ایستگاه خبر

شیلی هم به کشورهای توسعه‌دهنده‌ ارز دیجیتال بانک مرکزی پیوست

بانک مرکزی شیلی اعلام کرده است که در مورد استراتژی توسعه ارز دیجیتال خود در سال ۲۰۲۲ تصمیم‌گیری می‌کند. این اعلامیه توسط رئیس بانک مرکزی شیلی زمانی اعلام شده است که سایر بانک‌های مرکزی و سیاستگذاران تلاش می‌کنند تا در مقابل رمز ارزها موضع محافظه‌کارانه‌ای اتخاذ کنند.

سرکوب جهانی برای رمز ارزها وجود دارد، به طوری که نهادهای نظارتی در چندین کشور نگران بازار به سرعت در حال گسترش رمز ارزها هستند، بازاری که از رقم ۲ تریلیون دلار در ماه آوریل فراتر رفته بود. چین همچنین روز جمعه اعلام کرد که تمام معاملات و فعالیت‌های مرتبط با استخراج رمز ارزها را کاملاً ممنوع کرده است.

ایجاد پزو دیجیتال

ماریو مارسل، رئیس بانک مرکزی شیلی، در جمع نمایندگان مجلس اظهار داشت که یک گروه کاری سطح بالا ایجاد کرده است که یک استراتژی میان مدت را مورد بررسی قرار می‌دهد و به دنبال ایجاد «پزو دیجیتال» است. این امر به بانک مرکزی کمک می‌کند تا نیازهای مرتبط با صنعت پرداخت‌ را برطرف کند.

رئیس بانک مرکزی شیلی به نمایندگان مجلس گفت:

در راستای اهداف مرتبط با نیازهای عمومی، ثبات مالی و اثربخشی سیاست‌های پولی، بانک مرکزی در ابتدای سال ۲۰۲۲ پیشنهادی با گزینه ها و الزامات متعدد برای صدور نهایی پزو دیجیتال در شیلی تعریف می‌کند.

افزایش استفاده از پرداخت‌های دیجیتال

به گفته مارسل، پرداخت‌های دیجیتالی در کشور شیلی افزایش چشمگیری داشته است، زیرا بیش از ۴۰ درصد مصرف و هزینه‌های خانوارها از طریق کارت‌های اعتباری و سایر سیستم‌های مشابه انجام می‌شود. استفاده از نقل و انتقال‌های دیجیتالی نیز بسیار افزایش یافته است.

نهادهای نظارتی در سراسر جهان نگران هستند که افزایش چشمگیر استفاده از رمز ارزها می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای کنترل آن‌ها بر سیستم‌های مالی و سیاست‌های پولی را تضعیف کرده و خطرات سیستمیک و جنایات مالی را که می‌تواند به سرمایه‌گذاران آسیب برساند، تشدید کند. رئیس بانک مرکزی شیلی اما در ادامه سخنان خود اظهار داشت که این کارگروه در صورت اتخاذ ارزهای دیجیتالی، کارآیی سیاست پولی و خطرات احتمالی آن برای سیستم بانکی شیلی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

چندین کشور در سراسر جهان در حال بررسی استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند و  بانک‌های مرکزی آن‌ها مطالعات و پروژه‌های آزمایشی را پیرامون آن‌‌ آغاز کرده‌اند.

فدرال رزرو گزارش CBDC را به زودی منتشر می‌کند

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، اعلام کرده است که این بانک به زودی گزارشی حاوی یافته‌های تحقیقات انجام شده برای بررسی  ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) را منتشر می‌کند. پاول به خبرنگاران اطلاع داد که این گزارش به طور علنی نگرانی‌های مربوط به CBDC ها را برطرف می‌کند و در عین حال به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا مطالعات خود را در مورد آن‌ها را تنظیم کند.

چندی پیش بانک مرکزی بوتان فاش کرد که CBDC خود را با استفاده از دفترکل خصوصی ریپل اجرایی می‌کند. مقامات این بانک دولتی معتقد هستند که استفاده از CBDC ها و دفتر خصوصی ریپل، مشارکت مالی را در بین شهروندان بوتان تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و همچنین استفاده از پرداخت های غیرنقدی را افزایش می‌دهد. نسخه دیجیتال Ngultrum بوتان به نظر می‌رسد که شمول مالی در بوتان را حدود ۸۵ افزایش دهد. استفاده از دفتر خصوصی CBDC ریپل به بانک مرکزی بوتان اجازه می‌دهد تا به کل شبکه دفاتر کتابخانه CBDC دسترسی پیدا کند.

مجلس اعیان در بریتانیا نیز از راه اندازی یک کمیته  ویژه امور اقتصادی خبر داده است که به بررسی پیامدهای استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی در بریتانیا می‌پردازد. تحقیقات کمیته امور اقتصادی، تکمیل‌کننده مطالعاتی است که قبلاً توسط بانک انگلستان و خزانه داری HMRC در مورد CBDC انجام شده بود.

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=47687
دکمه بازگشت به بالا