ایستگاه خبر

آیا DeFi به پلتفرم‌های متمرکز خواهد پیوست؟

Udi Wertheimer از توسعه‌دهندگان مستقل، اعلام کرده که معتقد است پروژه‌های DeFi از اتریوم خارج و به پلتفرم‌های متمرکز منتقل خواهند شد. ورتهایمر، به عنوان مهمان در Funky Crypto Podcast در مورد رکود اخیر در بازارهای رمزارز صحبت کرد. او با توصیف اترهای قفل شده در خزانه‌ها و توضیح قیمت کاهش‌یافته اتریوم، به DeFi اشاره کرد.

«هیچ چیز غیر متمرکزی در DeFi وجود ندارد»

ورتهایمر علاوه بر اینکه یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار است، خود را با عنوان منتقد سرسخت اتریوم نیز معرفی می‌کند. او درباره پلتفرم اتریوم به دلیل سرعت معاملات پایین، کارمزد بالا و متاماسک پیچیده ابراز تأسف کرد، اما در مورد بنیانگذاران ویتالیک بوترین و جو لوبین جز با خوبی یاد نکرد. ورتهایمر ضمن سخنان خود اشاره کرد که DeFi به اتریوم احتیاج ندارد:

«به نظر من، کل این موضوع DeFi، بر پایه امور مالی غیرمتمرکز بنا شده است ولی در واقع، هیچ چیز غیرمتمرکزی در آن وجود ندارد زیرا همیشه شخصی هست که پروژه‌ها را کنترل می‌کند. همانطور که اکنون با موضوع SUSHI دیدیم … این توکن را راه اندازی کردند اما پروژه واقعی آنها حتی وجود ندارد. بنابراین واضح است که غیرمتمرکز نیست … .»

 

|| بیشتر بخوانید: دیفای (defi) چیست و چه کاربردهایی دارد ||

 

وی همچنین از مثال yearn.finance (YFI) استفاده کرد که قیمت آن قبلِ از دست دادن یک سوم ارزش خود از زمان اوج، از صفر به بیش از ۳۰،۰۰۰ دلار افزایش یافت. ورتهایمر گفت که این پروژه جالب است اما اشاره کرد که توسط یک نفر -آندره کرونژ- کنترل می‌شود. در این پادکست، ورتهایمر پیش‌بینی کرد که DeFi برای مدت طولانی در شبکه اتریوم نخواهد ماند:

«به نظر من، راهی که DeFi می‌رود، اگر در صحنه هم بماند، دیر یا زود از اتریوم خارج و به پلتفرم‌های متمرکز وارد می‌شود، فقط به این دلیل که ارزانتر و سریعترند.»

هیجانات از بین رفته‌اند

ورتهایمر به قدری از فضای DeFi دلسرد شده است که دیگر از تکنولوژی بلاکچین هم هیجان زده نمی‌شود. وی گفت گرچه استفاده از بیت کوین مزایای مالی و اقتصادی دارد، اما او همچنان به بلاکچین بدبین است.

«من اعتقاد ندارم که فناوری بلاکچین در مورد همه چیزقابل استفاده باشد. فکر نمی‌کنم بتواند از همه چیز به خوبی استفاده کند … به عنوان مثال، DeFi … چرا آنها از بلاکچین استفاده می‌کنند؟ این فقط سرعت کار را کم می‌کند و گران است؛ بنابراین من فکر می‌کنم که بیشتر برنامه‌هایی که در حال حاضر از بلاکچین استفاده می‌کنند در نهایت از آن عبور خواهند کرد.»

به گفته ورتهایمر، آنچه بلاکچین برای آن خوب است، ایجاد دارایی‌های دیجیتالی است که توسط دیگران کنترل نمی‌شود، مانند بیت کوین.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41071
دکمه بازگشت به بالا