ایستگاه خبر

قانون‌گذاری رمز ارزها در ۲۰۲۰، آنالیز ۲۲ لایحه موصب کنگره در سال ۲۰۱۹

در پایان سال ۲۰۱۹ هستیم و کنگره آمریکا تاکنون با وضع ۲۲ لایحه مختلف سعی کرده با سیاست‌گذاری مناسب، استفاده از رمز ارزها و فناوری بلاک‌چین توسط شرکت‌ها و نهادهای مالی را تابع قانون‌های ایالتی کند.

در واقع کنگره در حال تخمین مقدار تاثیرگذاری رمز ارزها و فناوری مادر آن بلاک‌چین بر شرکت‌ها، کاربران و به طور کلی جامعه است.

با در نظر گرفتن ۲۲ لایحه وضع شده توسط کنگره ، سه حوزه اصلی سیاست‌گذاری عمومی در این رابطه می‌تواند تمرکز اصلی قانون‌گذاران در کنگره برای سال ۲۰۲۰ باشند.

به گزارش خبرگزاری Forbes، اولین حوزه مهم، چگونگی منع استفاده از رمز ارزها در فعالیت‌های خطرناک است. فعالیت‌های چون دور زدن تحریم‌های آمریکا، قاچاق انسان و تروریسم. علاوه بر این نگرانی‌ها بسیاری از قانون‌گذاران می‌خواهند از ویژگی‌های منحصر به فرد رمز ارزها و بلاک‌چین برای ردیابی فعالیت‌های ذکر شده در بالا استفاده کنند.

دومین و شاید پر حاشیه ترین نگرانی کنگره چگونگی استفاده کمپانی‌ها و شرکت‌های مختلف از پتانسیل‌های رمز ارزهاست. گستردگی و وسعت اقتصاد آمریکا و پیچیدگی وضع قوانین جدید در بعد ملی و ایالتی می‌تواند به مانع بزرگی برای استفاده از نوآوری و پتانسیل این فناوری انقلابی توسط شرکت‌ها تبدیل شود.

در پایان سیاست‌گذاری مناسب به منظور استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده توسط خود دولت آمریکاست. در حالیکه کشورهای بسیاری در حال استفاده از پتانسیل‌های این فناوری هستند، به نظر می‌رسد اجرایی کردن این سیاست‌ها در اقتصاد بزرگ و پیچیده ای مثل ایالات متحده نیازمند دقت و تلاش مضاعفی است.

جدول زیر نشان دهنده این است که چگونه این سه حوزه مهم تاکنون مورد توجه قانون گذاران کنگره قرار گرفته اند.

گستردگی لوایح وضع شده توسط کنگره

مبارزه با استفاده از رمز ارزها در تروریسم و پولشویی

کنگره تا کنون با وضع هشت لایحه درصدد جلوگیری از فعالیتهای تروریستی، پولشویی، امور مربوط به قاچاق انسان و پورنوگرافی بوده است.

با ظهور اینترنت نگرانی‌ها در رابطه با استفاده از اینترنت برای اعمال مجرمانه بالا گرفت. با گذشت زمان و کشف پتانسیل‌های اینترنت، هیچ فرد یا گروهی دیگر ناقض استفاده از این فناوری برای ارتباط‌های بین المللی و اشتراک اطلاعات در سطح جهانی نیست. به طور قطع رمز ارزها با معرفی یک کلاس جدید از پول و عدم نیازمندی ذاتی ارسال و دریافت آن به بانک‌ها و دولت‌ها می‌توانند به راحتی به جولانگاهی برای فعالیت‌های مجرمانه تبدیل شوند. محرمانگی ذاتی رمز ارزها می‌تواند باعث تشدید فعالیت‌های مجرمانه افراد و گروه‌های تبهکاری شود و همچنین فضا را برای دسترسی بهتر کشورهای به ظاهر معاند برای آمریکا ،مانند کره شمالی، به سیستمهای پرداختی جهانی تسهیل کند.

استفاده از رمز ارزها توسط موسسات و کمپانی‌های خصوصی

نه لایحه در رابطه با شرایط استفاده کمپانی‌ها و موسسات مالی از رمز ارزها و پتانسیل‌های بلاک چین است. این شاید مهمترین و دردناک ترین نگرانی کنگره باشد. در حالیکه آمریکا دارای بزرگترین اقتصاد جهان است و سلطه دلار بر فعالیت‌های مالی در بعد جهانی به گسترش هژمونی آمریکا در دهه های اخیر کمک شایانی کرده، قانون گذاران نگران کاهش سلطه مالی دلار بر فعالیت‌های مالی جهان هستند.

استفاده از رمز ارزها و بلاک‌چین توسط دولت

پنج لایحه در رابطه با نحوه استفاده دولت آمریکا از این فناوری انقلابی است. نحوه انتشار رمز ارزها توسط بانک‌ مرکزی و شیوه استفاده نهادهای مختلف حکومتی از بلاک‌چین نگرانی دیگر کنگره است.

به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ سال هیجان انگیزی برای رمز ارزها باشد. باید دید واکنش بزرگترین اقتصاد جهان به اقبال شگفت انگیز عمومی به رمز ارزها و بلاک‌چین چگونه خواهد بود.

https://coiniran.com/?p=35733
دکمه بازگشت به بالا