ایستگاه خبر

توقف پروژه‌ی CryptoTrunks درپی نگرانی‌های زیست محیطی!

CryptoTrunks یک پروژه‌ی NFT است که فعالیت خود را به‌خاطر نگرانی‌های زیست محیطی ناشی از کارمزد بالای شبکه‌ی اتریوم متوقف نمود. کابران می‌توانند در CryptoTrunks یک درخت پیکسلی داشته باشند که مطابق با کربن تولید شده‌ از معاملات رمز ارز آنها رشد می‌نماید.

Will، توسعه‌دهنده‌ی این پروژه‌ی NFT، گفت: «شاید ده‌ها دلار کارمزد شبکه برای استفاده از هنرهای رایگان عقلانی باشد، اما پرداخت صدها دلار برای آن دیوانگی محض است. بهترین کار صبر کردن برای تغییر اوضاع فعلی است.» چند ساعت پس از این سخنان هزینه‌ی گس اندکی کاهش یافت و توسعه‌دهندگان مجددا فعالیت خود را شروع نمودند.

توقف پروژه‌ی CryptoTrunks درپی نگرانی‌های زیست محیطی!

شکل‌گیری CryptoTrunks

CryptoTrunks که با الهام‌گیری از NFT موفق CryptoPunks پدید آمده است تاریخچه‌ی تراکنش‌های هر کاربر را در قالب نوعی تصویر متاثر از پیامدهای زیست محیطی ماینینگ نشان می‌دهد. درخت‌های بزرگ‌تر بیانگر این هستند که فعالیت‌های معاملاتی یک کاربر آسیب بیشتری به زمین وارد نموده و موجب گرمایش آن گشته‌اند. این پروژه در روز جمعه آغاز به‌کار کرد و به کاربران امکان این را می‌داد تا یکی از ۱۹۵۰۰ درخت را در ازای پرداخت کارمزد شبکه‌ی اتریوم پرورش دهند.

علی‌رغم بازار قرمز و وحشتناک رمز ارزها، CryptoTrunks به‌سرعت درحال گسترش است، به‌طوری که تاکنون ۷۶۵۷ درخت مینت شده و ۶۴۵ درخت دیگر نیز در وضعیت «انتظار» هستند. محبوبیت CryptoTrunks به‌حدی زیاد است که یکی از کاربران آن به پانزدهمین پرداخت‌کننده‌ی هزینه‌‌ی گس اتریوم تبدیل گشته است، این مقدار اندکی کمتر از کل کارمزد شبکه‌ی صرافی BitMart است.

توقف پروژه‌ی CryptoTrunks درپی نگرانی‌های زیست محیطی!

هزینه‌ی گس دردسرساز

اما CryptoTrunks نیز بر همان بلاک‌چین مخربی فعال است که سایر NFTها از آن استفاده می‌کنند. براساس داده‌های محاسبه‌ شده از سوی Offsettra، هزینه‌ی گس امروز به قدری زیاد بود که هر درخت CryptoTrunks چیزی بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم ضایعات کربن تولید می‌کند. این مقدار برابر با آلودگی حاصل از یک ساعت پرواز یک هواپیمای کلاس تجاری است.

توقف این پروژه نیز هزینه‌ی کلانی دارد، زیرا CryptoTrunks لازم است برای استفاده از سرور و مینت هر درخت (حتی رایگان) نیز هزینه پرداخت نماید. فعالیت این پروژه با افزایش میانگین هزینه‌ی گس به بیش از ۵۰۰ gwei متوقف شد و طی ساعات آینده با کاهش کارمزد به ۱۵۰ gwei مجددا از سر گرفته شد.

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

Source

https://coiniran.com/?p=45772
دکمه بازگشت به بالا