ایستگاه خبر

آزمایش یوآن دیجیتال در شهر سوژو با روشی نوین؛ نگاهی به تجربه کاربران

افرادی که کیف پول DC/EP را فعال کرده‌اند، نه تنها از طریق کدهای QR رایج بلکه حتی با لمس تلفن‌های هوشمند خود توسط دستگاه حسگر فروشنده، هزینه کالا و خدمات را پرداخت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری TheBlockCrypto، ساکنین شهر سوژو که در قرعه‌کشی بسته‌های قرمز یوآن دیجیتال برنده شدند، اکنون در حال خرج ارز دیجیتال رایگان بانک مرکزی خود هستند که معروف به DC/EP است. این وجوه در مجموع ۳ میلیون دلار ارزش دارند.

مرور تصاویر این آزمایش توسط رسانه‌های دولتی چین، از این نوآوری پرده بر می‌دارد.

روز ۱۱ دسامبر، یک شهروند یک محصول را از فروشگاه فیزیکی غول تجاری JD.com با این روش خریداری کرد. این فرد بعد از فعال‌سازی کیف پول DC/EP، دستگاه تلفن هوشمند خود را با یک حسگر یوآن دیجیتال تماس داد و رابط نصب شده در تلفن هوشمند وی مستقیما صفحه پرداخت را نمایش داد.

فروشگاه JD.com اعلام کرده است که با اجرای این آزمایش از روز ۱۱ دسامبر، فقط در ۲۴ ساعت ابتدایی، بیش از ۲۰ هزار سفارش دریافت کردند. علاوه بر این فروشگاه بزرگ، سه غول اینترنتی دیگر در کشور چین در آزمایش سوژو همکاری داشته‌اند: استارت‌آپ اشتراک سفر و دوچرخه، DiDi، بستر ارسال غذا، Meituan و بستر پخش ویدیو Bilibili.

مزیت روش آزمایش شهر سوژو

این روش نوین، از چند جهت با آزمایش‌های پیشین که در ماه اکتبر در شنزن انجام شد، تفاوت دارد. ویژگی کارکرد تماسی،‌ چه با اتصال اینترنت و چه بدون آن، یکی از آن‌هاست که DC/EP را از روش‌‌های پرداخت موبایل AliPay یا WeChat متمایز می‌سازد.

به هر حال تاکنون فقط برندگان قرعه‌کشی یوآن دیجیتال رایگان توانسته‌اند از این ویژگی در روش DC/EP استفاده کنند. علاوه بر این، در آزمایش شهر سوژو، یک مدل برای تراکنش‌های آفلاین با تماس دو تلفن هوشمند بدون وجود دسترسی به شبکه تست شد.

در همین ویدیو، مشاهده می‌شود که یک مشتری ۷.۹ یوآن معادل با ۱.۲ دلار را با تماس پشت به پشت تلفن خود با تلفن فروشنده، پرداخت می‌کند در حالی که هر دو دستگاه از شبکه وای‌فای یا سلولار خارج هستند. پیداست که این فرآیند تراکنش آفلاین، ۵ ثانیه به طول می‌انجامد.

یک مزیت دیگر در این روش این است که اگر بخواهند DC/EP خود را به حساب بانکی خود منتقل کنند هزینه‌ای بایت کارمزد نمی‌پردازند. این در حالی است که در روش‌‌های AliPay یا WeChat بایستی یک کارمزد ۰.۱ درصدی را تقبل می‌کردند.

این آزمایش در تاریخ ۲۷ دسامبر به پایان می‌رسد و ارز‌‌های یوآن دیجیتال خرج نشده توسط دولت باز پس گرفته می‌شوند. البته در تلویزیون دولتی نشان داده شده که از این روش دوباره نیز در فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف استفاده خواهد شد.

|| بیشتر بخوانیم: روش‌شناسی نخستین ارزیابی کیفی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

https://coiniran.com/?p=42624
دکمه بازگشت به بالا