ایستگاه خبر

اروپایی‌ها معتقدند بلاک‌چین مشکل یوروی دیجیتال را رفع می‌کند

بانک مرکزی اروپا به‌تازگی نتایج به‌دست آمده از یک نظرسنجی عمومی را درباره‌ی یوروی دیجیتال منتشر نمود. بر اساس یافته‌های این نظرسنجی، نیمی از شرکت‌کنندگان که ملیت آلمانی داشتند معتقدند که بلاک‌چین تنها راه مقابله با مشکلات ناشی از جعل یوروی دیجیتال است. اروپایی‌ها خواهان یوروی دیجیتالی هستند که حافظ حریم شخصی افراد باشد.

با آنکه این نتایج جنبه‌ی اجرایی ندارد، اما درک ارزشمندی از افکار عمومی را نسبت به موضوع یوروی دیجیتال ارائه می‌دهند. ۸۲۲۱ نفر در این نظرسنجی سه‌ماهه که در اکتبر سال ۲۰۲۰ انجام گرفت حضور داشتند، ۶ درصد از آنها کارشناسان مربوطه و باقی ۹۴ درصد شهروندان عادی بودند. شرکت‌کنندگان نظرات خود را نسبت به ایجاد یک یوروی‌ دیجیتال مطرح نمودند.

استفاده از بلاک‌چین برای یوروی دیجیتال

یوروی دیجیتال نوعی رمز ارز ملی/ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) یا ارز فیات بانک مرکزی اروپا خواهد بود. CBDC از این جهت مورد توجه دولت‌ها قرار گرفته که تجزیه و تحلیل‌های مالی و توزیع پول را در دوران بحران تسهیل می‌نماید. سازوکار CBDC ها مبتنی بر بلاک‌چین نیست اما می‌توانند از آن بهره‌مند گردند.

اروپایی‌ها معتقدند بلاک‌چین مشکل یوروی دیجیتال را رفع می‌کند

صرف‌نظر از هیاهوی موجود، چندین بانک‌ مرکزی اقدام به صدور ارز دیجیتال ملی خود نموده‌اند. کشورهایی که اقتصاد کوچکی دارند مانند کامبوج و برمودا CBDC خود را افتتاح کردند، درحالی که چین چندین مرحله‌ی آزمایشی از یوآن دیجیتال را سپری کرده و اقتصادهای کلان دنیا را در این حوزه رهبری می‌کند. اغلب کشورهای توسعه‌یافته مانند ژاپن، آمریکا و بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا محتاطانه درحال بررسی مزایا و آزمایش CBDC خود هستند. درنتیجه، بانک مرکزی اروپا از مردم درباره‌ی یوروی دیجیتال دلخواه‌شان نظرسنجی نموده است.

نتایج و محدودیت‌ها

نتایج حاصله حاکی از آن است که نیمی از پاسخ‌دهندگان خواهان صدور یوروی دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین هستند، پنجاه درصد خواهان عدم حضور یا حضور محدود نهادهای واسطه و یک‌پنجم افراد به اتخاذ راهکارهای رمز ارز علاقمند هستند.

شهروندان اروپا خواهان نوعی CBDC هستند که از اتصال پیوسته به اینترنت بی‌نیاز بوده و کانون توجه آن حفظ حریم شخصی افراد باشد. از نظر این افراد حریم شخصی اولویت بالاتری نسبت به قابلیت‌های نوآورانه و کاربردی دارد و مدعی شدند فناوریِ مدرنِ امروزه برای توسعه‌ی یوروی دیجیتال کفایت می‌کند.

یکی از محدودیت‌های این نظرسنجی کوچک بودت جامعه‌ی آماری آن است، به‌طوری که ۸۲۲۱ پاسخ‌دهنده از فراگیری لازم برای کل جمعیت اروپا برخوردار نیست. برخلاف تحقیقات میدانی، این نوع نظرسنجی‌های عمومی برای همگان در دسترس بوده و از این رو تلاشی برای بسط جمعیت آماری در آن رخ نمی‌دهد، در نتیجه ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان مرد بوده و یک‌سوم آنان در حوزه‌ی فناوری مشغول فعالیت هستند.

پیشنهاد مطالعه: کیف پول سرد و گرم چه تفاوتی با هم دارند؟

Source

https://coiniran.com/?p=45180
دکمه بازگشت به بالا