رویدادهای دنیای کریپتو

گزارشی از کنفرانس بین المللی Chainges در شهر آمستردام هلند

کنفرانس Chainges در چهار و پنجم ماه مه با هدف گردآوری نوآوران، پیشتازان، رسانه های خبری و سرمایه گذاران در صنعت بلاکچین از سراسر جهان، در آمستردام برگزار شد.

کنفرانس دو روزه Chainges در روزهای چهارم و پنجم ماه می (۲۰۱۸) به هدف گردآوری نوآوران، پیشتازان، رسانه های خبری و سرمایه گذاران در صنعت بلاکچین از سراسر جهان، در شهر آمستردام برگزار شد. مبتکرین برگزاری این کنفرانس جمعی از فعالین حیطه رمزارزها و بلاکچین هستند که در آمستردام جلسات معرفی و بررسی درباره رمزارزها و پلتفرمهای مختلف بلاکچین برگزار می کنند. همچنین صرافی BitBay حامی و شریک اصلی این کنفرانس محسوب می شود.

گزارش کوین ایران از کنفرانس بین المللی Chainges پیرامون حوزه بلاکچین

گزارش کوین ایران از کنفرانس بین المللی Chainges پیرامون حوزه بلاکچین
گزارش کوین ایران از کنفرانس بین المللی Chainges پیرامون حوزه بلاکچین

از آنجایی که کوین ایران به عنوان یکی از شرکای رسانه ای در برگزاری این کنفرانس مشارکت داشت، بد نیست گزارشی ولو کوتاه از مهمترین پروژه ها و پلتفرم هایی که در این کارگاه معرفی شدند، به خوانندگان ارائه دهیم. مشخصا در اینجال مجال آن نیست که به توضیح تمامی پلتفرم های مطرح شده در کنفرانس بپردازیم. ضمن اینکه بسیاری از نشست ها و سخنرانی های ارائه شده در این کنفرانس به صورت پخش زنده از شبکه های اجتماعی کوین ایران پوشش شده است. بنابراین به ذکر برخی از جذاب ترین آنها بسنده می کنیم.

NEM : سیستم دارایی های هوشمند

 NEM: Digital assets' system
NEM : سیستم دارایی های هوشمند

کریستوف وان د رک (Kristof van de Reck)، رییس موقت و یکی از اعضای تیم NEM،  درباره این پلتفرم توضیحاتی ارائه داد.  پلتفرم  NEM به کاربران خود اجازه می دهد تا بتوانند از موارد استفاده مختلف از بلاکچین با استفاده از API ها بهره برند. برای مثال کاربران می توانند بدون استفاده از قراردادهای هوشمند، دارایی های خود را مبادله کنند. امکان ایجاد قواعد چند امضایی نیز برای مبادله میسر است؛

امنیت، سرعت و سهولت کار در شبکه تضمین شده و به طور کلی، پلتفرم NEM مدعی تمامی امکانات و مزایایی است که یک پروژه مبتنی بر بلاکچین مهیا می سازد. NEM برای مشارکت نودها در تولید بلاک، از گواه اثبات اهمیت (Proof of importance) استفاده می کند که مشابه گواه اثبات سهام است با این تفاوت که اهمیت یک نود تنها با میزان موجودی حساب آن سنجیده نمی شود بلکه براساس فرمول مشخصی محاسبه می شود که نشانه فعالیت مثبت آن نود در سیستم است.

بیشتر بخوانید: حضور چشمگیر جوامع بلاکچین در کنفرانس بزرگ Chainges آمستردام

NEM : سیستم دارایی های هوشمند
NEM : سیستم دارایی های هوشمند

NEM علاوه بر امکان ایجاد یک سیستمی برای مبادله دارایی های هوشمند، مانند قواعد برنامه نویسی، امکان ایجاد Namespace های شخصی را نیز مهیا می کند.

همانطور که دامین ها و زیردامین ها در اینترنت منحصربه فرد هستند، دارایی در این پلتفرم نیز می توانند مجموعه و زیرمجموعه هایی داشته باشند.

با این حال، کریستف وان در رک چندان به جوانب فنی پروژه نپرداخت و در عوض تلاش کرد به موارد استفاده مختلف بلاکچین اشاره کند.

وی این موارد استفاده را به چهار دسته کلی تقسیم کرد: استفاده بلاکچین در حکومتداری و مدیریت، در مبادله کالایی، در تعیین هویت و KYC و در تولید و توزیع تیکت ها. به طور کل، هر جایی که ارزش کافی با تبدیل آن به توکن وجود داشته باشد و منبع و مالکیت این دارایی مشخص و تضمین شده باشد، پس بلاکچین در آنجا کاربرد خواهد داشت.

