آخرین اخبار ارزهای دیجیتالایستگاه خبر

پروژه‌های کریپتو در سه ماهه سوم سال متحمل ضرر 685 میلیون دلاری شدند

پروژه‌های کریپتو در طول سه ماهه سوم سال 2023 افزایش قابل توجهی در زیان مالی داشته‌اند که به مبلغ 685.5 میلیون دلار رسیده است. عمدتاً این ضررها ناشی از سوءاستفاده‌های عمده در پروتکل‌های زنجیره متقابل شناخته‌شده بود.

سه ماهه سوم سال 2023 شکست مالی قابل توجهی برای صنعت کریپتو رقم خورد. طبق مطالعه‌ای که امروز در پلتفرم Immunefi  منتشر شد، این ضررهای سه ماهه سوم در مقایسه با 428.7 میلیون دلار ثبت شده در سه ماهه دوم، 59.9 درصد افزایش یافته است. حوادث نسبت به سال گذشته به میزان خیره‌کننده 153 درصد افزایش یافته است.

یکی از ضررهای سه‌ماهه سوم، سوءاستفاده قابل توجه در پروتکل‌های زنجیره‌ای متقابل – Mixin Network و Multichain – است که تقریباً نیمی از کل ضرر را تشکیل می‌دهند. این دو حادثه منجر به زیان 326 میلیون دلاری شد، با به سرقت رفتن 200 میلیون دلار از شبکه Mixin در سپتامبر و ضرر 126 میلیون دلاری Multichain در جولای.

میچل آمادور، مدیر عامل Immunefi، تأکید کرد که این سه ماهه بالاترین زیان سال را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این، گروه لازاروس تحت حمایت کره شمالی، مظنون به سازماندهی حملات به پلتفرم هایی مانند CoinEx، Alphapo، Stake، و CoinsPaid، توانست 208.6 میلیون دلار را به سرقت ببرد که 30 درصد از زیان سه‌ماهه سوم را تشکیل می‌دهد.

از نظر آسیب‌پذیری شبکه، اتریوم (ETH) بیشترین ضرر را متحمل شد و 42.7 درصد از ضررها را در 35 حادثه ثبت کرد. BNB Chain و شبکه لایه 2 مرتبط با کوین‌بیس نیز متحمل ضررهای قابل توجهی شدند.

Crypto losses reach $685m in Q3, amount to $1.3b in 2023 - 1
زیان صنعت کریپتو در سه ماهه سوم 2023 | منبع: ایمونفی

به نظر می‌رسد که پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (defi) با متحمل شدن 499.8 میلیون دلار (72.9 درصد از زیان سه‌ماهه سوم)، که 18.5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، هدف اصلی هستند.  همچنین، پلتفرم‌های متمرکز زیان 185.7 میلیون دلاری را گزارش کردند که نشان‌دهنده افزایش 3400 درصدی نسبت به سه ماهه سوم سال قبل است.

بازیابی دارایی‌های به سرقت‌رفته هم حداقلی بوده اما قابل توجه است: 61.2 میلیون دلار از شش حادثه بازپس گرفته شده است، که تنها 8.9 درصد از ضررهای سه‌ماهه سوم است. در این میان، Curve Finance موفق شد 5.3 میلیون دلار از 24 میلیون دلار گرفته شده را بازیابی کند. اقدام پیشگیرانه Mixin Network برای ارائه 20 میلیون دلار «پاداش باگ» برای بازگرداندن وجوه دزدیده‌شده آن‌ها هنوز در حال بررسی است.

 

پیشنهاد مطالعه: کلاهبرداری هانی‌ پات (honeypot) در رمز ارزها چیست و چگونه آن را شناسایی کنیم؟

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا