اخبار بیت کوینمقالات بیت کوین

پروژه مبتنی بر بلاکچین DeCRED تحقق رویای ارز رمزنگاری شده بیت کوین

DeCRED یک رمزارز مشابه و مشتق شده از بیت کوین است که عمده تمرکز آن حمایت از جامعه هواداران و کاربرانش، سیستم حکمرانی باز و بودجه بندی و توسعه پایدار است.

با پروژه Decred که به عنوان مشتقی از رمزارز بیت کوین شناخته می شود، با این نوشتار از کوین ایران همراه شوید. برای آگاهی از آخرین اخبار رمزارز ها، اینجا را کلیک کنید.

مقدمه

حقیقتا هیچ یک از ما تصوری از آینده ندارد که چه پدیده هایی به زندگی بشر افزوده خواهد شد. اگر به تاریخ مراجعه کنیم می بینیم سرعت پیشرفت تکنولوژی تصاعدیست و با نموداری با شیبی بسیار تند مواجه می شویم.

فاصله اختراع حیات بخش “توماس ادیسون” و پیاده سازی آن در ابعاد کشوری را، تا وارد و به کار گرفته شدنش در ایران در نظر بگیرید و این فاصله را با شکاف رسیدن تلفن به ایران، کامپیوتر، تلفن هوشمند و در پایان با سرعت فراگیر شدن اپلیکیشن ها و هش تگ ها مقایسه کنید. سرعت پدیدار شدن تکنولوژی های جدید تکان دهنده است، در حدی که شاید زمان کافی برای دنبال کردن و بررسی آنها را هم نداشته باشیم. و حال بلاکچین، که با سرعت پدیدار شدن نسل های جدیدش به این حیرت می افزاید. با کوین ایران همراه شوید.

مقدمه
Introduction/ SOURCE

هشت کاربرد شگفت انگیز بلاکچین

DeCRED چیست؟

DeCRED رمزارزیست مشابه و مشتق شده از بیت کوین که عمده تمرکز آن حمایت از جامعه هواداران و کاربرانش، سیستم حکمرانی باز و بودجه بندی و توسعه پایدار است. این پروژه برای استخراج از ترکیب الگوریتم های PoW و PoS، به منظور ممانعت از امکان کنترل جریان تراکنش ها توسط گروهی کوچک (متمرکز شدن استخراج بیت کوین) و تعیین تکلیف برای DeCRED خارج از خواست جامعه آن، بهره می برد. واحد ارزی این پروژه DCR نام دارد.

مقایسه دو الگوریتم PoW و PoS

دفتر کل غیر متمرکز شفافیت به ارمغان آورده است

بیایید مثل وب سایت تمام پروژه های بلاکچینی اول مشکل را بررسی کنیم. تمرکزگرایی تجسم نقطه ضعف است. سیستم های سنتی متمرکز بر پایه ی Trust بنا شده اند؛ به این معنی که عموم مردم بر اساس اطمینانی که مثلا به پشتیبانی یک بانک، موسسه مالی و… دارند، آنها را به عنوان واسطه مالی خود با نقاط هدفشان قرار می دهند. اما از آنجا که در این سیستم تمام حساسیت در سازمان های مالی متمرکز می شود، یک نقطه ضعف عظیم پدید آمده و باید برای تامین امنیت محرمانگی تعریف شود. فلذا تمام امنیت باید توسط یک سازمان تامین شود.

اینترنت آینده غیر متمرکز است

حال ببینیم بیت کوین چه کرده که DeCRED بر آن افزوده. شاهکار “ساتوشی ناکاموتو”، در مهمترین اقدام خود، البته از نظر بنده، سیستم را از شر Trust خلاص کرد. شفافیت نیازی به تعریف راهکار برای اعتماد ندارد. اتفاق افتادن هر آنچه قرار است رخ دهد، به شرط توافق (Consensus) تمام یا اکثریت اعضایش، سیستمی بدون نیاز به اعتماد یا Trustless پدید آورد. حال اگر بلاکچینی داشه باشیم که حتی قوانینش را نیز اعضایش تعیین کنند، به اوج دموکراسی در نرم افزار می رسیم.

بررسی عمقی

به محض باز کردن وب سایت این پروژه با شعاری انقلابی مواجه می شوید: ” DeCRED ارز دیجیتالی خود گردان است”. و در ادامه با تیتر “خود گردانی خود حاکمیت است. قوانین را سهامداران تعریف می کنند”، شرح می دهد چگونه از سال ۲۰۱۶ در تلاش است راهکاری برای حکمرانی بر بلاکچین تعریف کند. می گوید: “مدل مبتکرانه توافق آرایی که ما ارائه کرده ایم، به سهامداران قدرت بخشیده و امکان انتقال یکدست از مجموعه ای قوانین به مجموعه ای دیگر را میسر می نماید. تصمیم گیری غیر متمرکز و خود تامینی مالی، ایجاد ارز دیجیتالی قدرتمند و در حال تکامل، و آزاد از نفوذ شخص ثالث را برای ما میسر نموده است”.

بد نیست توضیحی در خصوص آنچه در بند قبل “انتقال یکدست” بیان شده بدهم. این عبارت برگردان Seamless Transition است. برای درک راحت تر این مفهموم پارچه ای را تصور کنید که هیچ درزی روی آن ندارد و در صورتی که موجی روی آن به حرکت درآید به نرمی به جلو رفته و شما مکانیزم عینی ای که موجب حرکت آن شود، دست کم به چشم، ندیده و این موج به شکلی روان رو به جلو حرکت می کند. منظور از انتقال یکدست قوانین، اجرا شدن کد های دستوری به نحوی نرم و روان است که ما متوجه وقفه و تغییری نخواهیم شد.

دور، دور بلاکچین و رمزارز های Open Source است

به تبع ذات بلاکچین، DeCRED نیز نرم افزاری منبع باز است. و جدای از این در کد نویسی آن از ساختاری ماژولار استفاده شده است که موجب انعطاف و مقیاس پذیری آن نسبت به آخرین نسخ بلاکچین می شود. تکنولوژی ارائه شده توسط این پروژه توانسته با موفقیت اولین “اتفاق آراء” از طریق فعالسازی مستقیم به دست کاربر را (User-activated) به واسطه پروتکلی “بر-زنجیر” (On-chain)، در جهان میسر نماید. این اصطلاحات غامض که گفتیم معرف رویکردی انقلابیست که در نتیجه آن حکومت به دست سهامداران افتاده و جامعه DeCRED، به اتفاق تصمیم گیری و هدایت مسیر پروژه را به عهده می گیرند.

پدیدار شناسی On-chain

برای شرح ساده پروتکل On-chain governance یا حکمرانی بر-زنجیر چنین می توان گفت: در کل پروتکلی برای مدیریت و اجرای تغییرات بر بلاکچین است و تغییراتی که مقرر است در بلاکچین ایجاد شود در کد های نوشته شده دیده شده اند و به این ترتیب صورت می پذیرد که توسعه دهندگان پیشنهادات خود را به صورت به روزرسانی ارائه نموده و این پیشنهاد بین گره های (Node) شبکه به رای گذاشته شده و در صورت توافق عموم، اجرا و در صورت عدم توافق مردود اعلام می شود.

سیستم حکمرانی فعلی در پروتکل های بیت کوین و اتریوم غیر رسمی است. پیشنهاد ایجاد تغییرات جهت بهبود در این بلاکچین توسط توسعه دهندگان و تیم مرکزی آن، که عمدتا توسعه دهنده هستند، ارائه و اجرا می شود و مسئولیت برقراری توافق بین سهامداران – که در این سیستم سهامداران استخراج کنندگان هستند – به عهده این اعضاست. منتقدین ایراد تمرکزگرایی بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان را به این ساختار وارد می نمایند.

بیشتر بخوانید: حمله DNS دامن سایت شناخته شده والت اتریوم Myetherwallet را گرفت

این منتقدین دو مثال عینی برجسته برای ایراد خود مطرح می کنند. اول تفکیک شدن بلاکچین اتریوم به “اتریوم کلاسیک” و “اتریوم” طی انشعاب سختی (Hard Fork) در سال ۲۰۱۶ با وجود تمایل عمده جامعه اتریوم به انشعابی نرم (Soft Fork) که اجرایش نیز آسان تر بود اما منجر به از دست رفتن دارایی رمزارز سرمایه گذارانی می شد که طی حمله هک به بلاکچین این ارز متضرر شده بودند. و دومین مثال که از طرف منتقدین دلیل ناکارآمد بودن این سیستم حکمرانی تلقی می شود، مجموعه ای از رویداد هاست که منجر به ظهور  رمزارز “بیت کوین کش” در سال ۲۰۱۷ شد.

طی این انشعاب پیشنهاد افزایش حجم بلوک های زنجیره بیت کوین از طرف تیم توسعه دهندگان مرکزی پدر رمزارز ها، با وجود این که افزایش هزینه تراکنش ها امکان تبدیل شدن آن به راهکار پرداختی جایگزین پول رایج سلب می نمود، مردود شد. تنها گروهی که هزینه بالای تراکنش برایشان سود داشت معدنچیان بودند و در نهایت توسعه دهندگان و معدنچیان مرتد از بلاکچین بیت کوین برای معرفی رمزارز خود با بلوک هایی منعطف نسبت به حجم جدا شدند.

انشعاب سخت پیش رو برای رمزارز بیت کوین کش

حال آنکه حکمرانی بر-زنجیر به عنوان جایگزینی برای سیستم حکمرانی غیر رسمی پدید آمد و مدعی به داشتن راهکاری برای حل مشکل تمرکزگرایی پروتکل بیت کوین به واسطه مشارکت دادن تمام گره های شبکه بلاکچین در تصمیم گیری است. در این سیستم سهامداران از مشارکت بهره مالی می برند. به عنوان مثال یک سهامدار بخشی از کل هزینه تراکنش را دریافت کرده یا توسعه دهندگان از مکانیزم جذب سرمایه پاداش می گیرند. در این سیستم ارزش رای هر گره بسته به میزان سهمی که در اختیار دارد است، پس هر چقدر ارز بیشتری را دارا باشد رای بیشتری هم دارد.

مزایا و معایب On-chain

مزایا:

 • غیر متمرکز بودن سیستم حکمرانی
 • نیاز به زمان کم برای اجرای تغییرات
 • کاهش چشمگیر احتمال نیاز به انشعاب سخت

معایب:

 • عدم مشارکت کافی رای دهندگان
 • امکان تغییر دادن نتیجه رای گیری توسط نهنگ ها

قدرت بخشیدن به افراد، گروه ها و شرکت ها

حال که کلیتی از بر-زنجیر شرح دادیم بهتر می توان درک کرد DeCRED چگونه هدایت روند پروژه را در دست سهامدارانش قرار می دهد. می گویند: “قدرت ما از جامعه ی ماست و سهامدارانی که در تصمیم گیری مشارکت کنند پاداش زحمات خود را به خوبی دریافت خواهند نمود. بودجه بندی پایدار و مدل پیمانکاری انعطاف پذیر، امکان پیوستن به DeCRED و مشارکت در تعیین مسیر پروژه را به همه می دهد. ارزش DeCRED در جمعیتی است که روی این پروژه کار می کنند – دست در دست هم آینده ای غیر متمرکز را می سازیم که انتظارش را داریم.”

چنانچه پیشتر به اجمال شرح دادم، هدف ناکاموتوی ناشناس از اختراع رمزارز بیت کوین قرار دادن اختیارات مالی در دست مردم بود. اما آنچه امروزه مطابق نظر بسیاری متخصصین این حوزه رخ داده، متمرکز شدن کنترل عرضه و تقاضا در دست معدنچیان است، که به لطف شرکت هایی مانند Bitmain عمدتا چینی هستند. با جستجویی ساده در فضای مجازی در مورد پروژه DeCRED متوجه قیاس های متعدد بین بیت کوین و این پروژه بین صاحب نظران می شویم. چنانکه خانم Linda Xie، از بنیان گذاران پروژه ScalarCapital، مدیر تولید اسبق Coinbase و مشاور 0xProject در اکانت Medium خود با ذکر بیانات و انتشار جدول زیر، DeCRED را این گونه با بیت کوین قیاس می نماید:

