ایستگاه خبر

رشد ۲۴۰ درصدی فروش هارددیسک درپی استخراج Chia

با عرضه‌ی Chia که به رمز ارز «سبز» مشهور است، سطح تقاضای جهانی برای انواع هارددیسک رکورد تازه‌ای ثبت نموده است. شبکه‌ی Chia برای تایید تراکنش‌های بلاک‌چین خود برخلاف سایر رمز ارزها از فضای خالی هارددیسک استفاده می‌کند. براساس نتایج تحلیل سالانه‌ی شرکت Context که در ماه آوریل امسال منتشر شد، فروش هاردیسک‌های پرظرفیت در مقایسه با زمان مشابه خود در سال ۲۰۲۰ با رشد بسیار عظیمی مواجه شده است.

میزان فروش به روایت اعداد

طبق این داده‌های سالانه، میزان فروش هاردیسک‌ جهش ۲۴۰ درصدی عظیمی را نشان می‌دهد، این رشد درپی خرید حدود ۲۰۰ هزار عدد هارددیسک با ظرفیت ۱۰ ترابایت و بیشتر رخ داده است.

این آمار از رشد ۱۶۷ درصدی فروش هارددیسک‌های NAS نیز حکایت دارد، زیرا حدود ۲۵۰ هزار واحد از این نوع ابزار ذخیره‌سازی در سراسر جهان طی سال گذشته فروخته شده است. NAS ذخیره‌ساز فایل محوری است که به شبکه متصل می‌شود و امکان دسترسی به اطلاعات را به کاربران آن شبکه می‌دهد. این شبکه نه تنها اطلاعات را ذخیره و به عنوان یک سرور فایل عمل می‌کند، بلکه امکان ویرایش و مدیریت فایل‌ها را هم دارد. در این میان فروش ناخالص هارددیسک دوربین‌های مداربسته نیز با ۱۱۶ درصد افزایش به حدود ۲۰۰ هزار واحد رسید.

Gurvan Meyer، تحلیلگر ارشد سازمانی شرکت تحلیلی Context، اظهار داشت این رشد بی‌سابقه «قطعا به Chia مربوط است.» وی در ادامه گفت این تقاضای عظیم حتی شرکت‌های اصلی تولید‌کننده‌ی هارددیسک یعنی Western Digital و Seagate را نیز کاملا غافلگیر نموده است.

Gianluca Romano، مدیرمالی شرکت Seagate، با اشاره به رشد سهام این شرکت بیان داشت: «ما هرگز انتظار نداشتیم که استخراج رمز ارزها به این اندازه نیازمند هارددیسک‌ باشد.» این تحول بازار همچنین بر  افزایش ارزش سهام شرکت Western Digital موثر بوده است.

رشد 240 درصدی فروش هارددیسک درپی استخراج Chia

تثبیت جایگاه Chia در «استخراج سبز»

Chia که توسط مخترع بیت‌تورنت Bram Cohen توسعه یافته است از الگوریتم اجماع «اثبات زمان و حجم» بهره می‌برد. این رمز ارز نسبت به دو الگوریتم اصلی اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) جایگزین بسیار بهتری است و مصرف انرژی کاملا بهینه‌ای دارد.

استخراج Chia نیازمند به قدرت پردازشی بالا برای حل معادلات بلاک‌چین نبوده و سازگار با محیط زیست است، در نتیجه تنها با داشتن هارددیسک‌هایی با ظرفیت بالا (HDD یا SSD) می‌توان به آسانی به استخراج آن با سیستم‌های خانگی پرداخت.

در ۱۵ ماه می Chia توانست به اوج قیمت تاریخی خود یعنی ۱۶۰۰ دلار دست یابد، اما از آن زمان تا کنون این رمز ارز در یک شیب نزولی قرار گرفته و ۴۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است. شاید  این روند نزولی بر استخراج Chia موثر باشد و قیمت سرسام‌آور تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات را کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Source

https://coiniran.com/?p=46029
دکمه بازگشت به بالا