ویتالیک بوترین: تلاش شرکت‌ها برای سلطه بر متاورس بیهوده است!
هاشم حسینی | 2022.08.01

ویتالیک بوترین: تلاش شرکت‌ها برای سلطه بر متاورس بیهوده است!

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، در پاسخ به اظهارات توئیتری Dean Eigenmann درخصوص آیندۀ متاورس و رویکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت به آن گفت:

«متاورس قطعا فراگیر خواهد شد اما معتقدم تلاش شرکت‌های بزرگ فناوری برای شکل‌دهی عامدانۀ آن بی‌ثمر است».

ویتالیک بوترین: تلاش شرکت‌ها برای سلطه بر متاورس بیهوده است!

بوترین یادآور شد با توجه به این امر که نمی‌توان اطلاع دقیقی از علاقۀ افراد به متاورس داشت، توصیف این پدیده را درحال حاضر غیرممکن دانست. می‌توان این اظهارات بوترین را در پاسخ به تلاش بی‌وقفۀ شرکت مِتا (Meta) برای سلطۀ انحصاری‌اش بر متاورس برشمرد، متا که سابقا فیسبوک نام داشت در فضای وب2 با شبکه‌های مجازی خود حکمرانی می‌کند. وی متذکر شد:

«اقدامات فیسبوک برای جهت‌دهی به متاورس به جایی نخواهد رسید».

تلاش بیهودۀ شرکت‌ها در شکل‌دهی متاورس

متا پیش از این به خاطر رفتار انحصارطلبانۀ خود مورد خشم و انتقاد کاربران و نهادهای متعدد قرار گرفته است. برای نمونه بلندپروازی‌‌های بزرگ متا برای صدور رمز ارز خود توسط سازمان‌‌های رگولاتوری جهانی سرکوب شد و متا را مجبور به توقف پروژه نمود.

در هفته‌ای که گذشت کمیسیون فدرال تجارت (FTC) با ثبت شکایتی سعی داشت تا از خریداری یک شرکت متاورسی دیگر توسط متا جلوگیری نماید. FTC در گزارش خود اظهار داشت که:

«متا به جای ارتقای سطح همکاری‌های قانونی خود سعی کرده است تا با باج‌دهی و لابی‌گری به اهداف‌اش نایل شود».

متا قصد داشت تا شرکت واقعیت مجازی Within و اپلیکیشن تناسب‌اندام محبوب آن یعنی Supernatural را تصاحب کند. چنانچه متا موفق به پیاده‌سازی اهداف خود شود، متاورسی که خلق خواهد شد محیطی خطرناک برای افرادی خواهد بود که به امینت حضور مجازی و داده‌های شخصی خود اهمیت می‌دهند.

پیش‌بینی می‌شود که این متاورس به ابزار جدیدی برای شرکت متا برای نقض حریم شخصی افراد با تبلیغات ناخواسته بدل گشته و امکان حضور کلاهبرداران در فضای نوپای وب3 مانند آنچه در وب2 توسط فیسبوک رخ داد، فراهم شود.

پیشنهاد مطالعه: توکن متاورس چیست؟ لیست مهم‌ترین ارزهای متاورس

Source