قدرت بخشیدن به افراد، گروه ها و شرکت ها
To power people, communities and corporations/ Source

بیشتر بخوانید: راهنمای گام به گام برای استخراج بیت کوین (bitcoin mining)

“استخراج رمزارز بیت کوین فرآیندی به شدت رقابتی است و نیازی مبرم به الکتریسیته ارزان یا رایگان و تجهیزاتی تخصصی به نام ASIC دارد. ASIC دستگاهی بسیار گران قیمت است که صرفا برای استخراج بیت کوین طراحی شده، کارایی دیگری ندارد و هر کسی شانس در اختیار داشتن آن را ندارد. به واسطه الگوریتم PoW نیازمند منابع بیت کوین، گروهی متمرکز از معدنچیان قدرت قابل توجهی در شبکه بیت کوین را در اختیار گرفته اند.

هدف DeCRED تعدیل این قدرت بین معدنچیان و کاربرانی که استخراج کننده ندارند از طریق شرکت دادن آنها به عنوان یک رای در فرآیند توافق در شبکه، با استفاده از ترکیب الگوریتم PoW و PoS است. در شبکه DeCRED 60 درصد از توکن های تازه استخراج شده به معدنچیان PoW، ۳۰ درصد به رای دهندگان PoS و ۱۰ درصد باقی مانده به عنوان یارانه به توسعه دهندگان تعلق می گیرد؛ در حالی که در شبکه بیت کوین ۱۰۰% استخراج به معدنچیان PoW پاداش داده می شود.”

 

حمایت توسعه دهندگان اتریوم از انشعاب سخت ضد ASIC

ویژگی هایی برای آینده

شخصا به شما خوانندگان عزیز توصیه می کنم گشت و گذاری در وب سایت این پروژه داشته باشید و از طراحی خلاقانه آن لذت ببرید.

این پروژه توضیح ویژگی های خود را چنین آغاز می نماید: DeCRED آمده تا بماند. کیفیت و تلاش های ما برای توسعه را در آسمان ها بجویید. ویژگی های ما شامل:

 • سیستم مبتکرانه رای گیری ما ترکیبی از PoW و PoS است.
 • بستری برای اجرای پیشنهادات عموم، مبتنی بر بلاکچین و سانسور ناپذیر.
 • قراردادی هوشمند که عملکردی بسان Lightning Network دارد.
 • تبادل اتمی میان-زنجیره ای (Cross-chain atomic swap) بین ارز های متفاوت.
 • کیف پولی میان بستر (Cross-platform wallet) برای سهولت کاربری.

همچنین در انتهای صفحه اول این وب سایت، توری سیاحتی قرار داده شده تا شما را از طریق رابطی گرافیکی و زیبا به گردش در دنیای DeCRED ببرد. در این تور جذاب به شما توضیحاتی در خصوص کلیت پروژه، کیف پول، نحوه استخراج، مبادله و برنامه های آتی ارائه می گردد.

از دیگر جذابیت های چشم نواز و خلاقانه این پروژه رابط گرافیکی مشخص کننده وضعیت شبکه رمزارز DeCRED است که می توانید اینجا ببینید.

جعبه ابزار

بخش دانلود های وب سایت پروژه به سه قسمت کلی تقسیم شده که در هر بخش ابزارآلاتی برای دانلود در اختیار کاربران قرار گرفته است که به این ترتیب دسته بندی می شود:

 1. هسته نرم افزار:

Decrediton: کیف پول های ویندوزی، مک و لینوکس با رابط کاربری گرافیکی.

Web Wallet: کیف پول تحت وب، البته بدون نیاز به دانلود.

Command-line app suite: پکیجی میان بستر (Cross-platform) با امکان نصب و به روزرسانی خودکار برای دستور نویسان.

 

ده کیف پول برتر رمزارز اتریوم

 

 1. نرم افزار استخراج:

gominer: استخراج کننده CUDA/OpenCL برای پردازنده های گرافیکی (GPU) ساخت AMD و NVIDIA که رسما توسط DeCRED پشتیبانی می شود.

ccminer: نرم افزار شخص ثالث استخراج کننده CUDA برای پردازنده های گرافیکی NVIDIA بدون پشتیبانی تیم پروژه.

sgminer: نرم افزار شخص ثالث استخراج کننده OpenCL برای پردازنده های گرافیکی AMD بدون پشتیبانی تیم پروژه.

 1. Exodus: نرم افزار شخص ثالث کیف پول با امنیت بالا و امکان پشتیبانی و تبادل ارز های متعدد و کاربری آسان.

 

بهترین کارت های گرافیک برای استخراج رمزارز ها در سال ۲۰۱۸

اصول

از دیگر مواردی که در وب سایت DeCRED مطرح شده، اصولی است که پروژه دنبال نموده و به آنها پایبند است. این اصول و قوانین برای ایجاد چارچوبی بر پایه مساوات و پایداری تعریف شده اند تا پروژه به هدف خودمختاری و غیر متمرکز بودن دست یابد؛ جایی که حق همه اعضای جامعه اش رعایت شود.

 • نرم افزار منبع باز و رایگان: مقرر است تمام نرم افزار هایی که توسط پروژه توسعه می یابند منبع باز و رایگان باشند.
 • حریم شخصی و امنیت فزاینده: تکنولوژی های ارائه دهنده امنیت و حریم شخصی موظف به رعایت و افزایش این دو اصل، چه به صورت فعال و چه بر اساس پیش تقاضا می باشند.
 • آزادی بیان و توجه: تمام جامعه محق بر بیان نظرات و ایده ها بدون ترس از سانسور شدن است. می باید به تمام نظرات سازنده و منطقی گوش فرا دهیم.
 • گنجایش پذیرش انواع آراء: منظور از گنجایش (Inclusivity)، سیستمی است که در آن انواع سهام داران (Multi-Stakeholders) حق رای داشته و پروژه خود را موظف می داند بازه ای وسیع از دیدگاه ها و کاربران را به رسمیت بشناسد.

تیم

آن گونه که DeCRED ادعا می کند، از مدل پیمانکاری جدیدی بهره می برد که طی آن همکاران واجد شرایط، پاداش زحمات خود را دریافت می کنند. این امر موجب ایجاد و گردآوری تیمی توانمند از توسعه دهندگان، طراحان و استراتژیست ها از سراسر جهان، به همراه جامعه ای قدرتمند از هواداران شده و با آغوش باز پذیرای کسانی است که تمایل به نمایش مهارت های خود دارند. اینجا می توانید با این تیم عظیم آشنا شوید. ناگفته نماند که نام “چارلی لی” خالق “لایت کوین” و “جیمی سانگ” مشهور، در بین تیم مشاوران این پروژه می درخشد.

تیم
Team/ Source

نتیجه گیری

بشر با تشکیل جامعه بقای خود را تضمین نمود و آموخت ارتباط با همنوع موجب تحکیم این ضمانت می شود. اگر به تاریخ معاصر مراجعه کنیم می بینیم هر آنچه افزایش ارتباط را برای ما به ارمغان آورده با ماندگاری و استقبال مردم مواجه شده است. اینترنت، این اقیانوس بی کران، گواهی محکم بر این ادعاست. حال اگر بخواهیم قضاوتی از این دست برای بلاکچین داشته باشیم، تمرکز زدایی (Decentralization) با حذف واسطه ها، ارتباطی مستقیم، امن و مستحکم تر از آنچه بشر تاکنون تجربه نموده را ارائه می نماید.

بنابراین ماندگاری و پیشرفت روزافزون آینده قریب به یقین بلاکچین بوده و پروژه هایی همچون DeCRED با بهبود آنچه رویای ساتوشی ناکاموتو است، می توانند جایگاهی پایدار برای خود رقم زنند.

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source 

https://coiniran.com/?p=20539
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x