ایستگاه خبر

یوآن دیجیتال جدید یا e-CNY با پشتیبانی از وسایل نقلیه‌ی عمومی از راه می‌رسد

دومین دوره از کمپین توزیع ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چین به‌زودی در شهر چنگدو (Chengdu) آغاز می‌گردد. این نسخه از یوآن دیجیتال e-CNY نام داشته و از کاربرد متفاوتی بهره می‌برد.

در بیانیه‌ی این کمپین آمده است که ۱۲ میلیون e-CNY، معادل ۱.۸۵ میلیون دلار، از طریق قرعه کشى بین ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان چنگدو توزیع می‌گردد. این کمپین بخشی از آزمایش پروژه‌ی عظیم ارز دیجیتال بانک مرکزی چین است که آن ۴۰ میلیون واحد یوآن دیجیتال بین مردم چین عرضه شد.

برندگان e-CNY نمی‌توانند از این ارز دیجیتال برای هر پرداختی استفاده نمایند، زیرا e-CNY با شعار «حمل و نقل تابستانیِ حامی محیط زیست» عرضه‌ خواهد شد. این نسخه‌ از یوآن دیجیتال به برندگان انگیزه‌ی بیشتری برای استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی را خواهد داد.

در e-CNY ابزار خاص از پیش تنظیم شده‌ای وجود دارد که از طریق آن می‌توان بلیط مترو و اتوبوس شهر چنگدو را تهیه نمود. افراد برای این منظور می‌توانند از اپلیکیشن‌های Tianfutong و Meituan به‌ترتیب برای مترو و دوچرخه‌های عمومی در تلفن‌های هوشمند خود استفاده نمایند.

یوآن دیجیتال جدید یا e-CNY با پشتیبانی از وسایل نقلیه‌ی عمومی از راه می‌رسد

شرایط استفاده از e-CNY

به‌نظر می‌رسد که این نخستین آزمایش میدانی e-CNY از سوی دولت چین باشد. این نسخه از یوآن دیجیتال از فناوری‌های پیشرفته‌ی رهگیری برخوردار بوده و تضمین می‌نماید که دارایی موجود در آن تنها برای مصارف خاص از پیش مشخص شده، قابل مصرف باشد.

در بیانیه‌ی منتشر شده آمده است که شهروندان چنگدو می‌توانند برای استفاده از خدمات موردنظر خود (دوچرخه+مترو، اتوبوس+دوچرخه) از سوم ماه جولای، یعنی فردا، در این قرعه‌ کشی ثبت‌نام نمایند.

مانند کمپین‌های گذشته، برندگان این قرعه کشی می‌بایست اپلیکیشن همراه e-CNY را دانلود و نصب کنند. با این‌حال برخلاف ده آزمون پیشین که در شش شهر چین انجام شد، این نسخه‌ی جدید از یوآن دیجیتال به کیف‌ پول موبایلی برندگان واریز نخواهد شد.

بلکه این e-CNY در قالب کوپن‌‌های اعتباری به اپلیکیشن Tianfutong یا Meituan برندگان ارسال خواهد شد. کاربران لازم است تا اپلیکیشن‌های مذکور را از طریق شماره تلفنی که هنگام ثبت‌نام استفاده نموده‌اند فعال سازند تا از این اعتبار برای وسایل نقلیه‌ی عمومی بهرمند گردند.

طبق اخبار منتشر شده در هفته‌ی پیش، سایر کلان شهرهای چین نیز درحال تصمیم‌گیری درخصوص ادغام قابلیت پرداخت e-CNY در سیستم حمل ونقل عمومی خود هستند.

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=46348
دکمه بازگشت به بالا