ایستگاه خبر

چگونه یک معامله‌گر مشتقات بیتکوین در 5 هفته 638 هزار دلار را به 4.4 میلیون دلار تبدیل کرد؟

روزهای چند برابر کردن پول خود در یک یا دو هفته با خرید بیتکوین مدت‌هاست که به فراموشی سپرده شده است. اما با پذیرفتن کمی ریسک بیشتر، بازار مشتقات رمزارز جای مناسبی برای کسب سودهای خارق‌العاده است.

در هفته‌های اخیر، برخی از معامله‌گران با داشتن چشم‌انداز صعودی به بازار، با گرفتن موقعیت‌های اختیار خرید که بعضا خارج از سود و ارزان هستند، توانسته‌اند به سود‌های زیادی دست پیدا کنند. یکی از این موارد، معامله قرارداد اختیار خرید انجام شده در بزرگترین صرافی مشتقات رمزارز یعنی Deribit است که 5 هفته پیش صورت گرفت.

به گزارش Coindesk، در روز 30 اکتبر، یک معامله‌گر، 16000 عدد قرارداد اختیار خرید با قیمت اعمال 36 هزار دلاری و سررسید ژانویه را به قیمت 0.003 بیتکوین برای هر قرارداد، خریداری کرد. به عبارتی هزینه این خرید 48 بیتکوین بود.

به لحاظ دلاری، هزینه (Premium) هر قرارداد در آن زمان تقریبا 39.9 دلار و کل این معامله 638400 دلار هزینه داشت. با افزایش قیمت بیتکوین از 13400 دلار به 19 هزار دلار، هزینه قراردادها از 0.003 بیتکوین به 0.0145 بیتکوین افزایش یافت و یک سود 4 میلیون دلاری رقم خورد.

(0.0145*16,000*19,200) – $638,400 = $3,816,000

اختیار خرید (Call Option)

یک قرارداد اختیار خرید به دارنده، اختیار خرید دارایی موردنظر را در یک قیمت مشخص و تا قبل از یک موعد مشخص اعطا می‌کند ولی وی مجبور به این کار نیست. اختیار فروش نیز حق فروش دارایی را به دارنده اعطا می‌کند. به لحاظ تئوری، یک اختیار خرید بیتکوین با قیمت اعمال 36 هزار دلاری، خارج از سود است و هیچ ارزش ذاتی ندارد.

به هر حال با افزایش قیمت دارایی، احتمال تبدیل شدن یک قرارداد خارج از سود به قرارداد دارای سود بیشتر می‌شود. این موجب می‌شود که هزینه قرارداد اختیار افزایش یابد.

قرارداد‌های اختیار یک استراتژی متمایز برای کسب سود اهرمی ارائه می‌دهند. لزوما دارایی موردنظر (بیتکوین) نباید از قیمت اعمال (در اینجا 36 هزار دلار) عبور کنند تا معامله‌گر بتواند سودی کسب کند.

در حال حاضر بیش از 20 هزار قرارداد اختیار با قیمت اعمال 36 هزار دلاری باز هستند. این بیشترین تمرکز قرارداد اختیار باز در یک قیمت واحد است. این می‌تواند نشانه‌ای از بازار گاوی باشد. البته گاهی، به مانند همین مورد، داده‌ها به خاطر تعداد کمی از معاملات عمده، دچار انحراف شده و به عنوان یک معیار بازار قابل اتکا نیستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا