ایستگاه خبر

ین دیجیتال ژاپن کلید خورد

بانک ژاپن ساعاتی پیش از اولین فاز اجرایی ین دیجیتال بانک مرکزی خبر داد. در نخستین مرحله از این طرح که طبق اظهارات بانک ژاپن فاز «اثبات مفهوم» نام دارد، این بانک رمز ارز خود را همچون یک ابزار پرداختی در حوزه‌های صدور، توزیع و مبادله‌ی اوراق بهادار می‌آزماید.

ارزهای دیجیتال ملی یا بانک مرکزی (CBDC) رمز ارزهایی دولتی بوده که در کشور ژاپن مبتنی بر ین (Yen) خواهند بود. همانند استیبل‌کوین‌ها این رمز ارزها با نسبت یک-به-یک توسط یک ارز فیات معین پشتیبانی خواهند شد. با این وجود دفترکل توزیع آنها در بلاک‌چین‌ها ثبت و اجرا نشده و در حوزه‌ی اختیارات و کنترل بانک‌های مرکزی باقی خواهد ماند.

برنامه‌ی بانک ژاپن اجرای یک ‌ساله‌ی فاز اثبات سهام و سپس توسعه‌ی تدریجی شبکه‌های پیش‌نیاز برای عرضه‌ی نهایی ین دیجیتال است. از این طرح اعلام شده می‌توان اینگونه تعبیر نمود که بانک ژاپن از نیاز دقیق این کشور در حوزه‌ی رمز ارزها مطلع نیست.

Shinichi Uchida، مدیر اجرایی این بانک، در بیانیه‌ای که ماه پیش منتشر نمود برخی از پرسش‌های متداول کاربران را در این خصوص مطرح کرد. گروهی از افراد پرسیده‌ بودند که آیا ممکن است بجای توکن‌های دیجیتال از حساب‌های سنتی و ارز فیات استفاده نمود. از طرفی دیگر عده‌ای خواهان این بودند که آیا ظرفیت‌های نهفته‌ی ین دیجیتال پاسخگوی راهکارهای جانبی ساده‌تر خواهد بود یا خیر.

ین دیجیتال ژاپن کلید خورد

همگام با رقبا

دلیل اصلی فاز آزمایشی طولانی بانک ژاپن برای این پروژه دستیابی به جایگاه تثبیت شده‌ای در این حوزه است. همانطور که می‌دانید بسیاری از بانک‌های مرکزی جهان مشغول سنجش و بررسی این ایده بوده و حتی برخی از انها از قبیل دو کشور باهاما و کامبوج هم اکنون این طرح را عملی نموده‌اند.

رقیب اصلی ژاپن در این حوزه کشور چین است که نسخه‌ی دیجیتالی یوآن آن «ارز دیجیتال، پرداخت الکترونیک یا (DCEP)» نام دارد. بالغ بر شش بانک دولتی چین در ماه گذشته درخواست‌های افتتاح حساب سپرده یوآن دیجیتالی را از شهروندان دو شهر شانگهای و پکن آغاز کرده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی پروژه فایل کوین (Filecoin)

Source

https://coiniran.com/?p=44917
دکمه بازگشت به بالا