ایستگاه خبر

قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای در هارد فورک Celo

دونات (Donut) هارد فورک Celo وارد بازار شد و پیشرفت‌های بزرگی را در بلاکچین‌های متمرکز بر موبایل به همراه داشت.

آغاز فعالیت هارد فورک Celo 

این به روزرسانی امروز حدود ساعت ۶:۰۰ بعدازظهر (UTC) در بلوک ۶،۷۷۴،۰۰۰ فعال شد. پیش از فعالسازی، همه‌ی اپراتورهای نود موظف بودند نرم‌افزار کلاینت خود را به نسخه ۱.۳.۲ ارتقا دهند.

این هارد فورک تعدادی از ویژگی‌های جدید را از طریق طرح‌های بهسازی CELo  (CIP) فعال می‌کند. این پیشنهادها شامل سازگاری با ابزارهای اتریوم مانند MetaMask، رمزگذاری ارزان‌تر، قابلیت همکاری با شبکه‌های جدید بلاکچین، بهبود تجربه اعتبار سنجی مدل اثبات سهام و بهبود امنیت شبکه است.

Celo یک بلاکچین اثبات سهام سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با هدف ارائه‌‌ی برنامه‌های غیرمتمرکز برای کاربران در دستگاه‌های تلفن همراه است. این نرم‌افزار مبتنی بر بلاکچین پرداخت تلفن همراه خود است که از یک استیبل کوین به نام Celo Dollar (CUSD) استفاده می‌کند.

نام‌های شناختته‌شده در عرصه‌ی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر از جمله Andreessen Horowitz ،Polychain Capital ،Coinbase ،Naval Ravikant ،Jack Dorsey و … از این پروژه پشتیبانی می‌کنند. از ماه گذشته از غول بازارهای موبایل Deutsche Telekom به لیست اسپانسرها اضافه شده است.

گرچه این هاردفورک نه CIP را معرفی کرده، مهمترین آنها CIP-35 است که امکان سازگاری کامل با کیف پول‌های اریوم مانند MetaMask را فراهم می‌کند.

همچنین CIP-20 به شما امکان می‌دهد به توابع هش در ماشین مجازی اتریوم دسترسی داشته باشید. به گفته‌ی این تیم، CIP-20 به اجرای Plum، پروتکل سبک Celo برای اثبات دانش صفر در دستگاه‌های تلفن همراه کمک خواهد کرد.

مسلماً بزرگترین به‌روزرسانی CIP-25 است. این طرح عملکرد هش جدیدی را برای کمک به ایجاد رابط‌های بین سولانا و سایر شبکه‌های بلاکچین از جمله پلتفرم‌های قرارداد هوشمند Solana ،NEAR و Cosmos اضافه می‌کند.

به طور خلاصه، Donut به توسعه‌دهندگان گزینه‌های بیشتری برای ساخت برنامه‌های مبتنی بر تلفن همراه می‌دهد که به‌طور بالقوه می‌تواند به میلیون‌ها کاربر برسد. از بین تمام به‌روزرسانی‌ها، سازگاری با MetaMask و قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای می‌تواند کاتالیزوری برای پذیرش بیشتر باشد.

 

پیشنهاد مطالعه: الگوریتم اثبات انجام کار در مقابل اثبات سهام، براستی کدامیک؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=45726
دکمه بازگشت به بالا