ تولد و ازدواج، و خیلی چیزهای دیگر.
علاوه بر خدمات عمومی، بسیاری از این امکانات می تواند مورد استفاده مشتریان تجاری برای چیزهایی مانند سیستم های پرداخت، بورس، خدمات بیمه، سازمان های اعبتاری، سیستم های مدیریت و حسابداری، قرار گیرد. در واقع، این کاربران تجاری احتمالا اولین پذیرندگان این پلتفرم باشند.

قوانین هوشمند

یکی از ابتکارات کلیدی پشت این پلتفرم و جالب توجه ترین جنبه آن، معرفی یک مفهوم جدید به نام «قانون هوشمند» است.
مطابق راه اندازان eGaaS :

«قوانین هوشمند ایجاد و پیاده سازی قراردادهای هوشمند را تنظیم کرده و به طور خودکار مقررات روابط بین افراد و سازمان ها را مشخص می کنند.»

در نتیجه این امر، یک کشور یا جامعه در این پلتفرم می تواند قوانینی را معرفی کند که به طور خودکار  قراردادهای هوشمند را قوانین آن کشور مطابقت می دهد:
«قوانینی که به بلاک چین منتقل شده باشند، به ابزارهایی برای تاثیرگذاری مستقیم تبدیل می شوند: هر تغییری در مقررات قانونی، تعرفه ها و نرخ ها به طور خودکار روی همه قراردادهای هوشمند تاثیر خواهد گذاشت.»

نقشه راه پلتفرم eGaaS

یک نسخه اولیه از این پلتفرم در اکتبر ۲۰۱۶ راه اندازی شده است و در دو نوبت منتشر شده است. یک نسخه ثابت، کارکردهای اصلی ذخیره و ارسال توکن ها را معرفی می کند، اما نسخه غیرثابت آن برای آزمایش امکانات جدید قبل از اینکه به نسخه اصلی منتقل شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.
در آینده نزدیک، سیستمی از برنامه های کاربردی گنجانده شده در این پلتفرم، ترکیبی از قراردادهای هوشمند، قوانین هوشمند، منوها و جداول، در یک نسخه غیرثابت معرفی خواهد شد که موجب می شود به آسانی دامنه وسیعی از خدمات روی این پلتفرم قرار گیرد.
در طول ربع اول سال ۲۰۱۷، این امکانات همراه با دیگر نسخه های آزمایشی غیرثابت، به پلتفرم ثابت و اصلی منتقل خواهند شد. تا ربع سوم سال، این برنامه های کاربردی برای ایجاد سازمان های تجاری فراهم خواهد بود. از اینجا، این نقشه راه جاه طلبانه در نظر دارد که اولین شهروندان برای انتخابات تا سال ۲۰۱۸ از طریق این سیستم ثبت نام شوند.

تجمیع سرمایه

تجمیع سرمایه  ۶۵ درصد از ۱۰۰ میلیون توکن را به فروش عمومی می گذارد. این فروش در شش نوبت تقسیم خواهد شد.
دور اول تجمیع سرمایه، در پانزدهم نوامبر ۲۰۱۶ آغاز شد و حدود یک ماه طول می کشد. مجموعه ای از پاداش های پنجاه درصدی نیز برای روز اول داده شد و در هفته سوم به پنج درصد یافت تا موجب تشویق مشارکت اولیه شود. در طول دور اول، ۵.۹ درصد از موجودی کل فروخته خواهد شد به این هدف که حدود ۵۰۰ هزار دلار جمع شود.
پنج نوبت بعدی نیز در طول سال جدید ادامه خواهد یافت.
جهت اطلاعات بیشتر و مشارکت در تجمیع سرمایه می توانید از وب سایت ایشان بازدید کنید.

منبع

https://coiniran.com/?p=3975
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x