پروژه‌های دیفایدیفای

لگو پول چیست؟ (Money Legos) ساخت محصولات و خدمات مبتنی بر دیفای

لگو و بلوک‌های رنگی دیگر تنها یک بازی و چیزی مربوط به دوران کودکی نیست، بلکه امروزه مورد استفاده جامعه‌شناسان، روان‌شناسان، اقتصاددان‌ها و بقیه اقشار قرار می‌گیرد. لگو را در موزه‌ها، خیابان‌ها و بسیاری از جا‌های دیگر می‌بینیم و می‌توان گفت درحال‌حاضر تبدیل به یک فرهنگ و ابزار شده است، ابزاری که می‌توان با آن هر کاری را انجام داد. لگو‌ها سوالات مهم و چالش‌برانگیزی را درمورد خلاقیت، مطابقت، خودمختاری، هویت و فرهنگ مطرح می‌کنند و فلسفه بزرگی در پشت آن‌هاست. لگو‌ها در جهان امروز تبدیل به ابزاری برای تفکر، تدریس، خلق، کار، تصویر‌پردازی و غیره شده‌اند. لگو پول (Money Legos) برای ایجاد محصولات و ارائه‌ی خدمات در امور مالی غیرمتمرکز پتانسیل عظیمی دارد. تقریبا ۲۰۰ پروژه در این مورد تنها در DeFi Prime لیست شده‌اند که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌ و زیرساخت منحصربه‌فرد خود را دارند. این بدین معنی است که اگر شما فرضا ۳ مورد از این ۲۰۰ ابزار لیست‌شده را درنظر بگیرید، تعداد ۱۳۱۳۴۰۰ ترکیب مختلف برای انتخاب خواهید داشت که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک محصول مالی جدید بسازید.

لگو پول در دیفای

برای درک این‌که هر محصول چه کاری انجام می‌دهد، به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

DeFi Prime

DeFi Pulse

لگو پول چیست؟ (Money Legos)

فلسفه اساسی فضای دیفای، ساختن محصولات برای تعامل بیشتر است. چنین بینشی باعث می‌شود که اکوسیستم مورد نظر از پیشرفت فردی سود ببرد و امور مالی غیرمتمرکز به مرور ترقی کند. این ایدئولوژی باعث شده که «لگو پول» مورد توجه قرار گیرد. افراد، تعداد زیادی لگو را به‌صورت تصادفی مشاهده و قطعات آن‌ها را به شیوه‌هایی جدید و خلاقانه با هم ترکیب می‌کنند. سپس وقتی که افراد جدیدی این لگو‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند، ترکیب‌هایی از پیش ساخته‌شده را مشاهده می‌کنند که برای شروع مناسب هستند و می‌توان با استفاده از آن‌ها چیز‌های بهتر و بزرگتری ایجاد کرد. چنین فرآیندی درواقع شیوه مشارکتی انجام امور در جهان مهیج لگو است.

در مباحث فضای دیفای، اغلب از لگو پول نیز صحبت می‌شود. جامعه دیفای بسیار به ایده لگو پول علاقه‌مند است زیرا یکی از فرهنگ‌های برجسته اتریوم یعنی پول برنامه‌نویسی‌شده را به تصویر می‌کشد. اما لگو پول و پول برنامه‌نویسی‌شده برای فرد عادی چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟

مفهومی که در زمینه لگو پول‌ها بسیار مهم است، ترکیب‌پذیریِ آن است. ترکیب‌پذیری معمولا به این معناست که عناصر به‌صورتی ساخته شوند که بتوانند به شیوه‌های مختلف با همدیگر کار کنند. به عنوان مثال، یک اتومبیل ترکیب‌پذیر نیست زیرا نمی‌توانید قطعات موتور آن را بیرون بکشید و از آن‌ها در جایی دیگر از اتومبیل استفاده کنید، یا اینکه فیلتر هوا را نصب کنید و انتظار داشته باشید که کار ترمز را برای شما انجام دهد. عناصر تشکیل‌دهنده‌ی یک ماشین بسیار تخصصی هستند و به‌صورتی قرار گرفته‌اند که یک دستگاه تنظیم‌شده‌ی ظریف ایجاد شود.

مثالی از ترکیب‌پذیری را می‌توان در بازی‌های ویدیویی دید. یکی از دلایلی که باعث می‌شود این بازی‌ها تا این اندازه افراد را درگیر خود کنند، همین امر است. در یک بازی ویدیویی، می‌توانید به شخصیتِ بازی دستور دویدن، حمله و یا هر دستور دیگری بدهید که در چارچوب قوانین سیستم مجاز باشد. پس می‌توان گفت که دستگاه‌های بازی ترکیب‌پذیر هستند.

برنامه‌نویسیِ ترکیب‌پذیر باعث توسعه و گسترش دیفای خواهد شد. در یک قرارداد هوشمند، برنامه‌نویس می‌تواند به یک عمل اجازه دهد که قبل از عمل دیگر، بعد از آن و یا همزمان با آن روی دهد. برنامه‌نویس می‌تواند اجازه دهد عملیات زیادی در کنار هم انجام شوند و یا این عمل‌ها را به هر طریقی که برنامه اجازه می‌دهد تنظیم کند. یک برنامه‌نویس خوب می‌تواند این ترتیب را دوباره سازماندهی کرده و الگوی شفافی از رویداد‌ها را با منطق برنامه‌نویسی مشخص کند.

پیشنهاد مطالعه: قرارداد هوشمند چیست؟ (Smart Contract)

ترکیب‌پذیری، یک معمای برنامه‌نویسی بسیار جالب در فضای دیفای است زیرا تعداد زیادی از پروژه‌های دیفای ترکیب‌پذیر و متکی بر لایه پایه بلاک چین هستند. پس می‌توان تعدادی الگوی جالب را برای رویداد‌ها ساخت. به عنوان مثال، یک کاربر می‌تواند:

۱- یک وام به‌صورت DAI از Compound بگیرد.

۲- استیبل کوین‌های DAI را به دو مقدار مساوی تقسیم کند.

۳- یکی از این دو نیمه را در Oasis قرار دهد و سود ۸ درصد ایجاد کند.

۴- نیمه دیگر را نیز در یک پوزیشن لوریج‌دار برای اتریوم در DeFi Zap بگذارد.

۵- این کاربر در یک سطح قیمتی مشخص اتریوم، وجوه را از هر دو پلتفرم خارج کند.

۶- وام و سود را به Compound برگرداند.

۷- این کاربر درنهایت می‌تواند موجودی باقیمانده را که از پوزیشن لوریج‌دار کسب شده است، برای خود نگه دارد. البته این درصورتی است که قیمت اتریوم بالا رفته باشد.

همه مراحل مثال بالا، برطبق دستور‌های از پیش تنظیم‌شده در یک قرارداد هوشمند، قابل انجام است. با ترکیب‌پذیری، این مراحل را می‌توان تغییر داد، به آن اضافه کرد و یا آن‌ها را از قرارداد حذف کرد. بنابراین زمانی که برنامه‌نویس‌های مالی متوجه موقعیت‌هایی در بازار شوند، از برنامه‌نویسی برای کسب درآمد می‌توانند استفاده کنند.

اصطلاح لگوهای پول‌ نیز دقیقا به این پدیده اشاره دارد. یک سازنده خوب لگو می‌تواند قطعات یک مجموعه را بردارد و آن‌ها را به صورت کاملا متفاوت بازسازی کند. لگو‌های پول در دیفای این امکان را برای برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کنند که از طریق لایه مبنای مشترک بلاکچین با همدیگر کار کنند.

دیفای یک حوزه جدید مهیج برای امور مالی و پول برنامه‌نویسی‌شده است. ما اینک در دوره یادگیری در نحوه ایجاد، تامین امنیت و پالایش سیستم‌هایی هستیم که درحال ساخته‌شدن هستند. دیفای یک روش جدید برای کار کردن با پول است که ما در مراحل اولیه آزمایش آن هستیم. این روش جدید می‌تواند پتانسیلی باورنکردنی داشته باشد.

هدف دیفای این است که با ساخت سیستم‌هایی قوی، بیشترین آزادی مالی را برای کاربران به ارمغان بیاورد. درحال‌حاضر، اپلیکیشن Status علاقه زیادی به فراهم کردن ابزار‌های مالی اجتماعی دارد و می‌خواهد از این طریق، دسترسی مورد نیاز را برای افراد در فضای دیفای مهیا کند. این اپلیکیشن با تعداد زیادی از پروژه‌های دیفای کار می‌کند و قصد دارد یک گزینه موبایلی جهت دسترسی به دیفای و رمز ارز برای افراد فراهم کند.

پیشنهاد مطالعه: دیفای (DeFi) و سرمایه‌گذاری مبتنی بر توکن

در جهان دیفای، محصولات تنها برای این طراحی نشده‌اند که به‌طور مستقل مورد استفاده قرار گیرند، بلکه باید بتوان آن‌ها را به آسانی با محصولات دیگر ادغام کرد و به این ترتیب، از عملکرد آن‌ها سود برد. بنابراین چنین اکوسیستمی به مرور تبدیل به جهانی مهیج از محصولات مالی غیرمتمرکز خواهد شد.

در اینجا چند مثال کلاسیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قطعات لگو: Dai و قرارداد هوشمند سفارشی توسط MakerDAO

MakerDAO CDP Tool

قطعات لگو: Dai و قرارداد هوشمند سفارشی توسط MakerDAO

اتصال لگو‌های دیفای: MakerDAO بلوک ساختاری اصلی Dai است. Dai استیبل کوینی است که توسط جامعه MakerDAO ایجاد شده و مدیریت می‌شود. MakerDAO از این استیبل کوین استفاده می‌کند تا یک سرویس مورد نظر فقط از طریق یک بانک یا یک موسسه مجاز در دسترس باشد. با توسعه دادن یک قرارداد هوشمند سفارشی، MakerDAO اتریوم را به‌عنوان وثیقه برای وام در Dai می‌پذیرد. بنابراین کاربران می‌توانند وجوه را به‌صورت Dai برداشت کنند. این به کاربران اجازه می‌دهد که همچنان اتریوم‌های خود را داشته باشند و از رشد قیمت آن لذت ببرند.

پیشنهاد مطالعه: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

در اینجا نه تنها ابزار CDP دردسترس است، بلکه پورتال CDP نیز به کاربران اجازه می‌دهد که کیف پول‌هایی مانند MetaMask ،Trezor و لجر را متصل کنند و مستقیما یک پوزیشن بدهی وثیقه‌گذاری‌شده را باز کنند.

لگوهای پول - کامپاند

Compound

قطعات لگو: MakerDAO CDP Tool، Dai و قرارداد هوشمند سفارشی Compound

متصل کردن لگو‌های دیفای

Compound از قابلیت‌های وام‌گیری MakerDAO به‌عنوان زیرساختی برای بازار وام‌دهی خود استفاده می‌کند. در اینجا، کاربران یک وام وثیقه‌گذاری‌شده را باز می‌کنند که به وام‌گیرنده اجازه می‌دهد هر رمز ارزی را که توسط Compound برای کارمزد پشتیبانی می‌شود، برداشت کند. وام‌دهنده‌ها به تامین وجه استخر وام‌دهی کمک می‌کنند و برای این مشارکت خود سود می‌گیرند. توجه داشته باشید که Compound در اینجا چگونه از ابزار CDP به‌عنوان یک قطعه لگوی دیفای ازقبل ساخته‌شده استفاده می‌کند و دیگر لازم نیست که ابزار مورد نظر از ابتدا ساخته شود.

پیشنهاد مطالعه: پروتکل کامپاند (Compound) چیست؟ معرفی توکن COMP

Compound اخیرا گامی فراتر از این نهاده است و به وام‌دهندگان با cTokens پاداش می‌دهد که این توکن، ارائه‌دهنده‌ی یک داراییِ به‌ مشارکت گذاشته‌شده در داخل یک استخر وام‌دهی است. cToken به‌صورت منفعلانه و باتوجه به نرخ بهره‌ای که وام‌گیرنده باید بپردازد، ارزشش افزایش پیدا می‌کند. زمانی که وام‌دهندگان بخواهند سود خود را مطالبه کنند، می‌توانند cToken را در بازار آزاد و با ارزش روز آن بفروشند. بنابراین اینک یک بلوک ساختاری اساسی برای استفاده توسعه‌دهنده‌ها ایجاد شده است. Compound نیز با استفاده از کیف پول‌های Web3 به کاربران اجازه دسترسی مستقیم به سرویس‌های خود را می‌دهد. به این ترتیب، مشتریان می‌توانند مستقیما از طریق سطح کاربری داخلی Compound در بازار وام‌دهی مشارکت کنند.

zerion money lego

Zerion

قطعات لگو: MakerDAO CDP Tool، Compound، Uniswap، MetaMask، imToken، TrustWallet، Coinbase Wallet و Tokenary.

اتصال لگو‌های دیفای: Zerion به عنوان یک نقطه خاص ورود برای کاربران عمل می‌کند تا آن‌ها بتوانند به آسانی به سرویس‌های دیفای موجود دسترسی داشته باشند. Zerion به ابزار CDP متصل می‌شود و به کاربران کیف پول اجازه وام‌گیری می‌دهد. Zerion با اتصال به Compound به کاربران کمک می‌کند که وجوه خود را قرض دهند و از آن سود کسب کنند. Zerion با متصل شدن به Uniswap به کاربران اجازه مبادله توکن می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

توجه داشته باشید که Zerion از لگو‌های ازپیش آماده‌شده‌ی زیادی استفاده می‌کند تا یک محصول جدید و معتبر بسازد. Zerion قادر است محصول خود را به شیوه‌ای سریع و مناسب بسازد و پروژه‌های دیفایی که از سرویس‌شان استفاده شده است، از آن سود خواهند برد. این درواقع یک رابطه همزیستی خواهد بود.

علاوه‌بر‌این، با اتصال به چندین کیف پول Web3 مانند MetaMask، imToken و غیره، Zerion به کاربران اجازه می‌دهد که به شیوه‌های گوناگونی وجوه خود را به پلتفرم مورد نظر متصل و از سرویس‌های دیفای استفاده کنند. به جای ایجاد یک بلوک ساختاری جدید، Zerion قطعات جداگانه مختلفی را با هم ترکیب و یک محصول ساده‌ای را ایجاد کرده‌ که جدید و معتبر است.

totle لگو پول

Totle

قطعات لگو: KyberNetwork، Uniswap، Airswap، Bancor، Radar Relay، ETH2Dai، TokenStore، Ethex، ERC deX، OpenRelay، WeiDex و SharkRelay.

متصل کردن لگو‌های دیفای: هدف Totle این است که فرآیند اتصال به بازار مبادله‌ی غیرمتمرکز را تسهیل کند. به این منظور، چندین صرافی غیرمتمرکز را به‌صورت یک لگوی دیفای ازپیش آماده‌شده ترکیب کرده است که سازندگان به آسانی می‌توانند از آن استفاده کنند. Totle با این کار عملکرد جدیدی را به فضای صرافی‌های غیرمتمرکز اضافه می‌کند؛ سفارش‌ها به‌صورت خودکار به صرافی‌های غیرمتمرکزِ دارای بهترین قیمت هدایت می‌شوند و درصورتی‌که این صرافی‌ها در معرض خطر قرار بگیرند، با استفاده از قرارداد‌های هوشمند از وجوه کاربران محافظت می‌شود.

توسعه‌دهنده‌ها با استفاده از Totle می‌توانند امکان مبادلات توکنیِ آسان را برای کاربران فراهم کنند تا گرفتار پیچیدگی‌های جهان کریپتو نشوند. این فرآیند بدون نیاز به اتصال به صرافی‌های غیرمتمرکزِ متعدد قابل انجام است؛ تنها کافی‌ست قرارداد‌های هوشمند سفارشی خود را بنویسید و فرآیند مبادله غیرمتمرکز را مدیریت کنید. این فرآیند قدرت ابزار‌های دیفای را به‌خوبی نشان می‌دهد.

ساختن با استفاده از پیشرفت دیگران

به جای این‌که از اینجا شروع کنید:

لگو مانی

سازندگان می‌توانند با استفاده از ابزار‌های دیفای مانند Compound و Totle از اینجا شروع کنند:

لگو پول (Money Legos)

اینک شما نیز می‌توانید با استفاده از لگو پول‌ (Money Legos) اقدام به ساخت محصولات و سرویس‌های خود کنید. فراموش نکنید که از تجربیات خود در این زمینه برای ما بگویید و نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در‌ میان بگذارید.

منابع: ۱، ۲، ۳

https://coiniran.com/?p=45707
دکمه بازگشت به بالا