ایستگاه خبر

۸۰ درصد بانک‌های مرکزی روی CBDC ها کار می‌کنند!

به گزارش بانک تسویه‌ی بین‌المللی (BIS) بانک‌های مرکزی جهان بطور گسترده روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی کار می‌کنند. طبق تحقیقات BIS شصت و شش بانک از کشورهای پیشرفته یا در حال توسعه کار خود را از نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ شروع کرده‌اند. هرچند به نظر می‌رسد بیشتر آنها در حال آزمایش و ایجاد سیستم اثبات مفهوم (proof-of-concepts) است.

بر اساس این گزارش ۸۰ درصد بانک‌ها روی چنین پروژه‌هایی کار می‌کنند. ۴۰ درصد از مرحله‌ی تحقیقات عبور کرده و به مرحله آزمایش رسیده‌اند و ۱۰ درصد نیز در حال انجام توسعه پروژه‌ی پایلوت هستند. طبق این گزارش یک چهارم بانک‌های مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا این نهاد در کشور خود مرجع قانونی برای انجام چنین کاری هست یا نه جواب مثبت دادند. همچنین یک سوم به این سوال پاس منفی داده‌اند و بقیه هم گفته‌اند در مورد این موضوع مطمئن نیستند.

BIS از سال گذشته بانک‌های مرکزی را به تحقیق و توسعه‌ی ارز دیجیتال تشویق می‌کند هرچند مدیرکل این نهاد بین‌المللی، Agustín Carstens خاطر نشان کرده که از وجود تقاضا برای چنین حرکتی مطمئن نیستند. از طرفی هیچ کدام از بانک‌های مرکزی کاربرد گسترده و چشمگیری برای استفاده‌ی داخلی یا برون‌مرزی از رمز ارزها گزارش نکرده‌ و آنها را بی‌استفاه یا بیهوده خوانده‌اند. هرچند در یک سال گذشته شاهد آن بودیم که در زمان ناآرامی‌های جدی مدنی استفاده از رمز ارزها برای پرداخت‌های برون‌مرزی رشد قابل توجهی می‌یابد.

به گزارش BIS شصت درصد بانک‌های مرکزی در حال بررسی تاثیر رمز ارزهای پایدار بر ثبات مالی و پولی کشورشان هستند.

Source & Image

https://coiniran.com/?p=36556
دکمه بازگشت به بالا