ایستگاه خبر

کریگ رایت: کدها قانون نیستند

آخرین پست وبلاگ دکتر کریگ رایت به یک موضوع بسیار جالب و غالباً مورد بحث پرداخته است: کدها می‌توانند قانون باشند یا خیر. دکتر رایت برای آن سؤال، پاسخی ساده و آسان دارد: نه — و توضیحی اقناع‌کننده در مورد چرایی این موضوع ارائه می‌دهد.

چرا کد قانون نیست؟

دکتر رایت نوشته است: «موضوعات دانشگاه باید محدود به کورس‌هایی از قبیل حقوق و اقتصاد یا حقوق و ادبیات باشند و از حوزه‌هایی که بیش از حد خاص هستند، مانند فضای مجازی خودداری کنند.»

از نظر وی، جهان به مجموعه جدید قوانینی که درباره‌ ارزهای دیجیتال یا توکن‌های دیجیتال اعمال شود، نیازی ندارد. زیرا وقتی درک درستی از قانون و فناوری دارید، به‌عنوان یک نتیجه فرعی، درک درستی از چارچوب‌های قانونی اعمال‌شده در مورد فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال نیز خواهید داشت.

کد توسط مردم نوشته شده است

کدها قانون نیستند، زیرا فناوری تن به ضوابط موجود نمی‌دهد. قوانین حاکم بر مردم هستند و از آنجا که کد توسط مردم نوشته شده است، بر خود مردم هم اعمال می‌شود و بر آنها حاکمیت می‌کند.

سیستم حقوقی مدت‌هاست که وجود دارد و مقررات آن به عنوان چارچوبی برای تمایز میان امور قانونی و غیرقانونی عمل می‌کند. در شرایط فعلی با این که تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده است، قوانین مربوط به آن همان‌ قوانینی است که در ابتدا تدوین شده‌اند.

Source

https://coiniran.com/?p=39931
دکمه بازگشت به بالا