ایستگاه خبر

فیلتر اتر اسکن درچین! قطع دسترسی چینی‌ها به بزرگترین سایت جست‌جو گر اتریوم

Firewall بزرگ چین که توسط دولت و برای کنترل و محدودسازی دسترسی چینی‌ها به سایت‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از مشهورترین منابع اطلاعاتی اتریوم را فیلتر کرده است.

به گزارش کوین‌دسک از روز سه شنبه یکی از پرکاربردترین جست‌وجو گرهای بلاک‌چین اتریوم یعنی etherscan.io برای آی پی های اکثر مناطق کشور چین فیلتر شده است.

این اتفاق به نظر جدید می‌رسد. به گزارش Greatfire.org که فیلترینگ در چین را مانیتور می‌کند، دسترسی به این سایت توسط چینی‌ها تا تاریخ ۱۸ آگوست بدون محدودیت و فیلتر بوده است. اما مشاهدات Greatfire نشان می دهد که حداقل از تاریخ ۳۰ اکتبر دسترسی ۱۰۰ درصد آی‌پی ها از داخل چین به etherscan.io قطع شده است.

گفتنی است که این اولین بار است که یک وب سایت جستجوگر در دنیای بلاک‌چین و رمز ارزها طعمه فیلترینگ در چین می‌شود. فیلترینگی که پیشتر معمولا شامل شبکه‌های اجتماعی محبوبی نظیر Facebook  و Google و Twitter می شد.

متیو گراهام مدیر اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری Sino Global Capital معتقد است که این یکی دیگر از نشانه‌های اصطکاک پیش آمده بین یک فناوری غیرمتمرکز و غیر قابل سانسور و تغییر با یک دولت انحصار طلب و تمامیت‌خواه چون چین است. ما باید منتظر تقابل بیشتری با این پروژه ها با گسترش کاربردپذیری آنها در اقتصاد چین باشیم.

به نظر می‌رسد دلایل اصلی دولت چین برای این فیلترینگ واضح و شفاف نیست و منابع دولتی نیز در زمان انتشار این خبر مطلبی را تایید نکرده اند.

https://coiniran.com/?p=35205
دکمه بازگشت به بالا