ایستگاه خبر

افزایش فعالیت‌های زنجیره‌ای در شبکه اتریوم، شمشیری دولبه برای شبکه

فعالیت‌های زنجیره‌ای در شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۰ در حال افزایش به سطحی است که قبلاً در روند افزایشی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ مشاهده شده است. داده‌ها حاکی از این است که این افزایش احتمالاً به دلیل گسترش سریع DeFi است.

اگرچه رشد فعالیت زنجیره‌ای برای اتریوم سودمند است، اما از سوی دیگر به علت سنگین شدن بار شبکه می‌تواند باعث هزینه‌های بالای تراکنش شود. هزینه بالای تراکنش نیز به نوبه خود برای استفاده از DeFi مضر است. اتریوم ۲.۰ می‌تواند بسیاری از مشکلات مقیاس‌پذیری فعلی شبکه را حل کند، اما بعید است به زودی اجرایی شود.

تعداد آدرس‌های فعال روزانه و معاملات روزانه در سال ۲۰۲۰ از رشد مداوم برخوردار بوده‌اند و این نشان می‌دهد افراد بیشتری برای استفاده از این شبکه آمده‌اند. نکته مهم این است که گرچه بیشتر مردم به توکن‌های ERC-20 علاقه‌ نشان می‌دهند، تعداد معاملات روزانه اتریوم در طی چند ماه حدود ۲ میلیون نفر باقی مانده است.

بسیاری از پلتفرم‌هایی که بیشترین تعداد معاملات را دارند، مانند ۱inch.exchange ،Synthetix و Matcha، همگی متعلق به بخش DeFi هستند و این نشان می‌دهد جنبش مالی غیر متمرکز مسئول افزایش فعالیت‌های زنجیره‌ای است. با افزایش فعالیت روی زنجیره، بار شبکه زیاد می‌شود، در نتیجه، هزینه معاملات گرانتر می‌شوند.

ماینرها بلوک‌های مربوط به معاملات را از طریق استخر تراکنش پر می‌کنند. اگر استخر، معاملات را خیلی سریع دریافت کند، کاربران مجبورند هزینه‌های بالاتری را بپردازند تا معاملات خود را به ابتدای صف منتقل کنند. اگر هزینه خیلی کم باشد، ممکن است معامله مدت طولانی در استخر معلق بماند. این تأخیر می‌تواند برای معامله‌گران فاجعه‌بار باشد.با توجه به توان کم شبکه، ۱۴ تراکنش در ثانیه (TPS)، استخر معاملات معلق می‌تواند سریع پر شود. با رشد صف، حق صدور برای انتقال معاملات به ابتدای صف نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه، شبکه تحت بار قابل توجهی ناکارآمد و گران می‌شود.

برای حل این معضلات، توسعه‌دهندگان در انجمن اتریوم در تلاش‌اند انتقال شبکه از یک Proof-of-Work (PoW) به یک الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده کنند. یک الگوریتم PoS تجربه اتریوم ارزان‌تر و کارآمدتر را به کاربران ارائه می‌دهد. متأسفانه، انتقال به Ethereum 2.0 بارها به تعویق افتاده است. و بدون این به روزرسانی‌ها، ممکن است رونق DeFi به دلیل پایین بودن توان شبکه و در نتیجه هزینه‌های بالای معاملات کاهش یابد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=40307
دکمه بازگشت به بالا