ایستگاه خبر

پشتیبانی سولانا از دیفای با همکاری اوراکل Chainlink

پلتفرم اوراکل چین‌لینک (Chainlink) فناوری فید قیمتی خود را برا شبکه‌ی سولانا راه‌اندازی نمود. توسعه‌دهندگان دیفای سولانا از این اطلاعات قیمتی در سرویس‌های متعدد مالی بهره خواهند برد. طبق اعلام رسمی Chainlink درحال حاضر هفت فید قیمتی مانند جفت‌های معاملاتی BTC/USD، ETH/USD و USDC/USD برای توسعه‌دهندگان فراهم شده است که طی مراحل بعدی به تعداد آنها افزوده خواهد شد.

Sergey Nazarov، هم‌بنیان‌گذار Chainlink، با ابراز هیجان خود نسبت به این مشارکت آن را «گام پیشبردی عظیمی» برای صنعت دیفای خواند.

ابزار‌های اوراکل چین‌لینک پیش از این توسط چند پروژه‌ی دیگر ازقبیل پروتکل وام‌دهی Apricot Finance و تجمیع‌کننده‌ی بازده Francium و Tulip مورداستفاده واقع شده‌اند. Anatoly Yakovenko، هم‌بنیان‌گذار سولانا، با اشاره به‌ اینکه این مشارکت برای توسعه‌دهندگان Solana بسیار سودمند خواهد بود گفت:

«توسعه‌دهندگان امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) طی این همکاری به پرکاربردترین اوراکل حال حاضر فضای بلاک‌چین دسترسی خواهند داشت».

اوراکل نوعی واسطه برای اتصال اپلیکیشن‌های بستر بلاک‌چین با سیستم‌های خارجی بوده و داده‌های دنیای واقعی را دراختیار آنها قرار می‌دهد. برای نمونه چین‌لینک می‌تواند با ارائه‌ی یک اوراکل به قراردادهای هوشمند، شناسایی آدرس‌های تحریم‌شده‌ی بلاک‌چین را ممکن سازد.

اوراکل‌های قیمتی ابزارهای مفیدی برای حوزه‌ی دیفای هستند و می‌توانند نرخ صحیح وام‌دهی و وثیقه را بین رمز ارزهای متفاوت معین کنند. مدتی پیش یکی از پروتکل‌های دیفای شبکه‌ی Terra Classic مورد سواستفاده واقع شد و فرد مهاجم توانست با حداقل سپرده‌گذاری، ۲ میلیون دلار از دارایی‌ها را به سرقت ببرد. با آنکه گفته می‌شد چین‌لینک با برخی از این اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) در ارتباط است، اما بررسی ‌های بعدی حاکی از وقوع یک خطای جانبی دیگر بود.

پیشنهاد مطالعه: ارز دیجیتال سولانا چیست؟ معرفی و بررسی آینده پروژه سولانا

Source

https://coiniran.com/?p=57317
دکمه بازگشت به بالا