آخرین اخبار ارزهای دیجیتالایستگاه خبر

جنایتی در عرصه کریپتو: در اثر سرقت و کلاهبرداری بیش از 20 میلیارد دلار از دست رفت

سرقت و کلاهبرداری در بازار رمزارزها و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) سرمایه‌گذاران را با زیان‌هایی که تا امروز از 26 میلیارد دلار نیز فراتر رفته، مواجه کرده است. در حالی که ردیاب‌های موجود، سرقت‌ رمزارزها و توکن غیرقابل معاوضه را ردیابی می‌کنند، حوزه جدیدی پدیدار شده است: حوزه‌ای که مشاغل داخلی، طرح‌های پانزی و کلاهبرداری‌های پیچیده را در بر می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف‌پول‌های رمزارزی در سال ۲۰۲۳

طبق داده‌هایی که اخیراً توسط Comparitech منتشر شده است، میزان وجوه دزدیده شده در سال 2023 کاهش یافته است که احتمالاً از کاهش فعالیت‌های مجرمانه سایبری حاکی است. با وجود این، مجموع وجوه دزدیده شده همچنان در حال افزایش است، گرچه در مقایسه با سال 2022 که شاهد موج بی‌سابقه‌ای از سرقت‌ کریپتو بودیم، همچنان بسیار کمتر است اما هکرها توانستند بیش از 3.5 میلیارد دلار سود غیرقانونی به دست آورند.

افزایش کلاهبرداری‌ها

علاوه‌براین، تعداد کلاهبرداری‌های گزارش‌شده در طول این سال‌ها روندی نسبتاً صعودی را طی کرده است. تعداد هک‌ها از تنها ده مورد گزارش‌شده در سال 2017،  به 364 مورد در سال 2022 افزایش یافته و در حال حاضر یعنی در سال 2023، به 162 مورد رسیده است. اگرچه ارزش وجوه مسروقه از 4.3 میلیارد دلار به 1.2 میلیارد دلار در این دوره کاهش یافته است، اما در سال 2021 با رقم خیره کننده 8.4 میلیارد دلار به اوج خود رسید. .

با این حال، میزان ضرر، در سال 2023، به طور پیوسته کاهش یافته است. طبق گزارش Finance Magnates، مبالغ سرقت‌شده در سه ماهه دوم، به 313 میلیون دلار کاهش یافته که در مقایسه با ضرر 715 میلیون دلاری در سال قبل، پیشرفت چشمگیری است.
در حالی که چشم‌انداز کلی نشانه‌هایی از روندی رو به‌ بهبود را نشان می دهد، یکی از اتفاقات نگران‌کننده در حال بروز و ظهور است: افزایش کلاهبرداری‌های اگزیت (exit scams). براساس گزارش Certik، این کلاهبرداری‌ها در سه ماهه دوم سال دو برابر شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: امن‌ترین کیف پول های NFT در سال ۲۰۲۲

علاوه‌ بر این، با تجزیه و تحلیل داده‌ها مشخص می‌شود که برخی از پلتفرم‌های بلاکچین به طور نامتناسبی تحت تأثیر این اتفاقات قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، BNB Chain بیش از 100 تخلف امنیتی را ثبت کرد که منجر به خسارتی بالغ بر 71 میلیون دلار شد. اتریوم شاهد 55 حادثه بود که با ضرر 66 میلیون دلاری به اوج خود رسید، در حالی که Polygon با چهار مورد مواجه شد که منجر به ضرر حدود 2.4 میلیون دلاری شد.

هک و کلاهبرداری در حوزه رمزارزها

در میان نگرانی‌های مربوط به هک‌ها در بلاکچین، بیت کوین مصون باقی مانده است. طبق گزارش Finance Magnates، تمرکززدایی بیت کوین، اجماع اثبات کار، و تغییرناپذیری بلاکچین، آن را قادر ساخته تا از طوفان حملات هکری به سلامت عبور کند.

در ماه جولای، هک‌های کریپتو به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافت که منجر به زیان بیش از 300 میلیون دلاری شد. بیشترین میزان ضرر در پلتفرم Multichain گزارش شده است که 125 میلیون دلار از این هک‌ها متحمل خسارت شد.

از ماه جولای، سوء استفاده‌ها، کلاهبرداری‌های خروج یا همان اسکم اگزیت و حملات وام فلش به ترتیب 580 میلیون دلار، 123 میلیون دلار و 255 میلیون دلار از ابتدای سال تاکنون کاهش یافته است. در مجموع، زیان انباشته ناشی از هک‌ها و سرقت‌ها از ابتدای سال تا ژوئیه به 961 میلیون دلار افزایش یافته است.

پیشنهاد مطالعه:

۱۲ مورد از جدیدترین کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا