ایستگاه خبر

بستر داده‌های حجیم غیرمتمرکز، GeoDB، به کاربران قابلیت کنترل و جبران خسارت می‌دهد

بستر اشتراک گذاری داده‌های حجیم غیرمتمرکز فرد به فرد، GeoDB، به کاربران خود قابلیت کنترل و شفافیت و ردیابی را در داده‌های تولید‌شده ارائه می‌دهد و برای اشتراک‌گذاری آن‌ها نیز پاداش می‌دهد.

در این هفته شاهد راه‌اندازی نسخه‌ی iOS برنامه جدید آن‌ها یعنی GeoCash درست بعد از معرفی نسخه‌ی اندروید آن در هفته‌ی پیشین بودیم.

داده‌های حجیم، شما را نظاره می‌کنند

بسیاری، داده‌های حجیم را به عنوان یک زمینه‌ی شوم و شرور می‌پندارند. شیوه‌های جمع‌آوری داده‌ها توسط واسطه‌های سایه‌ای اغلب به دور از شفافیت انجام می‌شود که با کسب درآمد و استفاده‌ی نهایی از آن‌ها وضعیت بدتر هم می‌شود.

از این رو یک بستر که نه تنها به کاربرانش قابلیت کنترل و شفافیت در داده‌هایی که تولید و اشتراک‌گذاری می‌کنند،‌می‌دهد بلکه به تعامل‌ آن‌ها پاداش نیز می‌دهد، ظاهرا یک قدم به سوی آزادسازی بازارهاست. در عوض خریداران داده به داده‌‌های قابل‌اطمینان و مقرون به صرفه از طریق یک سیستم مبتنی بر بلاک‌چین غیرمتمرکز، دسترسی دارند.

با وجود نگرانی جهانی در مورد حریم خصوصی، اعداد و ارقام نشان می‌دهد که کم‌تر از ده درصد داده‌های تولید شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلت‌فرم GeoDB امیدوار است که درها را به روی کاربران برای بهره‌مندی از ۹۰ درصد باقیمانده‌ی سود مالی بگشاید. بنیان‌گذار و مدیر ارشد این پلت‌فرم به خبرگزاری Cointelegraph گفته است:

 “داده در حال تبدیل به نفت دیجیتال است. داده یک طبقه دارایی باارزش است که بر اساس آن شرکت‌های دیجیتال بزرگ مدل‌های کسب و کار پرسودی را ساخته‌اند. اما به برخی دلایل، ارزش‌های بدیهی فراموش شده‌اند. حریم خصوصی، کنترل، شفافیت، پاداش مستقیم تولیدکنندگان داده و منافع کاربر همه و همه از این ارزش‌ها هستند که کنار گذاشته شده‌اند.”

برنامه در حال حاضر در فاز آزمایش است

برنامه GeoCash به کاربر این امکان را می‌دهد که کیف پول خود را که شامل توکن GEO است، مرتبا نظارت کند. کیف پول یک فهرست را از تراکنش‌های اخیر، توکن‌های ارسالی، توکن‌های دریافتی و داده‌های تولید‌شده نمایش می‌دهد. همچنین این برنامه اجازه می‌دهد تا کاربران بلوک‌های داده را که تولید کرده‌اند، نظارت و ردیابی کنند. تمام داده‌ها به صورت ناشناس هستند و هیچ داده‌ای درباره‌ی پروفایل کاربر در بر ندارند.

به هر حال برنامه‌های واسطه‌ای نیز وجود دارند که به این پلت‌فرم متصل می‌شوند و دسترسی به این پلت‌فرم را به بیش از ۱۲ میلیون کاربر موجود، ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها شامل Wave، Wola، Sister و Trazer هستند. برنامه GeoCash در حال حاضر در محیط آزمایشی است، پس توکن‌ها در حال حاضر ارزشی ندارند. این شرکت قصد دارد که شبکه‌ی اصلی را پس از تابستان راه‌اندازی کند.

https://coiniran.com/?p=38975
دکمه بازگشت به بالا