ایستگاه خبر

شاخص cVIX ، یک شاخص ترس برای بازارهای دیفای

پلتفرم مالی COTI برای کمک به سرمایه‌گذاران در ارزیابی و تعیین کمیت ریسک، شاخص cVIX را – یک شاخص غیرمتمرکز نوسانات بازار کریپتو – ارائه کرده است.

cVIX به طور مشخص برای دیفای (DeFi) طراحی شده است. این شاخص با محاسبه شاخص‌های نوسانات غیرمتمرکز از قیمت آپشن‌های رمزارزی ایجاد می‌شود و از شبکه اوراکل Chainlink مبتنی بر Ethereum به عنوان منبع داده‌های مالی مورد نیاز استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: دیفای (DeFi) و سرمایه‌گذاری مبتنی بر توکن

cVIX مشابه شاخص VIX در بازار بورس است که سطح نوسان ضمنی یا انتظارات سرمایه‌گذاران از بی‌ثباتی سهام در یک دوره خاص را نشان می‌دهد. از این شاخص‌ها گاهی اوقات با عنوان «شاخص ترس» نام برده می‌شود زیرا اغلب نگرانی‌های بازار در مورد دارایی‌های اساسی را منعکس می‌کنند.

این شاخص در ابتدا از معاملات و سپرده‌های موجود در اتر (ETH) و تتر (USDT) پشتیبانی می‌کند و به زودی توکن‌های دیگری به آن اضافه خواهد شد. معامله‌گران می‌توانند با cVIX خود را در برابر افزایش بالقوه نوسانات بازار محافظت کنند. به همین ترتیب، معامله‌گران می‌توانند برای یک جهش نوسانی با استفاده از استراتژی‌های آپشن همچون straddles در رکود بازار یا دوره نوسانات کم از CVIX بهره ببرند.

در بیانیه‌ی مطبوعاتی آمده است که «شاخص cVIX همچنین توسط تأمین‌کنندگان نقدینگی که نقش شرکت بیمه را بازی می‌کنند و کارمزدی کسب می‌کنند، قابل استفاده است. در صورت خرید کوتاه مدت یا بلندمدت معامله‌گران با توجه به cVIX و شکست در معامله، تأمین‌کنندگان نقدینگی کسانی خواهند بود که معامله از دست رفته را جبران می‌کنند.»

 

Source

https://coiniran.com/?p=41502
دکمه بازگشت به بالا