ایستگاه خبر

DeFi اکنون یک صنعت ۲۰۰ میلیارد دلاری است

به گفته سایت DefiLlama، در حال حاضر در پروتکل‌های مالی غیر متمرکز (DeFi) 200 میلیارد دلار سرمایه وجود دارد. این رقم از اواخر ژوئن دو برابر شده است.

این معیار که با عنوان مقدار کل قفل شده (TVL) در این پروتکل‌ها شناخته می‌شود، اشاره به ارزش دلاری توکن‌هایی دارد که در قراردادهای هوشمند در پروتکل‌های DeFi مانند سیستم‌های وام دهی یا معاملات نگهداری می‌شوند.

DefiLlama این پروتکل‌ها را در چندین بلاکچین (بلاکچین‌های بزرگی مانند اتریوم و موارد جدیدتر DeFi، مانند Avalanche و Solana) رصد کرده است، بنابراین با جامعه آماری بزرگی روبروییم.

بیشترین سرمایه در پروژه‌های اتریوم نگهداری می‌شوند. DefiLlama این رقم را ۱۴۰ میلیارد دلار عنوان می‌کند (این میزان ۵۵٪ بیشتر از مقدار تخمینی DeFi Pulse است). بعد از آن زنجیره هوشمند بایننس با ۱۸.۵ میلیارد دلار و سولانا با ۱۱.۷ میلیارد دلار در رده‌بندی این بازار قرار دارند. بزرگترین بلاکچین‌های بعدی Terra  Avalanche و Fantom هستند.

اطلاعات DefiLlama همچنین شامل چند شبکه مقیاس‌بندی‌شده بر روی اتریوم است، مانند Polygon (اگرچه بیشتر یک زنجیره جانبی است)، Arbitrum و Optimism. دو مورد آخر اخیراً راه‌اندازی شده‌اند و مقدار نسبتاً کمی از سرمایه در پروتکل‌ این شبکه‌ها قفل شده است.

با وجود سهم بزرگ اتریوم در بازار و TVL رو به رشد، به دلیل ظهور پروتکل‌های DeFi در بلاکچین‌های دیگر، این بلاکچین سلطه مقتدرانه خود را از دست داده و از ۹۸ درصد تسلط در ژانویه به ۶۸.۵ درصد کاهش یافته است. گرچه در این بازه زمانی، TVL آن چهار برابر افزایش یافت.

 

پیشنهاد مطالعه:  پنج معیار ارزیابی و مدیریت ریسک در پروژه‌ های دیفای (Defi Metrics)

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=47894
دکمه بازگشت به بالا