ایستگاه خبر

کورونا‌کوین:‌ توسعه‌دهندگان کریپتو از ویروس کرونا برای توکن جدید استفاده کردند

به نقل از خبرگزاری رویترز، برنامه‌نویسان رمزارزی، یک کوین دیجیتال توسعه داده‌اند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد بر روی بیماری اپیدمیک (همه‌گیر) کورونا، بر مبنای این که چه تعداد از مردم مبتلا می‌شوند یا می‌میرند، شرط‌بندی کنند.

عرضه‌ی کوروناکوین بنا بر نرخ موارد ابتلای جدید، هر دو روز یک‌بار کاهش می‌یابد. هرچه این ویروس افراد بیش‌تری را می‌کشد،‌قیمت آن می‌تواند بیش‌تر شود. بیماری اپیدمیک کورونا در حال جهانی شدن است،‌ در حالی که شش کشور جدید، اولین موارد شناسایی شده را در روز جمعه گزارش دادند، سازمان بهداشت جهانی اثرات و گسترش جهانی آن را بسیار شدید می‌داند.

آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که بیش از 82000 نفر به این ویروس آلوده شده‌اند،‌ همراه با بیش از 2700 مورد مرگ در چین. شیوع سریع این ویروس که در ماه دسامبر در چین ظاهر شد، موجب یک فروش ارزان و به‌یک‌باره در بازار‌های جهانی گردید. در طی هفته‌ی اخیر، سه شاخص سهام اصلی در آمریکا در بدترین وضعیت از زمان بحران مالی سال 2008 قرار گرفتند.

عرضه‌ی کل برای کوروناکوین بر مبنای جمعیت مردم جهان است و هر 48 ساعت یک‌بار به مقدار تعداد افرادی که مبتلا می‌شوند و  می‌میرند،‌ توکن‌ها از بین می‌روند.

سانی کمپ (Sunny Kemp)، که خود را به عنوان یکی از توسعه‌دهندگان این کوین می‌شناسد، در یک گفتگو در برنامه‌ی پیام‌رسان تلگرام گفت:

“برخی افراد حدس می‌زنند که یک قسمت وسیع از عرضه به خاطر شیوع بیماری سوخت می‌شود، پس در این کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند.”

کمپ بیان کرد که گروه از هفت برنامه‌نویس تشکیل شده و بیش‌تر از این هم خواهند شد. وی از تعیین هویت دیگران اجتناب کرد اما اشاره کرد که اکثر آن‌ها در اروپا هستند.

رمز‌ارز‌هایی چون بیت‌کوین،‌ ارز‌هایی دیجیتالی هستند که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بر مبنای رمزنگاری پیشرفته قرار هستند. دارایی‌های نوظهور به دفعات افت‌های شدید قیمتی را تجربه کرده‌اند و در دام کلاه‌برداری گرفتار شده‌اند.

تراکنش‌ها به وسیله‌ی یک دفتر کل دیجیتال به نام بلاک‌چین ثبت و ذخیره می‌شوند. بلاک‌چین کوروناکوین،‌ شیوع و گسترش ویروس را مستند‌سازی و ثبت می‌کند و توکن آن می‌تواند در مبادلات آنلاین مثل ساترن‌نت‌‌ورک (Saturn.Network) خریداری و فروخته شود. کمپ بیان کرد که در حدود 20 درصد از عرضه به صورت ماهانه با استفاده از یک پردازنده‌ی پرداخت رمزارز شناخته‌شده برای اهدا به صلیب سرخ تخصیص داده خواهد شد.

برخی از کاربران رسانه‌ اجتماعی Reddit، انتقاد خود را به این توکن اظهار داشتند. کمپ در مقابل این پرسش که آیا این توکن وحشت‌آور و بیمارگون است،‌ گفت:‌

“در حال حاضر اوراق قرضه‌ی بیماری همه‌گیر جهانی (Pandemic Bonds) توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر می‌شود. پس چه تفاوتی با این دارد؟”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا