دیفای

اوراق مشتقه و بیمه ، مقایسه راه‌حل‌های شبه بیمه‌ای در دیفای

مرتبا چنین سوالاتی از من می‌شود، که آیا می‌توان از یک بازار پیش‌بینی برای بیمه استفاده کرد، و یا چگونه یک مشتقه مالی با آنچه در Nexus Mutual انجام می‌پذیرد، مقایسه می‌شود؟ اوراق مشتقه و بیمه به کمک استخر چه تفاوتی با هم دارند؟

حقیقت این است که هر یک از این محصولات مزایا و معایب خاص خود را دارند و برای مقاصد مختلفی به کار می‌روند. لطفا توجه داشته باشید که من بنیان‌گذار Nexus Mutual هستم و هر‌چند سعی می‌کنم نظرات بی‌طرفانه‌ای را در این پست به اشتراک بگذارم، اما باز مطمئن هستم که این نظرات و دیدگاه‌ها مشمول مقداری تعصب خواهند بود.

اوراق مشتقه و بیمه - کوین ایران

استخر سرمایه و نقدینگی

تفاوت اصلی با پروتکل‌های شبه بیمه، همان استخر سرمایه‌ی رایج است. این باعث اشتراک ریسک می‌شود و به استخر اجازه می‌دهد که کمتر از ۱۰۰ درصد پرداختی‌های مطالباتی احتمالی را نگه دارد. در واقع، این دلیل و فلسفه اصلی وجود شرکت‌های بیمه است؛ آنها می‌توانند با سرمایه کمتر مقدار ریسک بیشتری را پوشش دهند.

ساختار استخر رایج به‌طور کارآمد‌تری ریسک را به نسبت ساختار‌های دیگر مانند بازار پیش‌بینی، پوشش می‌دهد زیرا هر بازار یا گزینه‌ای لازم است خودش قادر به پرداخت و تسویه باشد و بنابراین نیازمند وثیقه‌گذاری کامل خواهد بود.

علاوه بر این، رویکرد استخر می‌تواند آسان‌تر نقدینگی را در میان ریسک‌های مختلف فراهم کند. به‌جای اینکه نیازمند بازار‌های دو‌طرفه نقد برای هر ریسک باشیم، یک طرف از بازار مورد استفاده استخر قرار خواهد گرفت. استخر مورد نظر، نقدینگی را برای همه ریسک‌ها به صورت فوری فراهم می‌کند و محدودیت اصلی در اینجا به اندازه هر ریسک برمی‌گردد.

انعطاف‌پذیری

بازار‌های پیش‌بینی و امور مشتقه مالی برای توسعه محصولات و یا پذیرش ریسک‌های جدید بسیار سریع‌تر هستند، البته مادامی که با معیار‌های پلتفرم مورد نظر مطابقت داشته باشند. بازار‌های پیش‌بینی بسیار انعطاف‌پذیر هستند و این یکی از مهمترین نقاط قوت فروش آنهاست. این بازار‌ها قادر به انتشار محصولات جدید در عرض چند دقیقه هستند.

اوراق مشتقه نیز بازار بسیار سریعی‌ست، به‌ شرط آنکه ریسک با معیار‌های عمومی و موانع پلتفرم مطابقت کند. محصولات بیمه بسیار آهسته‌تر بوده و نیازمند کار تحقیقی و حمایت زیادی هستند تا اطمینان حاصل ‌شود که آیا استخر برای تقبل ریسک جدید قابل اعتماد است یا نه.

این به معنی نوع ریسکی است که می‌توان پوشش داد و انعطاف‌پذیری پوشش ریسک چیز دیگری‌ست که باید مورد بررسی قرار داد. در‌مورد بازار‌های پیش‌بینی و تا حدود کمتری در‌ استخر‌های بیمه، محدودیت افراد کم است، اما در اوراق مشتقه مالی محدودیت‌های بیشتری وجود دارد زیرا لازم است یک دارایی را با دارایی دیگر در نقطه زمانی خاصی در آینده مبادله شود و لذا این اوراق مشتقه محدود به این هستند که چه دارایی‌های مالی‌ای موجود باشند.

اوراکل‌ها (Oracles)

اوراکل‌ها نیز بحث دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در‌مورد Nexus، یک رویکرد رای‌گیری وجود دارد و تا حدودی مشابه آگور (Augur) است. اما دیگر رویکرد‌های شبه بیمه‌ای مانند Etherisc، از یک اوراکل خارجی برای به‌روز‌رسانی داده استفاده می‌کنند و از این طریق مطالبات پرداختی تعیین می‌شود.

مقایسه اصلی در اینجا، به‌روز‌رسانی داده‌های خارجی در برابر رای‌گیری نیست که البته این بحث مفصلی در جای خود دارد، بلکه مقایسه اصلی در واقع رویکرد اوراق مشتقه مالی است که دارای اوراکل نیستند. اگر خریدارِ گزینه مورد نظر بخواهد حق خود را برای خرید یا فروش با قیمت از‌ پیش توافق‌شده اعمال کند، به سادگی چنین چیزی انجام می‌گیرد. این واقعا مزیت بزرگی به نسبت رویکرد اوراکل است.

قیمت‌گذاری

اگر بر حوادث شدید و رویداد‌هایی که منجر به بی‌پولی می‌شوند، متمرکز شویم، می‌بینیم که رویکرد استخر بیمه مزیت‌های برجسته‌ای بر رویکرد بازار پیش‌بینی یا اوراق مشتقه دارد. البته احتمال این رویداد‌ها و حوادث شدید بسیار کم و در‌ حد ۱ درصد در سال خواهد بود. اگر طرف دیگر قضیه را در‌نظر بگیریم، از آنجایی‌که شما باید ارزش کل مطالبات احتمالی را محبوس کنید، بیشترین مقداری که می‌توانید از سرمایه خود کسب کنید ۱ درصد خواهد بود. هزینه‌های سرمایه عامل محدود‌‌کننده مهمی برای این حوادث شدید هستند، البته در‌صورتی‌که وثیقه‌گذاری کامل مورد نیاز باشد. این کاربرد اولیه رویکرد استخر بیمه است و در اینجاست که مزیت وثیقه‌گذاری ناقص خودش را نشان داده و مورد توجه قرار می‌گیرد.

ضمنا در این میان ریسک‌های پولی هم مطرح است و این احتمال وجود دارد که پرداخت نهایی مطالبه شود. هزینه‌های سرمایه در اینجا اهمیت کمتری از هزینه ریسک دارند و واضح است که انعطاف‌پذیری بازار‌های پیش‌بینی و اوراق مشتقه در اینجا برنده خواهد شد. اگر بخواهید به کاهش ریسک و مقابله با نوسانات بپردازید، بازار‌های پیش‌بینی و اوراق مشتقه برای شما عالی خواهند بود.

خلاصه مطلب

هر رویکردی در موقعیت‌های خاصی کاربرد دارد و نکته اصلی، شناسایی این موقعیت‌ها و انتخاب بهترین رویکرد است. اگر ریسک را به دو مولفه تجزیه کنید، می‌توانید درک بهتری از اقدام لازم داشته باشید. این دو مولفه، احتمال روی دادن و پیامد‌ آنها در صورت روی دادن واقعه هستند.

اوراق مشتقه و بیمه - کوین ایران

در کل باید بگوییم که بازار‌های پیش‌بینی و اوراق مشتقه بهترین عملکرد را در مدیریت ریسک دارند. راه‌حل‌های شبه استخر بیمه نیز برای رویداد‌های نادر و شدیدی کاربرد دارند که دارای پیامد‌های مالی بالایی هستند.

 

منبع: دیفای پرایم

https://coiniran.com/?p=41093
دکمه بازگشت به بالا