ایستگاه خبر

توکن DOT جایگاه XRP را به عنوان چهارمین رمز ارز به لحاظ ارزش بازاری تصاحب کرد

توکن DOT ، توکن بومی بلاکچین پولکادوت، تنها در هفته‌ی گذشته ۷۴ درصد رشد قیمتی داشته و جایگاه XRP را به عنوان چهارمین رمز ارز به لحاظ ارزش بازاری گرفته است.

این رمز ارز با ارزش بازاری ۱۶.۲ میلیارد دلار، بالاتر از توکن شرکت ریپل در جایگاه چهارم قرار گرفته است. رمز ارزهای بیت کوین، اتریوم و تتر به ترتیب با ۶۷۷، ۱۴۲ و ۲۴ میلیارد دلار در رتبه‌‌های اول تا سوم قرار دارند.

بر اساس داده‌های سایت Coingecko، هم‌اکنون، قیمت توکن DOT، برابر با ۱۷.۰۲ دلار است. این توکن در ۲۴ ساعت گذشته با عبور از ۱۹ دلار به بیشترین قیمت خود در تمام دوران رسید. ارزش بازاری این رمز ارز در حال حاضر ۱۶.۲ میلیارد دلار است و حجم معاملات روزانه آن در حدود ۶.۵ میلیارد دلار است.

در کنار افزایش محبوبیت پروژه پولکادوت، معاملات توکن XRP نیز به شدت کاهش یافته است. در دسامبر ۲۰۲۰، کمیسیون بورس و اوراق بهادار، پرونده‌ی شکایتی را علیه شرکت ریپل و مدیران آن ایجاد کرد. بسیاری از صرافی‌ها در سراسر دنیا معاملات این رمز ارز را تا اطلاع ثانوی متوقف کردند.

در همین هفته، شرکت مدیریت سرمایه‌ Greyscale، صندوق سرمایه‌گذاری توکن XRP خود را بست. به علاوه صرافی Kraken نیز اعلام کرذ که از ۲۹ ژانویه، معاملات این رمز ارز را متوقف می‌کند. این توکن هم‌اکنون با قیمت ۰.۲۸ دلار خرید و فروش می‌شود.

پولکادوت و توکن DOT

پروژه پولکادوت توسط شرکت Parity Tech راه‌اندازی شد. گوین وود و یوتا اشتاینر، دو مدیر این پروژه، در سال ۲۰۱۹ از فعالیت در پروژه‌‌های اتریوم کناره‌گیری کردند و به صورت اختصاصی به پروژه پولکادوت پرداختند. پولکادوت، یک پروتکل با قابلیت تعامل است که هدف اصلی آن، اتصال بلاکچین‌های متعدد به یک‌دیگر است. توکن بومی این پروتکل، توکن DOT، برای رأی‌دهی به پیشنهاده‌های حکم‌رانی، استیک کردن و ایجاد فرا-زنجیره‌ها به کار می‌رود.

پولکادوت یک شبکه بلاکچین اثبات سهام است که به قاتل اتریوم معروف شده است. این پروژه مدعی است که علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فرد خود، می‌تواند مشکلات مقیاس‌پذیری و قابلیت تعامل بلاکچین اتریوم را رفع کند. پولکادوت با رشد چشمگیری حالا به محبوب‌ترین جایگزین اتریوم برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز تبدیل شده است.

بنا بر گزارش TheBlockResearch، از سپتامبر تا نوامبر ۲۰۱۹، حدود ۱۹ درصد از پروژه‌های دیفای برای شکل‌گیری بر بستر بلاکچین پولکادوت، تأمین بودجه کرده‌اند. به علاوه، مجموعا ۱۲۷ پروژه در حال حاضر بر این بستر ایجاد شده‌اند.

یکی از دلایل سرعت گرفتن روند صعودی توکن DOT، راه‌اندازی فرا-زنجیره‌ها در این شبکه بوده است. در روز ۱۳ ژانویه، راه‌اندازی اولین فرا-زنجیره توسط شبکه Plasm اعلام شد. این شبکه یک فناوری لابه دوم است که بر بستر پولکادوت اجرا می‌شود. فناوری فرا-زنجیره مشابه با فناوری sharding در بلاکچین اتریوم است. فرا-زنجیره‌ها، می‌توانند تراکنش‌ها را بین گره‌های مختلف تقسیم کنند و یک شبکه‌ی سریع‌تر با مقیاس‌پذیری بیش‌تر را فراهم آورند.

به هر حال این فرا-زنجیره‌ها محدود هستند. در طول چند سال آتی، تنها حدود ۱۰۰ فرا-زنجیره برای تیم‌های برنامه‌های دیفای موجود است. این موضوع می‌تواند یک شکاف عمیق را میان عرضه و تقاضای این فناوری به وجود آورد.

روند صعودی توکن DOT تمام شده است؟

سوال اصلی این است که آیا توکن DOT به این روند قیمتی ادامه می‌دهد یا خیر؟

سطوح فیبوناچی معمولا برای پیش‌بینی جایی به کار می‌روند که یک اصلاح قیمتی قرار است مسیر قیمت را عوض کند. در مورد پولکادوت، این سطوح با سطوح حمایت و مقاومت قبلی مطابقت دارند که در ناحیه‌ی ۱۰.۵ تا ۱۳ دلار واقع‌ شده‌اند. این همان جایی است که معامله‌گران باید آن را برای استفاده از فرصت‌ خرید کف قیمتی تحت نظر بگیرند.

به احتمال زیاد قیمت توکن DOT زمانی اصلاح می‌شود که قیمت بیت کوین به شکل قابل توجهی کاهش یابد. در غیر این صورت، پولکادوت و برخی دیگر از آلتکوین‌ها برای صعودهای بیش‌تر در موقعیت مناسبی هستند.

همچنین قیمت روزانه توکن DOT نسبت به قیمت بیت کوین، یک رشد چشم‌گیر را در روزهای اخیر نشان می‌دهد. این روند در حال نزدیک شدن به یک ناحیه مقاومت مهم است. معمولا توصیه می‌شود درست قبل از این که قیمت به یک ناحیه مقاومت وارد می‌شود، معامله نکنید.

قیمت DOT/BTC

همچنین نمودار قیمت دوساعته رشد شدیدی را نشان می‌دهد که ادامه‌ی آن در گروی ثبات سطوح مشخصی است. قله‌ی قبلی در سطح ۱۵ دلار سطح حمایت را ساخته است. اگر این حمایت حفظ شود، افزایش تا ۲۰ دلار یا بیشتر برای پولکادوت محتمل است. اگر سطح حمایت ۱۵ دلار شکسته شود، یک اصلاح قیمتی در پیش خواهد بود. سطوح حمایت بعدی ۱۲ دلار و محدوده‌ی ۱۰.۷۵ تا ۱۱.۲۵ دلار هستند که این یعنی یک اصلاح قیمتی ۳۰ تا ۴۰ درصدی.

f5dc7e36 f11e 429c a74f 001db0250159

به هر حال، پروژه‌ی پولکادوت و توکن بومی آن با یکی از پرشتاب‌ترین روندهای رشد در سال ۲۰۲۱، نشان داده‌اند که در سال جدید پتانسیل‌های فراوانی را برای پیشرفت دارند.

https://coiniran.com/?p=43250
دکمه بازگشت به بالا