ایستگاه خبر

کریگ رایت در اولین دادخواست مربوط به وایت پیپر بیت کوین پیروز شد

دکتر کریگ رایت در پرونده نقض مالکیت معنوی وایت پیپر بیت کوین که ساتوشی ناکاموتو آن را نوشته است علیه کاربر توییتری Cøbra، صاحب وبسایت bitcoin.org، شکایت کرده است. در نتیجه، دادگاه عالی انگلیس درخواست دکتر رایت را پذیرفت و Cøbra دیگر مجاز نیست وایت پیپر بیت کوین را در انگلستان (چه توسط bitcoin.org یا غیر آن) را برای دانلود کردن در دسترس قرار دهد.

دادرسی از راه دور توسط قاضی Hodge QC انجام شد و بدیهی است که مورد توجه عموم مردم قرار گرفت: قاضی اظهار داشت که نزدیک به ۵۰ نفر در این جلسه دادرسی حضور داشتند که برای وی یک رکورد محسوب می‌شود. Cøbra (یا کسی که از این نام استفاده می‌کند) نیز در جلسه دادرسی مجازی حضور داشت، اگرچه حق نداشت اظهارات شفاهی را بدون معرفی رسمی خود انجام دهد.

این دادگاه علیه Cøbra، اپراتور ناشناس Bitcoin.org، به دلیل انتشار وایت پیپر بیت کوین، که به گفته دکتر رایت، حقوق مالکیت معنوی وی را به‌عنوان نویسنده نقض می‌کند، تشکیل شده بود. هویت دقیق کبرا عمومی نیست، اما دادگاه به دکتر رایت اجازه داد که با دادخواست به صورت الکترونیکی و «خارج از صلاحیت قضایی» از کبرا شکایت کند.

این حکم صادر شد زیرا کبرا، به‌عنوان متهم، حاضر به معرفی و در نتیجه، دفاع از خود نشد. اگر متهم نتواند در زمان مقرر به دادخواست پاسخ دهد، طبق قوانین آیین دادرسی مدنی انگلیس، دادگاه می‌تواند به نفع شاکی رأی صادر کند. کبرا در مورد اینکه آیا می‌خواهد در دادگاه با دکتر رایت ملاقات کند، ابتدا در توییتر گفت: از مقاله سفید ساتوشی دفاع خواهد کرد حتی اگر ناچار شود خود را معرفی کند، اما پس از از دست دادن مهلت قانونی برای پاسخ به این دادخواست، او در توییتر اعلام کرد هویت خود را برملا نمی‌کند.

علیرغم امتناع Cøbra در دفاع از خود، وی در جلسه دادرسی حضور مجازی داشت. متهم حق نداشت بدون معرفی رسمی خود، اظهارنظر کند، بنابراین او در این جلسه کاملاً نادیده گرفته شد.

متهم هفته گذشته نیز اسنادی چهار صفحه‌ای درباره پرونده را به دادگاه ارسال کرده بود، ظاهراً در مورد موضوعاتی بود که کبرا فکر می‌کرد دادگاه قبل از رسیدگی به پرونده باید از آن‌ها مطلع شود. کبرا همچنین درخواست کرده بود که جلسه دادرسی تا زمان حل و فصل دعوی COPA علیه دکتر رایت باقی بماند. اما دادگاه اظهارات وکلای دکتر رایت را پذیرفت. آنها ادعا کرده بودند در حالی که متهم آگاهانه تصمیم گرفته از خود دفاعی نکند نباید از مزایای طرح دفاع بهره‌مند شود.

نتایج دادگاه بسیار قابل توجه است، مهمتر از همه به این دلیل که اولین پرونده دکتر رایت درباره وایت پیپر بود که به نتیجه رسید. اکنون، Bitcoin.org دیگر نمی‌تواند وایت پیپر بیت کوین را در انگلیس در دسترس قرار دهد. همچنین، کبرا به عنوان طرف بازنده، باید هزینه‌های دکتر رایت را نیز در این پرونده بپردازد، که قاضی پرونده این مبلغ را ۳۵۰۰۰ پوند تعیین کرده‌ است.

این یک پیروزی در مبارزات دکتر رایت برای استفاده مجدد از وایتر پیپر بیت کوین است. دکتر رایت از فرصت روبرو شدن با مخالفان خود در دادگاه ابراز خوشحالی کرده است، اما امتناع کبرا در دفاع از پرونده بار دیگر تماشاگران را از مزیت یک دادگاه آزاد محروم کرد.

 

پیشنهاد مطالعه: خصوصی: تولد بیتکوین؛ مقاله ساتوشی ناکاموتو

 

Source

https://coiniran.com/?p=46293
دکمه بازگشت به بالا