بیشتر بدانیم: تفاوت بین رمزارز، ارز دیجیتال، توکن و آلتکوین در چیست؟ 

پروژه AEternity: مسئله مقیاس پذیری برنامه های کاربردی غیرمتمرکز

ولادیسلار درامالیف (Vladislav Dramaliev) یکی از بنیانگذاران پروژه اترنیتی ، درباره مسئله مقیاس پذیری و البته نوآوری این پروژه برای حل مسئله مقیاس پذیری پرداخت. برنامه نویسان و طراحان این پروژه معتقد هستند که ایده نوشتن کدها روی قراردادهای هوشمند و قراردادن آنها روی زنجیره اشتباه است. در عوض، آنها یک الگوریتم توافقی را پیشنهاد می کنند که در آن از پایگاه داده اوراکل استفاده می شود. بنابراین کدها و وضعیت ها روی زنجیره یا در یک لایه بالاتر قرار نمی گیرند، بلکه روی پایگاه داده امن اوراکل ثبت می شوند.

changes-conference
پروژه AEternity: مسئله مقیاس پذیری برنامه های کاربردی غیرمتمرکز

در اترنیتی، از بلاکچین تنها برای انتقال اطلاعات استفاده می شود یا وقتی که برسر مبادلات اختلاف نظر و مشاجره ای پیش آید. به عبارت دیگر، قرارداد (مثلا یک شرط بندی) توسط طرفین امضا می شود و اوراکل آن را اجرا می کند.

اما اگر مشاجره ای پیش آید، این قرارداد به بلاکچین ارسال می شود و بلاکچین مطابق قرارداد توکن ها را توزیع می کند و کانال را می بندد.

اترنیتی سه مشکل را مد نظر قرار می دهد: اول اینکه تحلیل قراردادهای هوشمند روی پلتفرم با تراکنش های متوالی، مقیاس پذیری را دشوار می سازد.

دوم اینکه راهکار قراردادهای هوشمند مانع تحقق برخی از برنامه های کاربردی می شود. سوم اینکه در بروزرسانی پلتفرمهای مبتنی برقراردادهای هوشمند محدودیت وجود دارد. اترنیتی مدعی است که راهکار آنها این سه مشکل را حل می کند.

QiiBee: یک سیستم کارت وفاداری روی بلاکچین

مارسل براد و تورستن کود از پروژه QiiBee، پتلفرم مبتکرانه خود را توضیح دادند. نگاه این پلتفرم به مورد استفاده بلاکچین در سیستم های کارت وفاداری است. هدف این پلتفرم این است که به برندها کمک کند تا برنامه های وفاداری خود را روی بلاکچین اجرا کنند.

شما احتمالا به عنوان یک مشتری متوجه شده اید که برنامه های وفاداری برخلاف وعده هایی که می دهند، آنچنان هم انگیزه در مشتریان ایجاد نمی کنند. در عمل تعداد کمی از مشتریان، واقعا از این برنامه ها منتفع می شوند. برای مثال، مگر اینکه شما تاجری باشید که مداوما در سفر هستید و برنامه زمانی تقریبا ثابتی برای سفرهای خود دارید، در غیر این صورت به سختی بتوانید از برنامه های وفاداری یک شرکت هواپیمایی بهرمند شوید. همچنین برنامه های وفاداری بسیار متفرق و پراکنده هستند.

مارسل و تورستن توضیح دادند که توکنیزه کردن پوینت هایی که مشتریان وفادار جمع آوری می کنند، آنها را قادر خواهد ساخت که این توکن ها را مبادله هم بکنند. کاملا مشخص است که امکان مبادله آنها، استفاده از این پوینت ها را ساده تر می سازد.

بیشتر بخوانید: با کوین ایران در گردهمایی پیشتازان صنعت بلاکچین در کنفرانس بین المللی Chainges همراه باشید

تیم QiiBee تاکنون توانسته است برندهای بسیار مطرحی را به همکاری با پروژه خود دعوت کند از جمله رستوران زنجیره ای مک دونالد، فروشگاه لوازم برقی مدیا مارکت، شرکت هینکن (Heineken) و شرکت های هواپیمایی قطر و اتحاد و بسیاری دیگر.

در کنفرانس Chainges در کنار مسائل فنی و معرفی پلتفرمها، مباحث دیگری نیز مطرح شد از جمله جوانب تجاری و بازاریابی پروژه ها، مانند نحوه جذب سرمایه گذاران، مسائل اجتماعی مانند نقش زنان در بلاکچین، و وضعیت کنونی اکوسیستم پیرامون صنعت بلاکچین.

همچنین در کنار این معرفی ها، چهار کارگاه آموزشی نیز پیرامون مطالب زیر برگزار شد: توسعه برنامه کاربردی با فن آوری NEM، ایجاد بهترین طرح برای حفظ امنیت رمزارزهای دلخواه، بررسی موارد استفاده اترنیتی، چارچوب کاری Exonum برای بلاکچین.

علاوه بر این چند میزگرد با حضور کارشناسان تحت عنوان “هرچه می خواهی بپرس” (Ask me Anything) برگزار شد تا فرصتی باشد برای بحث و تعامل نزدیکتر.

Source & Images

 

https://coiniran.com/?p=20896
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x