ایستگاه خبر

هشدار قانون‌گذاران روسیه درخصوص خطرات مالی و امنیتی روبل دیجیتال!

نمایندگان پارلمان و قانون‌گذاران روسیه درخصوص ریسک‌های احتمالی عرضه‌ی روبل دیجیتال هشدار دادند. افزایش فشار رقابتی بین بانک‌ها و چالش‌های نوظهور در زمینه‌ی امنیت اطلاعات از مهم‌ترین این خطرات عنوان شدند.

تهدیدات موجود در پروژه‌ی روبل دیجیتال از دیدگاه کمیته‌ی بازار مالی

مقامات روسیه معتقدند که ایجاد نسل سوم سیستم مالی، یعنی روبل دیجیتال، به تشدید فشار رقابتی بین سیستم بانک‌داری روسیه خواهد انجامید. این رقابت به سود موسسات مالی آسیب زده و نقش مردم را در عرصه‌ی صنعت پررنگ خواهد نمود.

به‌علاوه توسعه‌ی یک ارز دیجیتال قابل برنامه‌ریزی طیف گسترده‌ای از خطرات را در حوز‌ه‌ی امنیت داده‌ها و اطلاعت درپی خواهد داشت. قانون‌گذاران به بانک مرکزی روسیه توصیه نمودند که تهدیدات احتمالی به ثبات اقتصادکلان و بانک‌داری را به‌دقت بررسی کرده و از سازمان‌های تنظیم‌کننده خواستار آمادگی برای پاسخ‌گویی به ریسک‌های احتمالی شدند.

همزمان با این گمانه‌زنی‌ها، کمیته‌ی Duma سعی دارد تا با عرضه‌ی روبل دیجیتال بتواند عملکرد سریع، ساده و امن پرداخت‌ها را همزمان با کاهش هزینه‌ی خدمات به‌ارمغان آورد. در بخش جمع‌بندی گزارش کمیته‌ی Duma آمده است: «عرضه‌ی آزمایشی روبل دیجیتال می‌تواند تحلیل موفقی از پذیرش ارزهای دیجیتال ارائه داده و تاثیر گسترش رمز ارزها را در تراکنش‌های جهانی ارزیابی نماید.»

با درنظر گرفتن اشتیاق روز افزون مردم روسیه برای استفاده از خدمات پرداخت غیرنقدی (۷۵% رشد در ۷ سال گذشته) و محبوبیت کلی رمز ارزها؛ بانک مرکزی روسیه و سایر نهادهای مالی با جدیت به ارائه‌ی یک ارز دیجیتال دولتی مشغول شده‌اند. این مساله به‌حدی بااهمیت است که مقامات روسیه قصد دارند ۱۳ قانون این کشور را براساس نیاز بانک مرکزی تغییر یا اصلاح نمایند.

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=48413
دکمه بازگشت به بالا