ایستگاه خبر

حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز در نیمه اول ۲۰۲۰ از ۵ میلیارد دلار عبور کرد

حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در نیمه اول ۲۰۲۰ از سد ۵ میلیارد دلار گذشت که یک افزایش قابل توجه را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

خبرگزاری CryptoPotato اطلاع داد که کل حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز در شش ماه اول سال ۵.۱ میلیارد دلار بوده است. این رقم یک افزایش ۵ برابری را نسبت به همین مقطع در سال گذشته نشان می‌دهد. همچنین آمارها نشان می‌دهند که توکن‌های صرافی‌های غیرمتمرکز نرخ بازگشت سرمایه بالاتری نسبت به همتایان متمرکز خود دارند. به عنوان مثال توکن شبکه Kyber، از ابتدای سال ۲۰۲۰، بیش از ۶۵۰ درصد افزایش داشته است.

توکن‌های دیگر DEX، از جمله Loopring، AirSwap، IDEX، Bancor و Ox نیز تا به اینجا سال به نسبت خوبی را گذراندند. این در حالی است که توکن‌های متمرکز مثل Huobi و Bitfinex تلاش می کنند تا بعد از سقوط قیمت پنجشنبه سیاه، جایگاه خود را به دست آورند.

مالی غیرمتمرکز، مباحثات کریپتو را تسخیر کرده است

رشد سریع حجم معاملات DEX تنها بخشی از سلطه‌ی مالی غیرمتمرکز (DeFi) در زمینه‌ی عناوین اخبار و مقالات حوزه‌ی رمزارز در سال ۲۰۲۰ است. بر اساس داده‌های Defipulse، مقدار کل دلار‌های قفل شده در بازار مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم، بیش از ۱.۷ میلیارد دلار است.

توکن حکم‌رانی COMP برای وام دهی غیرمتمرکز، بیش از ۱۰۰ درصد رشد کرد و چند روز بعد، با سبقت گرفتن از MakerDAO، به عنوان بزرگترین بستر مالی غیرمتمرکز با ارزش قفل شده معادل ۴۰۰ میلیون دلار،‌ شناخته شد. در همین هنگام، Balancer با شدت گرفتن تب استخراج نقدینگی، وارد عرصه شد. این صرافی غیرمتمرکز توکن حکم‌رانی BAL را راه‌اندازی کرد و با رشد قیمتش به جایگاه چهارم این فهرست با ۱۳۵ میلیون دلار ارزش قفل شده، دست یافت.

انفجار بازار مالی غیرمتمرکز تا به اینجا بدون اشکال و ضرر نیز نبوده است. بازیگران سرکش از اشکالات سیستمی استفاده می‌کنند تا پروتوکل‌ها با ارزش قابل توجه را تخلیه کنند. خبرگزاری CryptoPotato پیش از این گزارش کرده بود که صرافی Balancer، توکن‌هایی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار را در نتیجه‌ی سو استفاده یک هکر از یک آسیب‌پذیری در یکی از دو استخ ر خود، از دست داده است.

https://coiniran.com/?p=39891
دکمه بازگشت به بالا