ایستگاه خبر

سرقت‌های رمز ارز در سال 2020 به طور عمده در فضای دیفای رخ دادند

سرقت‌های رمز ارز در سال 2020، به طور عمده در بازار دیفای رخ دادند. مقدار کل سرقت، هک و کلاه‌برداری رمز ارز در سال 2020 معادل با 1.9 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش موسسه تحلیل بلاک چین CipherTrace، با افزایش شدید حجم تراکنش‌ها در پلتفرم‌های دیفای در سال 2020، تعداد حمله‌های هکری و سرقت رمز ارز در این حوزه به شدت افزایش یافت. جرایم رمز ارز در این گزارش به دو دسته‌ی کلی سرقت (حمله هکری) و کلاه‌برداری تقسیم شده‌اند.

در دو سال گذشته اغلب جرایم رمز ارز از کلاه‌برداری‌های خروج (exit scam)، نشأت گرفته است. پروژه‌‌هایی چون PlusToken و WoToken با خروج ناگهانی، به ترتیب 2.9 و 1.1 میلیارد دلار را کلاه‌برداری کردند. با این که سال 2019 و 2020 به لحاظ تعداد حمله‌ها وضعیت مشابهی دارند، اما ارزش وجوه سرقت شده در 2019 به طور متوسط 160 درصد بیشتر از سال 2020 بوده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده‌ی بلوغ پروژه‌ها در برقراری سیستم‌های امنیتی در برابر تهدید‌های داخلی و خارجی است.

بازار دیفای و سرقت‌های رمز ارز

دلارهای قفل شده در پروتکل‌های دیفای در سال 2020 به صورت نمایی رشد کرد. این موضوع پتانسیل‌های فراوانی برای خطرهای پولشویی ایجاد کرد. بنا بر داده‌های سایت CoinGecko، در پایان سال 2020، بازار دیفای در حدود 20 میلیارد دلار را در خود قفل کرده بود. این رقم معادل با یک رشد 1000 درصدی از ابتدای سال 2020 است. به مانند رشد شدید آلت کوین‌ها در سال‌های قبل، رشد نمایی سرمایه در فضای دیفای، بسیاری از مجرمان و هکرها را به سمت این بازار کشاند.

بیش از 50 درصد از سرقت‌های رمز ارز در سال 2020 ناشی از حمله‌های هکری به پلتفرم‌های دیفای بوده است که در آن‌ها مجموعا بیش از 129 میلیون دلار سرقت شده است. این بیش از 25 درصد از کل سرقت‌ها و حمله‌های هکری سال 2020 بوده است. البته، همچنان بخش عمده‌ی جرایم در فضای رمز ارز مربوط به کلاهبرداری و سو استفاده بوده است. کل جرایم در حوزه‌ی رمز ارز در سال 2020 چیزی در حدود 1.9 میلیارد دلار بوده است که نسبت به مقدار 4.5 میلیارد دلاری سال 2019، افت محسوسی را نشان می‌دهد.

برخی از حمله‌های برجسته به پروتکل‌های دیفای

در سال 2020، 18 پروژه دیفای مورد حمله قرار گرفتند. موسسه CipherTrace در گزارش اشاره می‌کند که سال 2020 بیشترین حمله به بازار دیفای را به ثبت رسانده است. یکی از برجسته‌ترین حمله‌ها، سرقت 8 میلیون دلار از پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز bZx بود، که در فوریه 2020، به علت یک کد معیوب، دو بار مورد حمله قرار گرفت.

بزرگ‌ترین حمله به یک پلتفرم‌ دیفای در ماه سپتامبر رخ داد. مهاجمان، حدود 281 میلیون دلار را از صرافی سنگاپوری KuCoin سرقت کردند. آن‌ها، وجوه سرقتی را از طریق صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ، بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز در حال حاضر، تمیز کردند و از طریق ابزار حریم خصوصی اتریوم، تورنادو کش، ردپای خود را پاک کردند. به هر حال، این صرافی مدعی شده است که بیش از 84 درصد از وجوه سرقت شده را به دارندگان آن‌ها بازگردانده است.

گزارش ضد پولشویی و جرایم رمز ارز موسسه CipherTrace نشان می‌دهد که در این 18 حمله به پروتکل‌های دیفای در سال 2020، به طور متوسط 6 میلیون دلار مورد سرقت قرار گرفته است.

|| بیشتر بخوانیم: سرمایه گذاری در دیفای ، تمام آنچه که باید از پیش بدانید!

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا