ایستگاه خبر

ویروس کورونا آموزش را به سمت فناوری بلاک‌‌چین سوق می‌دهد

تعطیلات بهاری برای بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان به خاطر شیوع جهانی ویروس کرونا زود‌تر از موعد آغاز شد و معلوم نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد. با رایج شدن فاصله‌گذاری اجتماعی موانع قابل توجهی میان معلم‌ها و دانش‌آموزان به وجود آمده، در نتیجه موسسات آموزشی بیشتری یادگیری آنلاین را در دستور کار خود قرار داده‌اند. کلاس‌های درس از طریق گفتگو‌های تصویری آنلاین و برنامه‌های تعاملی برگزار می‌شوند، حتی یک دانشگاه در ژاپن، مراسم فراغت از تحصیل را با ربات‌های حضور از راه دور برگزار کرده است.

این موضوع در حالی که باعث شده بسیاری از معلم‌ها و شاگردان این فناوری را بپذیرند و نهاد‌های آموزشی سعی در یافتن راه‌حلی برای مشکلات دسترسی نابرابر به اینترنت و سخت‌افزار کنند،‌ در واقع نشان می‌دهد که آموزش و یادگیری می‌تواند در جایی بیرون از کلاس‌هاس سنتی در اختیار بخش عمده‌ای از مردم قرار گیرد. در گزارشی مجله‌ی اینترنتی Decrypt به برخی ایده‌های متحول‌کننده‌ در این زمینه نگاهی انداخته است.

گواهی‌نامه‌ی یادگیری غیرمتمرکز و هویت تحصیلی خودمختار

گواهی‌نامه‌های یادگیری غیرمتمرکز از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند تا یک مدرک غیرمتمرکز و متعلق یه فرد با قابلیت تأیید آسان بسازند که مدرک‌های تحصیلی، اعتبارنامه‌ها و گواهی‌نامه‌های افراد را در سطح موسسات آموزشی، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، کلاس‌های آنلاین و سناریو‌های یادگیری دیگر دنبال می‌کنند. این ایده چندان تازه‌ نیست، اما در تعطیلی به خاطر ویروس کرونا، جان تازه‌ای گرفته است و بحث در این زمبنه داغ شده است. تا جایی که یک دانشگاه در کره جنوبی در نتیجه‌ی قرنطینه، مدرک‌های خود را بر بستر بلاک‌چین صادر می‌کند.

جان دومینگوئه یکی از طرفداران مدرک‌های یادگیری بلاک‌چینی است که مدیر موسسه رسانه دانش در Open University است و همچنین در تعدادی استارت‌آپ بلاک‌چینی مثل Coding Institute و Qualichain مشارکت داشته است. برای بیش از ۵۰ سال این دانشگاه در انگلستان پذیرنده‌ی میلیون‌ها دانشجو بوده که می‌توانستند بدون مدرک‌های لازم، در رشته‌ی موردنظر خود تحصیل کنند. او و دانشگاه آزادش بر این باور هستند که یک فرد ۲۲ ساله تمام دانشی را که برای تمام طول عمر خود نیاز دارد کسب نکرده است و یک تعادل میان کار و یادگیری در طول عمر یک سناریوی محتمل برای نسل آینده خواهد بود. زیرا این افراد در موسسات متعددی تحصیل خواهند کرد و گونه‌های مختلف آموزش و تجربه را خواهند گذراند، پس باید یک سابقه‌ی استاندارد‌شده و غیرمتمرکز داشته باشند. وی می‌گوید:

“اگر قرار بود این دانشگاه را دوباره از نو بسازیم، بلاک‌چین با رویکرد غیرمتمرکزش بسیار مناسب است. شما مدرک تحصیلی خود را کجا ذخیره می‌کنید تا به آسانی قابل تأیید باشد؟ یک رویکرد غیرمتمرکز در اعطای گواهی‌نامه مطابق با روش یادگیری مردم در آینده، منطقی به نظر می‌رسد. جالب است که طی دو هفته‌ی گذشته در انگلستان تمام بخش‌های آموزش عالی و آموزش خردسالان به صورت آنلاین انجام می‌شود.”

«ماشین یادگیری» یک استارت‌آپ است که از سال ۲۰۱۶ در یک مشارکت با آزمایشگاه رسانه MIT هدف‌های مشابهی را در یک مجموعه‌ی گسترده‌تر دنبال می‌کند. این شرکت توسط ارائه‌دهنده خدمات محتوا، Hyland به دست گرفته شد. بنیان‌گذار Hyland، کریس جاگرز اشاره کرده که به تازگی از موسسات و نهاد‌های آموزشی بسیاری درباره‌ی گواهی‌نامه‌ی دیجیتال تماس داشته‌اند. وی می‌گوید:

“اگر بتوانید موسسات آموزشی را مجاب کنید که مدرک‌های دیجیتال را مطابق با استاندارد‌های آزاد صادر کنند، آن‌گاه محصل‌ها قادر خواهند بود این گواهی‌نامه‌ها را در یک کیف پول موبایل نگه‌داری کنند و در صورت نیاز به صورت دل‌خواهانه به اشتراک بگذارند. در حال حاضر یک تکثیر را در بین ارائه‌دهندگان آموزش و انواع گواهی‌نامه‌ها شاهد هستیم. به نظر من این روند ادامه خواهد داشت. از مشتریان می‌شنویم که می‌خواهند مدارک دیجیتال برای مراسم فراغت از تحصیل مجازی خود صادر کنند.”

این یک روند پرشتاب است که یادگیری از دور را ارتقا می‌دهد و به مردم اجازه می‌دهد گواهی‌نامه‌هایی داشته باشند که به آسانی در سطح دنیا استفاده می‌شوند. این مدل جدید نه تنها به آن‌ها قدرت اداره‌ی بیشتری بر سوابق تحصیلی خود می‌دهد بلکه به صورت مستقیم به قابلیت یافتن شغل از سوی آن‌ها کمک می‌کند. سایت‌های شغل‌یابی می‌توانند ظرفیت‌های خالی را به افرادی با دامنه‌ای گسترده‌تر از تجارب و دانش اختصاص دهند.

https://coiniran.com/?p=38233
دکمه بازگشت به بالا