ایستگاه خبر

چین‌‌آنالیسیس سقوط FTX را با Mt. Gox مقایسه کرد!

پلتفرم تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای، چین‌‌آنالیسیس (Chainalysis)، روز چهارشنبه، رویداد اخیر سقوط FTX را با اولین صرافی بیت کوین که سقوط کرد، Mt. Gox مقایسه کرد. بنابراین، پلتفرم تحلیلی به این نتیجه رسید که اگر بازار کریپتو از حادثه Mt. Gox گذر کرده است، قطعاً از عواقب فروپاشی FTX هم جان سالم به در خواهد برد.

البته سقوط FTX یکی از بزرگترین رویدادهای تلخ اخیر در بازار کریپتو بوده است. اما تحلیلگران می‌پرسند که آیا آنقدر بزرگ بود که با Gox مقایسه شود؟ اما Chainalysis می‌گوید این اولین بار نیست که کل فضای کریپتو تحت تأثیر سقوط یک صرافی قرار می‌گیرد.

Mt. Gox اولین صرافی عملیاتی بیت کوین بود اما سقوط آن در فوریه 2014 رخ داد. این صرافی که در ژاپن مستقر است، در فوریه 2014 هک شد و حدود 750000 بیت کوین را از دست داد که 6 درصد از دارایی‌های آن بود. Chainalysis گفت که صنعت کریپتو از آن جان سالم به در برده و حتی رشد کرده است، و همان اتفاق علیرغم ترس، عدم اطمینان و تردیدی که در رسانه‌ها وجود دارد، تکرار خواهد شد.

به گفته Chainanlysis، در مقایسه این دو صرافی نباید از این واقعیت غافل شد که Mt. Gox نسبت به FTX سهم بسیار بیشتری از بازار داشت. در آن زمان، صرافی جاکس 46 درصد از جریان ارز جهانی را در اختیار داشت، در حالی که FTX تنها 13 درصد از آن را در بر می‌گرفت.

از نظر چین‌‌آنالیسیس، Mt. Gox موقعیت بزرگتری برای بازی در صنعت داشت، اما سقوط آن صنعت کریپتو را نابود نکرد.

با این حال، تفاوت عمده بین این دو این است که سهم بازار Mt. Gox پس از سقوط کاهش یافت در حالی که سهم FTX افزایش یافت. ممکن است نشان دهد که سقوط FTX ضربه روانی زیادی وارد کرده است.

کریپتو قوی‌تر خواهد شد

Chainalysis اشاره کرد که خدمات رمز ارزی تا سال 2014 توسط صرافی‌های معدودی ارائه می‌شد. اما امروز، خدمات بسیار متنوع هستند و صرافی‌های غیرمتمرکز نزدیک به 50 درصد از ورودی‌های مبادلات را در سال جاری به خود اختصاص داده‌اند.

پس از رویداد Mt. Gox در سال 2014، حجم تراکنش‌های زنجیره‌ای تقریباً یک سال متوقف شد، اما زمانی که از سر گرفته شدند، حجم تراکنش‌های قبل از سقوط را دو برابر کردند. با این حال، در مورد اخیر، سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را از صرافی‌ها خارج و خود نگهداری می‌کنند.

Chainalysis با مقایسه‌ای که انجام داد برای صنعت خوش‌بینی را به ارمغان آورد. Gox در زمان فروپاشی خود در اکوسیستم بزرگتر از FTX بود. اگرچه تأثیر آن بر بازار بد بود، با این حال بازار بهبود یافت.

 

پیشنهاد مطالعه: صرافی‌های متمرکز و خطراتی که برای سرمایه کاربران دارند

 

Source

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا