ایستگاه خبر

سرقت‌های رمز ارز در سال ۲۰۲۰ به طور عمده در فضای دیفای رخ دادند

سرقت‌های رمز ارز در سال ۲۰۲۰، به طور عمده در بازار دیفای رخ دادند. مقدار کل سرقت، هک و کلاه‌برداری رمز ارز در سال ۲۰۲۰ معادل با ۱.۹ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش موسسه تحلیل بلاک چین CipherTrace، با افزایش شدید حجم تراکنش‌ها در پلتفرم‌های دیفای در سال ۲۰۲۰، تعداد حمله‌های هکری و سرقت رمز ارز در این حوزه به شدت افزایش یافت. جرایم رمز ارز در این گزارش به دو دسته‌ی کلی سرقت (حمله هکری) و کلاه‌برداری تقسیم شده‌اند.

در دو سال گذشته اغلب جرایم رمز ارز از کلاه‌برداری‌های خروج (exit scam)، نشأت گرفته است. پروژه‌‌هایی چون PlusToken و WoToken با خروج ناگهانی، به ترتیب ۲.۹ و ۱.۱ میلیارد دلار را کلاه‌برداری کردند. با این که سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به لحاظ تعداد حمله‌ها وضعیت مشابهی دارند، اما ارزش وجوه سرقت شده در ۲۰۱۹ به طور متوسط ۱۶۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده‌ی بلوغ پروژه‌ها در برقراری سیستم‌های امنیتی در برابر تهدید‌های داخلی و خارجی است.

بازار دیفای و سرقت‌های رمز ارز

دلارهای قفل شده در پروتکل‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ به صورت نمایی رشد کرد. این موضوع پتانسیل‌های فراوانی برای خطرهای پولشویی ایجاد کرد. بنا بر داده‌های سایت CoinGecko، در پایان سال ۲۰۲۰، بازار دیفای در حدود ۲۰ میلیارد دلار را در خود قفل کرده بود. این رقم معادل با یک رشد ۱۰۰۰ درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۰ است. به مانند رشد شدید آلت کوین‌ها در سال‌های قبل، رشد نمایی سرمایه در فضای دیفای، بسیاری از مجرمان و هکرها را به سمت این بازار کشاند.

بیش از ۵۰ درصد از سرقت‌های رمز ارز در سال ۲۰۲۰ ناشی از حمله‌های هکری به پلتفرم‌های دیفای بوده است که در آن‌ها مجموعا بیش از ۱۲۹ میلیون دلار سرقت شده است. این بیش از ۲۵ درصد از کل سرقت‌ها و حمله‌های هکری سال ۲۰۲۰ بوده است. البته، همچنان بخش عمده‌ی جرایم در فضای رمز ارز مربوط به کلاهبرداری و سو استفاده بوده است. کل جرایم در حوزه‌ی رمز ارز در سال ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۱.۹ میلیارد دلار بوده است که نسبت به مقدار ۴.۵ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۹، افت محسوسی را نشان می‌دهد.

برخی از حمله‌های برجسته به پروتکل‌های دیفای

در سال ۲۰۲۰، ۱۸ پروژه دیفای مورد حمله قرار گرفتند. موسسه CipherTrace در گزارش اشاره می‌کند که سال ۲۰۲۰ بیشترین حمله به بازار دیفای را به ثبت رسانده است. یکی از برجسته‌ترین حمله‌ها، سرقت ۸ میلیون دلار از پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز bZx بود، که در فوریه ۲۰۲۰، به علت یک کد معیوب، دو بار مورد حمله قرار گرفت.

بزرگ‌ترین حمله به یک پلتفرم‌ دیفای در ماه سپتامبر رخ داد. مهاجمان، حدود ۲۸۱ میلیون دلار را از صرافی سنگاپوری KuCoin سرقت کردند. آن‌ها، وجوه سرقتی را از طریق صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ، بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز در حال حاضر، تمیز کردند و از طریق ابزار حریم خصوصی اتریوم، تورنادو کش، ردپای خود را پاک کردند. به هر حال، این صرافی مدعی شده است که بیش از ۸۴ درصد از وجوه سرقت شده را به دارندگان آن‌ها بازگردانده است.

گزارش ضد پولشویی و جرایم رمز ارز موسسه CipherTrace نشان می‌دهد که در این ۱۸ حمله به پروتکل‌های دیفای در سال ۲۰۲۰، به طور متوسط ۶ میلیون دلار مورد سرقت قرار گرفته است.

|| بیشتر بخوانیم: سرمایه گذاری در دیفای ، تمام آنچه که باید از پیش بدانید!

Source

https://coiniran.com/?p=43475
دکمه بازگشت به بالا