ایستگاه خبر

لایحه جدید بانک مرکزی چین برای قانونی کردن یوان دیجیتال

بانک مرکزی چین (PBoC) قرار است یوان دیجیتال را قانونی کند. PBoC در پیش‌طرح این قانون جدید پیشنهاد داده است که هرگونه توکن دیجیتال وابسته به یوان ممنوع اعلام شود و این بدین معناست که رقبای ارز دیجیتال بانک مرکزی به‌طور کامل حذف خواهند شد.

بانک خلق چین اواخر هفتهٔ گذشته بیانیه‌ای منتشر کرد که طبق آن خواستار نظر مردم درباره پیش‌طرح قانون جدید شده است و شهروندان تا ۲۳ نوامبر فرصت دارند که نظراتشان را دربارهٔ اصلاحات این پیش‌طرح اعلام کنند.

این پیش‌طرح قانون درصدد «اصلاح قانون جمهوری خلق چین درخصوص بانک مرکزی چین» است. قانون ذکرشده از زمان تصویب آن در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۳ اجرا شده است. طرح کلی این قانون عبارت است از حکم بانک ملی چین، ساختار سازمانی، اختیارات و محدودیت‌های آن.

در فصل سوم این قانون -که یکی از فصل‌های اساسی است که پیش‌طرح قانون جدید در پی اصلاح آن است- ذکر شده که پول قانونی رایج جمهوری خلق چین رنمینبی است و در ادامه آمده که «رنمینبی هم فرم فیزیکی و هم فرم دیجیتالی را شامل می‌شود.»

این اصلاحیه به‌طور رسمی پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال (DCEP) را قانونی می‌داند. پیش‌طرح بانک مرکزی چین همچنین در تلاش است تا هر رقیبی را برای یوان دیجیتال خود از صحنه حذف کند. این لایحه هر شخص یا نهادی را از ساخت یا صدور هرگونه سند توکنی یا توکن دیجیتالی که ممکن است جایگزین گردش بازار رنمینبی شود منع می‌کند.

در ادامه آمده است که «هرکس که این مقررات را نقض کند، بانک مرکزی چین فعالیت‌های او را متوقف کرده و هرگونه درآمد حاصل از ساخت و فروش توکن‌های دیجیتالی وابسته به یوان را ضبط کرده و جریمه‌ای تا سقف پنج برابر درآمد حاصل از آن صادر می‌کند.»

Source

https://coiniran.com/?p=41746
دکمه بازگشت به بالا