ایستگاه خبر

تفاوت Shiba Inu و دوج‌کوین در چیست؟

در ماه پیش شاهد آن بودیم که صرافی معتبر آمریکایی Coinbase چندین رمز ارز که تِم سگ داشته‌اند را به فهرست مبادلاتی خود افزوده است. Shiba Inu یکی از این میم کوین‌هاست که ارتباطی با تقلیل سیاست‌های تورم مالی یا فراهم کردن اینترنت آزاد یا سریع نداشته و اغلب با دوج‌کوین به اشتباه گرفته می‌شود.

پس از محبوبیت دوج‌کوین، چندین پروژه‌ی دیگر مانند Doge Cash ،Akita Inu و Dogelon Mars به بازار میم کوین‌ها ملحق شدند. شیبا اینو (Shiba Inu) که عملکردی بهتر از سایرین داشت موفق شد تنها ظرف چند هفته پس از فهرست شدن در صرافی بایننس، به ارزش بازاری معادل ۹ میلیارد دلار دست یابد. (حجم بازار Shiba Inu درحال حاضر ۳.۵ میلیارد دلار است.)

علی‌رغم استقبال سازنده‌ی Shiba Inu از لقب «قاتلِ دوج‌کوین»، بهتر است بدانیم این دو رمز ارز از سازوکار نسبتا متفاوتی بهره می‌برند.

کاربرد Shiba Inu و دوج‌کوین

دوج‌کوین یک فورک از شبکه‌ی Luckycoin است که در حقیقت نوعی محصول اشتقاقى‌ از لایت‌کوین به‌شمار می‌رود. به لطف قیمت بسیار پایین و فراوانی‌اش از آن در پرداخت پاداش‌های آنلاین استفاده می‌شود. عرضه‌ی دوج‌کوین بینهایت است، در نتیجه در هر دقیقه ۱۰ هزار واحد جدید از این رمز ارز استخراج می‌گردد.

با این وجود با کمک سلبریتی‌های بزرگی همچون ایلان ماسک و مایک کوبان قیمت دوج‌کوین رشد قابل‌توجهی داشت و تا اوج ۰.۶۸ دلاری در سال جاری رسید. باآنکه درحال حاضر قیمت هر واحد از این رمز ارز ۰.۲۹ دلار است، اما دوج‌کوین توانسته است جایگاه هفتم را براساس حجم بازار تصاحب کند.

تفاوت Shiba Inu و دوج‌کوین در چیست؟

در مقابل Shiba Inu خود را «نوعی پروژه‌ی آزمایشی در خدمت فضای خودجوش‌ِ غیرمتمرکز» معرفی می‌کند. این عنوان تاحدی با ویژگى میم کوین‌‌‌ها و دوج‌کوین تشابه دارد. با این وجود، tokenomics یا «اقتصاد توکنی» Shiba Inu کاملا با دوج‌کوین متفاوت است. عرضه‌ی کل این توکن بسیار بالا و معادل ۱ کوادریلیون است (هر کوادریلیون= عدد یک به توان ۱۵). پروژه‌ی Shiba Inu نیمی از این مقدار را به خالق اتریوم یعنی ویتالیک بوترین اهدا نموده است. وی نیز مقدار قابل توجهی از آن را به سازمان‌های خیریه بخشید و باقیمانده را در فرایند توکن سوزی از چرخه گردش حذف نمود.

وجه تمایز اصلی Shiba Inu

نخست باید دانست که دوج‌کوین یک سکه و Shiba Inu نوعی توکن است. با آنکه این دو اغلب به‌جای یکدیگر استفاده می‌گردند اما سکه‌ها در بلاک‌چین بومی خود و توکن‌ها در زیرساخت‌های موجود در بلاک‌چین‌ها اجرا می‌گردند. اهمیت این موضوع از این جهت است که Shiba Inu تابع تصمیمات و توسعه‌ی بلاک‌چین اتریوم است و عرضه‌ی آن ممکن تراکنش‌های شبکه را مختل نموده و یا کارمزد تراکنش‌های کل شبکه‌ی اتریم را افزایش دهد.

شیبا اینو هدف اصلی خود را تبدیل شدن به یک صرافی غیرمتمرکز به نام ShibaSwap توصیف می‌کند. این صرافی به تریدرها امکان تبادل سایر مشتقات شبکه‌ی اتریوم را با تراکنش‌های سریع و ارزان به لطف نسل دوم شبکه‌ی اتریوم (Ethereum 2.0) خواهد داد.

پیشنهاد مطالعه: دوج کوین چیست؟ (DogeCoin)

Source

https://coiniran.com/?p=46140
دکمه بازگشت به بالا