مقالات بیت کوین

خالق بیتکوین یا سازنده شلوار؛ کدام یک اهمیت دارد؟

خصوصیات شخصیتی خالق یک اثر هیچ تاثیری در ارزش محصولی که آنها خلق کرده اند ندارد. به همین دلیل تمام هیاهو و جوی که چند سال پیش در رسانه ها برای پیدا کردن هویت اصلی خالق بیتکوین یعنی Satoshi Nakamoto به وجود آمده بود، بی معنی و احمقانه است.

چه اهمیتی دارد اینکه بدانیم Satoshi Nakamoto کیست؟ ما که نمی دانیم، شاید غارنشینی که برای اولین بار دو تیکه چوب را به هم سایید و بدین وسیله آتش را کشف کرد، یک انسان بسیار بدجنس و بی رحم بوده باشد، ولی نکته مهم این است که سال ها بعد هنوز هم آتش یکی از بزرگ ترین دستاوردهای بشریت بوده و هر روز در آشپزی و تولید گرما در خانه ها استفاده می شود. به عنوان یک مثال بهتر، ریچارد واگنر، آهنگساز بزرگ کلاسیک و Henry Ford، بنیانگذار شرکت خودروسازی Ford، هر دو شدیدا به نژادپرستی شهرت داشتند ولی این دلیل نمی شود که از زیبایی اپرای Ring Cycle که خالق آن واگنر است، لذت نبریم یا شاهکار مهندسی خودروهای Ford و خط تولیدشان را نادیده بگیریم.

خالق بیتکوین (Satoshi Nakamoto) یا سازنده شلوار؛ کدام یک اهمیت دارد؟!

دانستن نام واقعی Satoshi Nakamoto یا خالق بیتکوین چه اهمیتی دارد؟

به بیان دیگر، خصوصیات شخصیتی خالق یک اثر هیچ تاثیری در ارزش محصولی که آنها خلق کرده اند ندارد. به همین دلیل تمام هیاهو و جوی که چند سال پیش در رسانه ها برای پیدا کردن هویت اصلی خالق بیتکوین یعنی Satoshi Nakamoto به وجود آمده بود، بی معنی و احمقانه است.

مسئله اصلی این است که همه ما می دانیم بیتکوین چگونه کار می کند و با آن چه کارهایی می توان انجام داد. همچنین تمام کدهای آن نیز به صورت متن باز در اختیار عموم قرار گرفته است. به همین دلیل، جستجو برای پیدا کردن سازنده اصلی آن نه تنها کاری بیهوده و تمسخرآمیزی بوده، بلکه حتی می تواند به ضرر جامعه بیتکوین شود.

یک نمایش و حاشیه بزرگ

جدا از دردسرهای رسانه ای بزرگی که برای آقای Dorian Nakamoto در سنین پیری به وجود آمد یا شهرتی که عاید آقای Craig Wright شد، این حواشی باعث شدند تا توجه مردم از نکات بسیار مهم تری که Satoshi Nakamoto با آن ها ماهیت پول و جامعه مدرن را به چالش کشید، دور شود. سوال هایی که اهمیت ارزی مانند بیتکوین را در مقیاس کلان نشان می دهند.

برخی از این سوال هاعبارتند از :

چرا هنوز روزها طول می کشد تا پول بین حساب های بانکی در سراسر جهان جابجا شود در حالی که یک برنامه نویس توانست با ارائه روشی زمان انجام تراکنش ها در سراسر جهان را به چند دقیقه برساند. آیا محدودیت های مالی اعمال شده از طرف دولت ها بر ورود و خروج ارز از کشور در دنیای جدید امروز و عصر اینترنت همچنان جوابگو هست؟ ( با فرض اینکه حتی در قرن پیش جوابگو بوده باشد). آیا عدم کنترل دولت ها بر جریان ارز به خودی خود امری بد به شمار می رود؟ و یکی از بزرگ ترین مشکلات بازار بورس و سهام اینست که حتی مالک اصلی اوراقتان، خود شما نیستید.

ولی با این وجود بسیاری از مردم هنوز هم از چنین ایده های بزرگ و انقلابی استقبال نمی کنند و ترجیح می دهند درباره مسائل کم اهمیت تری چون هویت خالق بیتکوین با یکدیگیر گفتگو کنند که این خیلی غم انگیز است.

احراز هویت: خوب، بد، زشت!

البته مسئله هویت خالق یا خالقین بیتکوین یکی از موضوعاتی است که توجه بسیاری از افراد را به طور ناخودآگاه پس از تحقیق بسیار در زمینه بیتکوین و دیگر رمزارزها، به خود جلب می کند. این موضوع ممکن است مهم به نظر بیاید؛ ولی در اصل، به هیچ وجه مهم نیست که فردی مثل Satoshi Nakamoto کیست!

در خیلی از مسائل مهم در زندگی روزمره، شناخت دقیق هویت طرف مقابل مسئله حیاتی و بسیار مهمی  می باشد. به عنوان مثال، بسیاری از کسب و کارها باید هویت دقیق مشتریان خود را بدانند تا در صورت کلاه برداری بتوانند نسبت به پیگرد قانونی اقدام کنند. حتی بسیاری از کلاه برداران با کپی برداری از سایت Coindesk ، خود را به جای آن سایت جا می زنند و سعی در کلاه برداری از مردم هلند دارند، پس بعضی جاها واقعا باید هویت اطراف را شناسایی کرد.

ولی در بسیاری از مواقع دانستن هویت یک فرد باعث می شود تا افراد بر اساس سلایق سیاسی، دینی و سیاسی خود، به تفسیر بد و یا غلطی از محصول ارائه شده توسط آن خالق بپردازند، چون که شاید از نظر عقیدتی با خالق آن پدیده موافق نباشند.

لزوم استفاده از نام های مستعار

در پروپوزالی که در ماه مارس برای “بهبود پروتکل بیتکوین” یا همان BIP ارائه شد، مبحث مقیاس پذیری بسیار داغ بود. آقای Chris Stewart درباره خطرهای اجرای این مقیاس پذیری گفت :”ما در معرض خطر سیاسی شدن تغییرات پروتکل بیتکوین هستیم. اکثر انتقادها در خصوص تغییرات پروتکل بیتکوین، نه بخاطر ماهیت تغییرات، بلکه بخاطر اشخاصی هست که ایده این تغییرات را ارائه می دهند. این بدترین اتفاقی است که می تواند به شایسته سالاری این اکوسیستم لطمه بزند.”

به همین خاطر پیشنهاد آقای Stewart اینست که لیست تغییرات به صورت ناشناس و با نام مستعار صورت گیرد. وی در پروپوزال خود نوشت: “با این روش تنها نکات تکنیکی هستند که باعث تصمیم گیری در پذیرفته شدن یا رد شدن این تغییرات می شوند.”

Stewart پیشنهاد می کند که اگر یک توسعه دهنده ادعا کرد که یک BIP (پروپوزال بهبود پروتکل بیتکوین) کار او بوده است، می تواند با یک الگوریتم رمزنگاری، ادعای خود را تایید کند. با این روش ادعاهای پوچ افرادی مانند Craig Wright که خود را به عنوان Satoshi Nakamoto جا می زدند نیز برملا می شود.

هویت در دنیای رمزارز ها

تنها چند هفته پیش ، زمانی که انتظار می رفت تا انشعاب Segwit2x انجام شود،  جامعه بیتکوین به دو جبهه مخالف و موافق تقسیم شده بود و موضوع چند قبیله ای شدن آن شدیدا اوج گرفته بود. به همین دلیل آقای Stewart معتقد است که در خیلی از موارد بهتر است تا افراد فعال در حوزه تکنولوژی به طور ناشناس و بدون توجه به هویت افراد دخیل در یک پروژه به تصمیم گیری و بررسی ایده های مختلف بپردازند.

وی همچنین افزود: “من فکر می کنم مردم باید بیش از پیش نسبت به هویت آنلاین خود آگاهی داشته باشند، نادیده گرفتن نکات امنیتی و سهل انگاری در این موضوع می تواند عواقب وخیمی داشته باشد” وی همچنین با اشاره به یورش ماموران ویژه پلیس (SWAT ها) به خانه Jameson Loopp، یکی از مهندسان ارشد شرکت Bitgo گفت: “بهتر است بسیاری از افراد فعال در این حوزه برای جلوگیری از خطرات احتمالی و دردسرهایی که می تواند در زندگی شخصی شان ایجاد شود، هویت خود را مخفی نگه دارند.”

یورش مامورین پلیس به خانه اقای Jameson Loopp به این دلیل بود که وی یکی از توسعه دهندگان اصلی در یکی از انشعاب های بیتکوین بود که مخالفان زیادی داشت.  مخالفان این انشعاب با تماس های جعلی به پلیس ، وی را به عنوان گروگان گیر معرفی کردند و تعداد بسیاری از مامورین پلیس به اشتباه برای دستگیری وی به خانه اش یورش بردند!

پس دفعه بعدی که یک نفر از شما درباره ماهیت Satoshi Nakamoto پرسید به جای وارد شدن در این بحث های بیهوده از آنها بپرسید، آیا می دانی چه کسی شلواری را که هر روز می پوشی اختراع کرده است؟

 

https://coiniran.com/?p=16745
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x