ایستگاه خبر

عرضه سهام صرافی کوین‌بیس در بحبوحه صعود بیت کوین؛ بازار نزدک در مرکز توجه

صرافی کوین‌بیس، بزرگترین صرافی رمز ارز در آمریکا، امروز به اولین شرکت رمز ارزی تبدیل می‌شود که به صورت عمومی در یک بازار بورس آمریکا عرضه شده است.

عرضه سهام شرکت کوین‌بیس راه جدیدی را برای سرمایه‌گذاری بر بیت کوین و دیگر جنبه‌های پیشرو در بازار رمز ارز، در مقابل سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. برای صنعت رمز ارز نیز یک مرحله مهم در مسیر پذیرش و توسعه به حساب می‌آید.

مدت‌هاست که بسیاری از افراد منتظر این رویداد بوده‌اند و بالاخره روز موعود از راه رسید.

صرافی کوین‌بیس هفته‌ی گذشته گزارش سه ماهه اول ۲۰۲۱ را منتشر کرد که نشان می‌داد درآمد این صرافی در این بازه‌ی زمانی نسبت به سه ماهه قبل ۸۰۰ درصد افزایش داشته و به ۱.۸ میلیارد دلار رسیده است. رقم‌ها نشان می‌داد که درآمد خالص این شرکت در این بازه، به عددی بین ۷۳۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است؛ این یعنی پیزی بیش از دو برابر درآمد کل سال ۲۰۲۰.

 

درآمد فصلی صرافی رمز ارز کوین‌بیس

شرایط عرضه عمومی

دیروز، ۱۳ مارس، بازار بورس نزدک (Nasdaq)، یعنی همان بازاری که سهام کوین بیس در آن معامله خواهد شد، اعلام کرد که قیمت مرجع اولیه برای این عرضه عمومی ۲۵۰ دلار به ازای هر سهم است و تحت نماد COIN در این بازار معامله خواهد شد.

در آخرین به روز رسانی در سایت رسمی این شرکت عنوان شده که سهام این شرکت در مجموع ۲۶۱.۳ میلیون عدد است. این سهام در دو دسته سهام مشترک کلاس A و B عرضه خواهند شد که به ترتیب ۱۳۰.۷ و ۶۸.۵ میلیون عدد سهم هستند. البته در بازار نزدک تنها سهام کلاس A عرضه خواهند شد. قیمت ۲۵۰ دلار به ازای هر سهم یعنی ارزش بازاری صرافی کوین‌بیس برابر با ۶۵.۳ میلیارد دلار است.

صرافی کوین‌بیس از روش لیست کردن مستقیم بهره خواهد برد. در عرضه عمومی اولیه (IPO) شرکت سهام جدیدی را منتشر و آن‌ها را با قیمت مشخصی از سرمایه‌گذاران نهادی و شرکتی پذیره نویسی می‌کند و این سرمایه‌گذاران هستند که سهام را در بازار توزیع می‌کنند. در روش مستقیم، سهام شرکت بدون انتشار سهم جدید و افزایش سرمایه شروع به معامله شدن می‌کنند.

قیمت مرجع با مشاوره مالی موسسات و بانک‌ها و همچنین معاملات خصوصی سهم مورد نظر در بازارهای ثانویه تعیین می‌شود. البته قیمت مرجع با قیمت گشایش سهم زمان آغاز معاملات متفاوت است و معمولا چون با محافظه‌کاری مشخص می‌شود از قیمت تحقق یافته در معاملات اولیه کمتر است. به هر حال در نهایت این تقاضای بازار است که قیمت سهام صرافی رمز ارز کوین بیس را مشخص می‌کند.

البته این اولین باری نیست که سهام شرکت‌ها در بازار نزدک به صورت مستقیم عرضه می‌شوند و دارای قیمت مرجع هستند. برای شرکت‌ها اسپاتیفای، اسلک، Palantir، Asana و Roblox، به طور متوسط قیمت گشایش سهم ۳۷ درصد بیشتر از قیمت مرجع بوده است. قیمت اعلام شده، یعنی ۲۵۰ دلار درخور توجه است. سهام مصنوعی صرافی کوین بیس در بازار FTX در حال حاضر با قیمت ۶۰۰ دلار معامله می‌شوند.

 سهام کوین‌بیس و بازار رمز ارز

خاری دیگر در چشم منتقدان رمز ارز!

این رویداد در کل یک دستاورد مهم برای صنعت رمز ارز محسوب می‌شود و انتظار می‌رود به نوعی ارزش و قیمت شرکت‌های دیگر در فضای رمز ارز را بازتاب دهد. همچنین اگر نتیجه این عرضه مثبت باشد، شرکت‌های دیگر حوزه رمز ارز به این کار ترغیب خواهند شد. لیست شدن سهام صرافی کوین‌بیس در بازار بورس آخرین نمایش اعتماد و مشروعیت بخش رمز ارز در بین سرمایه‌گذاران شرکتی و کاربران عادی است.

کوین‌بیس این برنامه را دارد که خود را در مرکز صنعت نوظهور رمز ارز و ابعاد مختلف نوآوری‌های آن دیکته کند. البته این شرکت می‌داند که بخش اعظم درآمدش حاصل از هزینه تراکنش بیت کوین و اتریوم بوده و این رشد کوتاه مدت و سریع را مرهون افزایش قیمت به ترتیب ۸۰۰ و ۱۳۰۰ درصدی این دو رمز ارز محبوب است. به عبارتی انتظار می‌رود که قیمت سهام کوین‌بیس با قیمت دو رمز ارز بیت کوین و اتروم همبستگی بالایی داشته باشد.

پاداش صرافی کوین‌بیس به کارمندان

بنا بر منابع معتبر، صرافی کوین‌بیس درست قبل از این عرضه عمومی به تمامی ۱۷۰۰ کارمند تمام وقت خود ۱۰۰ سهم از سهام شرکت را به نشانه پاسداشت اعطا کرده است. این یعنی امروز پس از گشایش سهم و با قیمت مرجع ۲۵۰ دلار، این کارمندان ۲۵ هزار دلار پاداش گرفته‌اند. البته به نظر می‌رسد که قیمت معامله سهم بسیار بیشتر از این مقدار باشد.

خوشایندی این پاداش برای کارمندان دوچندان است زیرا با توجه به این که این عرضه عمومی به صورت لیست شدن مستقیم است، آن‌ها بلافاصله بعد از گشایش بازار می‌توانند سهام خود را بفروشند.

پیشنهاد مطالعه: دوج کوین چیست؟ (DogeCoin)

Source

https://coiniran.com/?p=45093
دکمه بازگشت به بالا