ایستگاه خبر

صنعت دیفای در سال ۲۰۲۱ به فراسوی اتریوم توسعه خواهد یافت!

اتریوم ۲ نقطه عطفی در تاریخ این رمز ارز است. اگرچه بسیاری نسبت به راه‌اندازی اتریوم ۲ بدبین بودند، اما مرحله اول از این فرآیند در اواخر سال ۲۰۲۰ انجام شد. البته هنوز راه زیادی تا تکمیل این فرآیند در پیش است و چالش‌های زیادی در این میان مطرح است. حوادث ابتدای سال ۲۰۲۱ نشان داد که مقیاس‌پذیری برای برنامه‌های اتریومی بسیار نیاز است. انفجار صنعت دیفای که عمدتا متکی بر اتریوم است، باعث تراکم شبکه اتریوم و به اوج رسیدن کارمزد تراکنش‌ها شد.

با توجه به اینکه مقیاس‌پذیری اتریوم مسیری طولانی در پیش دارد و در این میان کارمزد تراکنش‌ها بسیار بالا رفته است و تجربه کاربری ضعیفی ایجاد شده است، بسیاری از توسعه‌دهندگان دیفای به فکر استفاده از پلتفرم‌های بلاک چینی دیگر افتاده‌اند. البته این بدین معنی نیست که این پلتفرم‌ها کاملا ارتباط خود را با اتریوم قطح خواهند کرد.

در سال ۲۰۲۰، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه همکاری و تعامل بین بلاک چین‌ها حاصل شد. در این سال، پروژه‌هایی مانند Solana با اتریوم پل ارتباطی ایجاد کردند. تعامل بین بلاک چین‌ها در می ماه سال گذشته و با ایجاد شبکه اصلی Polkadot قوت گرفت. در نتیجه این پیشرفت‌ها، اینک اکوسیستم دیفای در بسیاری از این پلتفرم‌ها ظاهر شده است.

تقویت صنعت دیفای در اکوسیستم بیت کوین

پروژه RSK یکی از اولین پروژه‌هایی بود که در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که پلی ارتباطی بین شبکه خود، زنجیره جانبی بیت کوین و اتریوم راه‌اندازی کرده است. این اولین باری بود که دارایی‌ها می‌توانستند مستقیما بین اکوسیستم‌های بیت کوین و اتریوم حرکت کنند. RSK امکانات زیادی مانند صرافی و استیبل کوین مخصوص خود را فراهم کرده است و توانسته است ارتباط خوبی با شبکه‌های بیت کوین و اتریوم ایجاد کند.

اخیرا Sovryn بر روی RSK راه‌اندازی شده است که یک پلتفرم غیرمتمرکز است و اجازه ترید و وامدهی بیت کوین را می‌دهد. کاربران در اینجا می‌توانند به قرض گرفتن و قرض دادن دارایی‌های خود بپردازند و با لوریج ۵ هم ترید مارجین انجام دهند. Sovryn از بسیاری از امکانات RSK استفاده می‌کند و احتمال زیادی دارد که با استفاده از نقدینگی غیرموازی بیت کوین، اکوسیستم دیفای را در RSK شکوفا کند.

پلتفرم‌های دیگری نیز نظر توسعه‌دهندگان دیفای را به خود جلب کرده‌اند

Solana شبکه اصلی خود را به صورت آزمایشی در مارس سال گذشته راه‌اندازی کرد که قرار است این شبکه یک شبکه با مقیاس‌پذیری بیشتر از اتریوم باشد. این پروژه در ابتدای سال ۲۰۲۱ پیشرفت‌های چشمگیری حاصل کرد و توکن خود را نیز ارائه داد. استفاده از این توکن باعث صرفه‌جویی ۶۰ درصدی در کارمزد‌ها خواهد شد و به همین علت، توجه کاربران را بسیار به خود جلب کرده است.

NEAR Protocol نیز یکی از جایگزین‌های مقیاس‌پذیر اتریوم بود که در اکتبر سال گذشته شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد. تقریبا بعد از آن بود که اخبار دیفای سریعا منتشر می‌شد و توجه‌های بسیاری به سمت این صنعت جلب شد. تنها چند هفته از این رویداد گذشته بود که ۱inch اعلام کرد که به NEAR مهاجرت خواهد کرد.

سرانجام شبکه Polkadot در می ماه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و این نقطه‌عطفی برای پروژه‌ای بود که سال‌ها بر روی آن کار شده بود. بعد از این خبر، پلتفرم‌های زیادی به این اکوسیستم پیوستند. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان MANTRA DAO را نام برد که یک پلتفرم مدیریت شده توسط جامعه برای ارائه استیکینگ بود. اینک وبسایت Polkadot حدود ۲۵ برنامه دیفای را لیست کرده است که در این اکوسیستم در حال توسعه هستند.

شواهد نشان می‌دهد که علاقه به صنعت دیفای در سال ۲۰۲۱ نه تنها کم نشده، بلکه بیشتر هم شده است. توسعه‌دهنده‌ها در این میان بسیار خوشحالند که به ارائه خدمات می‌پردازند. مثال‌های بالا نشان می‌دهند که دیفای از این به بعد ممکن است به فراسوی اتریوم گسترش پیدا کند. نظر شما چیست؟ آینده دیفای چگونه خواهد بود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Source

https://coiniran.com/?p=43327
دکمه بازگشت به بالا