ایستگاه خبر

نخستین بلاک‌چین تعدیل کربن چین در Tianjin فعالیت خود را آغاز کرد

شهر Tianjin (تیانجین) که به‌خاطر پالایشگاه‌های وسیع نفت خود مشهور است، نخستین بلاک‌چین تعدیل کربن (carbon offset) کشور چین را راه‌اندازی نمود. این اتفاق همزمان با توسعه‌ی پلتفرم تجاری کربن این کشور رخ داده است. آفسِت یا تعدیل کربن، به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن یا دیگر گازهای گلخانه‌ای ایجادشده گفته می‌شود.

این خبر توسط مرکز کنترل آلاینده‌های شهر Tianjin و در یک کنفرانس خبری درخصوص فینتک‌ها و امورمالی سبز (حافظ محیط زیست) منتشر شد. این مکانیسم تعدیل کربن از بلاک‌چین تجاری عظیم گروه Ant، یعنی AntChain، برای فعالیت خود استفاده می‌‌کند.

براساس این گزارش، شهر Tianjin به‌وسیله‌ی این بلاک‌چین قادر خواد بود تا صدور، معامله و حسابرسی فعالیت‌های تعدیل کربن را به‌طرز شفافی پیگیری و بررسی نماید.

نخستین بلاک‌چین تعدیل کربن چین در Tianjin فعالیت خود را آغاز کرد

دورنما و پیشینه‌ی چین درخصوص کاهش آلاینده‌های کربنی

کشور چین طبق جدیدترین طرح پنج ساله‌ی خود می‌خواهد تا سال 2060 کاملا کربن‌خنثی (Carbon neutral) شود. کربن‌خنثی، به دستیابی به انتشار صفر خالص دی‌اکسید کربن اشاره دارد. این هدف می‌تواند با ایجاد تعادل بین انتشار دی‌اکسید کربن با جبران آن (اغلب از طریق جبران کربن) یا زدودن انتشار آن از سوی جامعه (انتقال به “اقتصاد پس از کربن”) انجام شود. نخستین اقدام چین برای دست‌یابی به این هدف توسعه‌ و استفاده از امورمالی سبر و دوست‌دار محیط زیست و بازار ملی تجارت کربن است.

Tianjin یک شهر ساحلی و شمال شرقی در کشور چین و نزدیک به پکن است. Tianjin از قطب‌های بزرگ صنعتی چین بوده و بندرگاه مهمی برای تولید و تجارت فرآورده‌های نفتی است.

دولت محلی Tianjin علاقه‌ی وافری به فناوری بلاک‌چین دارد و در سال 2019 یک پلتفرم مدیریت کمرگ بلاک‌چین تاسیس و راه‌اندازی نمود. این طرح بخشی از پروژه‌ی وسیع ادغام بلاک‌چین در حوزه‌ی لاجستیک و ترابری شهر تیانجین می‌باشد. نخستین گام در راستای مدیریت و کاهش آلاینده‌های کربن در چین توسط شرکت IBM و با ایجاد یک بلاک‌چین مخصوص در سال 2016 برداشته شد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بازی‌های بلاک چین | آیا بازی‌هایی که ارز دیجیتال می‌دهند واقعیت دارند؟

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا