ایستگاه خبر

نقد شدن ۱۰۳ میلیون دلار توکن DAI در پروتوکل Compound بر اثر افزایش قیمت آن

دیروز، یک افزایش ۳۰ درصدی لحظه‌ای در قیمت توکن DAI منجر به نقد شدن گسترده این توکن در پروتکل مالی غیرمتمرکز Compound گردید.

به گزارش خبرگزاری TheBlock،‌ این پروتوکل شاهد نقد شدن جمعا ۱۰۳ میلیون دلار از این توکن‌ها بود. این شرایط بازاری همچنین منجر به نقد شدن ۸ میلیون دلار در پروتوکل dYdX شد. اما دقیقا چرا افزایش قیمت توکن DAI منجر به نقد شدن آنها شد؟

پروتوکل Compound به کاربران وام رمزارز از جمله توکن DAI ارائه می‌دهد. در این پروتوکل مقدار قرض باید کمتر از وثیقه فراهم شده باشد. در واقع تمام وام‌ها باید وثیقه بیش از حد داشته باشند. در مورد روز گذشته، نقد شدن به این دلیل رخ داد که قیمت این توکن به صورت لحظه‌ای ۳۰ درصد در صرافی Coinbase که منبع اوراکل قیمتی پروتوکل Compound است، افزایش یافت.

قیمت توکن DAI و مقدار وثیقه

این افزایش قیمت ۳۰ درصدی باعث شد که وثیقه وام‌های این پروتوکل کمتر از حد لازم شود. فرض کنید یک کاربر Compound در ابتدا ۱۰۰۰ توکن DAI را با قیمت یک دلار قرض گرفته است. حالا با افزایش قیمت ۳۰ درصدی این توکن، مقدار وام کاربر از ۱۰۰۰ دلار به ۱۳۰۰ دلار افزایش می‌یابد. اما، کاربر اگر مقدار کمتری از ۱۳۰۰ دلار را به عنوان وثیقه در این پروتوکل به سپرده گذاشته باشد، آن‌گاه این پروتوکل، وثیقه وام را کمتر از حد تشخیص داده و به کاربر اجازه می‌دهد تا آن را نقد کند.

این نقد شدن گسترده منجر شد که بسیاری از زراعت‌کنندگان بازده یا همان Yield Farmers از توکن‌های COMP ضرر هنگفتی را متحمل شوند. مثلا یکی از کاربران نزدیک به ۴۶ میلیون دلار را از دست داد.

این سطح از نقد شدن در یک روز تا کنون در پروتوکل Compound بی‌سابقه بوده است. در جولای امسال، این پروتوکل در یک روز شاهد نقد شدن ۶.۳ میلیون دلار بود. پیش از این پروتوکل‌‌های دیگری مثل MakerDAO و Aave در شرایط بازاری خاص، نقد شدن گسترده را تجربه کردند. برای مثال اولی در ماه مارس و در پنجشنبه سیاه ۱۵ میلیون دلار را نقد کرد و دومی در ماه آگوست امسال، ۲۰ میلیون دلار توکن LINK را نقد کرد.

بیشتر بخوانیم: بررسی MakerDAO ؛ نگاهی عمیق و کلی

https://coiniran.com/?p=42253
دکمه بازگشت به بالا