ایستگاه خبر

جمهوری آفریقای مرکزی دومین کشوری که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت!

جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) اعلام کرد که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته است. این کشور پس از السالوادور دومین کشوری است که این حرکت را انجام می‌دهد.

حساب رسمی دفتر ریاست جمهوری آفریقای مرکزی در فیسبوک امروز صبح منتشر کرد که رئیس جمهور فاوستین آرچنج توادرا این لایحه مرتبط با بیت کوین را پس از تصویب به اتفاق آرا در مجلس ملی امضا کرد.

بیت کوین به عنوان ارز ملی در کنار فرانک آفریقای مرکزی (XAF)، یک ارز منطقه‌ای است که توسط فرانسه حمایت شده است و در کامرون، چاد، کنگو، گینه استوایی و گابن نیز استفاده می‌شود.

اگر فکر می‌کنید این حرکت برای مبارزه با تورم است، XAF در واقع نرخ تورم کمتری نسبت به دلار آمریکا دارد. آخرین آمار آن را حدود ۴.۸ درصد در سال نشان می‌دهد، اگرچه در پنج سال گذشته بین -۳ تا ۱۲ درصد در نوسان بوده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت:

این حرکت جمهوری آفریقای مرکزی را در فهرست جسورترین و خیالپردازترین کشورهای جهان قرار می‌دهد.

جمهوری آفریقای مرکزی با پذیرش بیت کوین به السالوادور می‌پیوندد

این کشور به السالوادور در گروه کشورهای پذیرنده بیت کوین می‌پیوندد. در ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰)، رئیس‌جمهور نایب بوکله اصلاحات ارزی را انجام داد که باعث شد BTC در کنار دلار آمریکا در این کشور آمریکای مرکزی به ارز قانونی تبدیل شود.
بوکله از آن زمان برنامه‌هایی برای بهره‌برداری از انرژی گرمایی زمین السالوادور برای استخراج بیت‌کوین و همچنین فروش اوراق قرضه با پشتوانه بیت‌کوین انجام داده است که به دلیل عدم اقبال عمومی یا وضعیت کلان اقتصادی متوقف شده است.

اطلاعات کمی در مورد برنامه‌های جمهوری آفریقای مرکزی برای ارز دیجیتال یا توانایی دولت برای تبدیل این لایحه به واقعیت وجود دارد. یکی از فقیرترین کشورهای جهان، جمهوری آفریقای مرکزی به شدت به صادرات الماس، کشاورزی و کمک‌های خارجی وابسته است. از نظر سیاسی نیز بی‌ثبات است. جنگ داخلی در اوایل دهه ۲۰۱۰ منجر به انحلال دولت و ورشکستگی آن شد.

 

پیشنهاد مطالعه:‌ بیت کوین و نظریه پولی مدرن

Source

https://coiniran.com/?p=50867
دکمه بازگشت به بالا