ایستگاه خبر

کریگ رایت به ارتکاب سرقت علمی در پایان‌نامه‌ی خود متهم شد

کریگ رایت، چهره‌ی جنجالی دنیای رمزارزها و یکی از خالقان خودخوانده‌ی بیت کوین در گذشته مواضعی سرسختانه علیه سرقت علمی در پیش گرفته بود؛ حتی تا جایی که از این پدیده با عنوان «کلاهبرداری جنایی» یاد کرده بود. حالا اما گزارش جدیدی منتشر شده که وی را به انجام همین کار متهم کرده است.

نویسنده‌ای با نام مستعار Paintedfrog در وب‌سایت مدیوم طی یادداشتی ادعا کرده که رایت در پایان‌نامه‌ای که به تاریخ فوریه‌ی ۲۰۰۸ برای دریافت یک مدرک دانشگاهی ثبت کرده، به دفعات از مقالات پژوهشی دیگران بدون ارجاع به آن‌ها استفاده کرده و به کرات مرتکب سرقت علمی یا دستبرد فکری شده است.

رایت تحصیلات خود را در رشته‌ی حقوق تجارت بین‌الملل در دانشگاه Northumbria به اتمام رسانده است. پایان‌نامه‌ی ۹۰ صفحه‌ای وی با عنوان «The Impact of Internet Intermediary Liability» به طور همگانی در پایگاه پژوهشی SSRN در دسترس است.

کاربر Paintedfrog نوشته است:

این کار (پایان‌نامه‌ی رایت) مملو از سرقت‌های علمی است. بخش عمده‌ای از متن این پایان‌نامه از دیگر آثار پژوهشی، برداشته شده؛ بدون آنکه حاوی ارجاعی به آن‌ها باشد.

Paintedfrog به عنوان مدرک، اقدام به انتشار چندین تصویر از پایان‌نامه‌ی رایت و دیگر مقالات علمی کرده و آن‌ها را برای تطبیق مشابهت‌ها در کنار یکدیگر قرار داده است.carig2

گفتنی است کریگ رایت دارای چندین مدرک دانشگاهی از جمله یک دکترای علوم کامپیوتر، یک دکترای الهیات و یک کارشناسی ارشد در آمار است. وی در مجموع ۳۶ مقاله در پایگاه SSRN به نام خود به ثبت رسانده است.

Source

https://coiniran.com/?p=38167
دکمه بازگشت به بالا