ایستگاه خبر

آیا پروتکل جدید می تواند باعث بهبود بلاکچین اتریوم شود؟

به گزارش کوین ایران به نقل از وب سایت کوین دسک، مشخص شده که پروتکل جدیدی از TrueBit در ماه دسامبر فعال می شود. این پروتکل "حد گاز" یا "gas limit" شبکه اتریوم را که امروزه تعداد محاسباتی که این شبکه می تواند انجام دهد را محدود کرده، حذف می کند. این امر باعث می شود تا این بلاکچین که از نظر ارزش بازار در جایگاه دوم جدول قرار دارد، به هدف اصلی خود یعنی تبدیل شدن به "کامپیوتر جهانی" نزدیک تر شود.

از آنجایی که مساله مقیاس پذیری موضوعی است که در قسمت عمومی بلاکچین بعنوان مرکز توجه شناخته می شود، تلاش برای غلبه بر محدودیت های ذاتی اتریوم نیز بار دیگر در مرکز توجه قرار گرفته است. به گزارش کوین ایران به نقل از وب سایت کوین دسک، مشخص شده که پروتکل جدیدی از TrueBit در ماه دسامبر فعال می شود. این پروتکل “حد گاز” یا “gas limit” شبکه اتریوم را که امروزه تعداد محاسباتی که این شبکه می تواند انجام دهد را محدود کرده، حذف می کند. این امر باعث می شود تا این بلاکچین که از نظر ارزش بازار در جایگاه دوم جدول قرار دارد، به هدف اصلی خود یعنی تبدیل شدن به “کامپیوتر جهانی” نزدیک تر شود.

آیا پروتکل جدید می تواند باعث بهبود بلاکچین اتریوم شود؟ changes

TrueBit یکی از چندین راه حل در دست احداث است که برای پلتفرم اتریوم طراحی شده. اما TrueBit از این جهت با سایر راه حل ها تفاوت دارد که به جای آنکه تنها بر روی سرعت تراکنش ها تمرکز داشته باشد، بر روی قدرت محاسباتی شبکه بصورت وسیع تمرکز کرده است.

این امر برای محاسبات سنگینی مثل پخش ویدئو یا یادگیری ماشینی خوب است. Vitalik Buterin سال گذشته با حالت تمسخر اعلام کرد که “سرعت اتریوم همچنان به اندازه یک تلفن هوشمند در سال ۱۹۹۹ است” که TrueBit می تواند این واقعیت را حل کند.

Zack Lawrence یکی از بنیانگذاران ۱protocol گفت:« بصورت خلاصه، این طرح جدید نمونه ای ساده سازی شده از پروتکل فعلی TrueBit خواهد بود».

Jason Teutsch که ریاضیدان و یکی از بنیانگذاران TrueBit است درباره آسیب پذیری موجود گفت:« زمانی که تعداد زیادی از مردم به مقالات توجه می کنند، در طی زمان باعث می شود که مطمئن شوید کار درستی است. اما همیشه باید روند مداومی برای این سیستم ها را دنبال کرد. حالا ما به یک لایه پایین تر از پروتکل رفتیم و این روندی است که در حال عمیق تر شدن است».

شانس برنده شدن پروتکل چقدر است؟

TruBit قصد دارد حد سوخت اتریوم را از طریق بردن محاسبات به خارج از زنجیره از میان بردارد. می خواهد آن را به یک بازار خارجی ببرد که به افرادی که در حل و تایید محاسبات مشارکت می کنند، پاداش داده شود. در این بازار، “مشخص کنندگان وظیفه” به “تایید کنندگان” برای حل مسائل و مشارکت در محاسبات، پول پرداخت می کنند. این در حالیست که “اعتبار سنجان” بررسی می کنند که محاسبات درست باشد.

برای اطمینان از درست عمل کردن همه، TrueBit طرحی مشوق به نام “برنده شدن از طریق خطاهای اجباری” را پیشنهاد داده است. در این طرح، از طریق اینکه “تایید کنندگان” موظف هستند تا گاهی اوقات اطلاعات نادرست ثبت کنند، از اینکه “اعتبار سنجان” دائما در حال بررسی درستی هستند، اطمینان حاصل می شود. اگر یک “تایید کننده” متوجه این خطاهای عمدی شود، پاداش قابل توجهی می گیرد.

اما طبق گفته های Lawrence، این روند می تواند پیچیدگی کمتری داشته باشد. طی این پروتکل جدید، هر فردی می تواند راه حل مد نظر خود که فکر می کند راه درستی است را ثبت کند. اگر یک مشارکت کننده دیگر خطایی پیدا کرد، او آنچه را که فکر می کند جواب درست محاسبات است را ثبت می کند و جواب خود را وارد این بازی تایید می کند. تمام جواب های ممکن با یکدیگر جمع می شوند تا نهایتا یک اجماع یا توافق جمعی حاصل شود.

از آنجایی که این تاییدهای نهایی می تواند برای مشارکت کنندگان هزینه بر باشد، این پروتکل آن ها را تشویق می کند که با یکدیگر کار کنند تا اختلاف نظر کمتری بوجود آید.

این امر نه تنها مشکلات امنیتی را کاهش می دهد، بلکه اجرای آن ساده تر است و می تواند تعداد مشارکت کنندگان در محاسبات را افزایش دهد و هر چند مدت یک بار، همگی جایزه بزرگ را ببرند.

چالش های امنیتی در پیش رو

این پروتکل جدید ممکن است آخرین قدم در تکامل TrueBit برای رسیدن به بهترین کارآیی نباشد. Teutsch می گوید که هر دو نسخه پروتکل همچنان در برابر محاسبات بسیار بزرگ، محدودیت دارند. برای مثال اگر تایید، زمان زیادی ببرد و یا بیش از حد گران باشد، کسانی که متوجه خطا می شوند ترجیح می دهند که سکوت کنند.

او می گوید:« توجه داشته باشید که این بازی تایید، در مقایسه با محاسبات اصلی بسیار کند است. در نتیجه نگرانی من چیزی بیش از یک تئوری ساده است».

وی می گوید از آنجایی که TrueBit پروتکلی بر پایه تئوری بازی است (بجای انکه بر پایه پروسه های حسابرسی امنیتی رایج باشد)، امنیت در آن  یک علم شهودی است که توسعه دهندگان سعی می کنند که خود را جای حمله کنندگان احتمالی بگذارند.

Teutsch می گوید به همین خاطر است که این امکان وجود دارد که توسعه دهندگان هر دو پروتکل اصلی و جدید را بصورت موازی اجرا کنند تا امنیت بالا برود. پروتکل اصلی در حال حاضر با نام TrueBit Classic شناخته می شود.

اما با توجه به اینکه امنیت دیجیتالی موضوعی بسیار چالش برانگیز است و نیازمند کار مداوم می باشد، Teutsch می گوید:« اعتماد کامل زمانی رخ می دهد که تمام پول های جهان را برای چندین سال پشت آن داشته باشید».

نوشته مرتبط:

اشکال کیف پول های اتریوم در Parity از کجاست؟

 

https://coiniran.com/?p=16779
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x