ایستگاه خبر

CealNET یک پلتفرم اشتراک گذاری اطلاعات و شبکه ارسال پیام غیر متمرکز

CealNET چیست؟

 CealNET یک شبکه غیرمتمرکز و مبتنى بر libyotent است که جهت به اشتراک گذارى اطلاعات و بخصوص آزادى عقیده و بیان طراحى شده است.

امروزه سانسور یک تهدید بزرگ براى آزادى بیان به شمار می آید. با توجه به شرایط اقتصادى و تکنولوژیکى جهان خیلى دور از ذهن نیست که صاحبان اقتصاد و تکنولوژى براى کنترل مردم و جلوگیرى از به اشتراک گذاشتن نظرات و عقایدشان بخصوص براى بازرسی و استنطاق دست به سانسور بزنند. این سازمان ها مى توانند با کنترل اطلاعات جامعه را در راستاى منافع خویش جهت دهند.

براى جلوگیرى از این دست مشکلات، CEAL با یک شبکه غیرمتمرکز، درختدرهم سازى(merkle-tree) که مبتنى بر تورنت است قدم به دنیاى بلاکچین گذاشته است و به عدم امکان سانسور در شبکه خود می بالد. این شبکه که مبتنی است بر ECDSA، به کاربران خود امکان ثبت نام از طریق رابط کاربرى بلاکچین را داده و تضمین می کند که  هویت کاربران در شبکه مخفی بماند.  علاوه بر این تمامى ارتباطات داخل شبکه CEAL بصورت همتا به همتا (peer2peer) است و این موضوع امنیت ارتباط گیری در شبکه را به ارمغان مى آورد.

از نظر فنى CEAL یک شبکه همپوشان(pverlay-network) است که به چهار لایه تقسیم می شود و لایه ها عمدتا از یکدیگر مستقل هستند.

CealNET چیست؟

a) لایه بلاکچین که به منظور غیرمتمرکز کردن ثبت نام و احراز هویت جهت تأمین امنیت مالکیت بر نام شبکهمستعار طراحى شده است.

b) پایگاه داده همتا به همتا به مفهوم توزیع شبکه جدول هش براى ذخیره اطلاعات(کلیدها و مقادیر) و بازیابى آنها با رهگیرى مکان داده ها و همچنین ایجاد فضایى امن براى ارسال پیام بین کاربران.

c) لایه سوم مجموعه اى از کاربران فعال در تورنت (torrent swarms) است و نیازى نیست که در یک گره (node) باشند. این لایه مضاعف, مبتنى بر پروتکل تورنت است و به کاربران داده ها و اطلاعات (data) متناسب با نیازشان را با سرعتى بالاتر ارائه می دهد و کمک می کند پست ها و پیام ها با سرعتى بالاتر منتشر شوند.

d) لایه سوم یک بلاکچین مضاعف براى نقل و انتقال ارزش (پول، دارایى) میان کاربران شبکه است. این لایه می تواند با کلید عمومى نمایش داده شود که از کلید خصوصى جداست. CEAL قصد دارد به کاربران امکان ساخت یک پایگاه براى سیستمى شایسته محور را ارائه دهد. با استفاده از ۰x01 بایت مانند آنچه که در تایید/کاربربلاکچین براى کلید خصوصى مبتنى بر رمزگذارى base58 بوده است، کاربران می توانند از همان کلید خصوصى براى تامین امنیت و نقل و انتقال دارایى و پول در داخل دو شبکه مختلف استفاده کنند.

انتقال دارایى و ارزش در داخل شبکه CEAL

CEAL به منظور ارائه امکان انتقال دارایى به صورت امن و مستقل از دیگر دیجى ارزها  CealNET داراى سیستم پول داخلى منحصر بفرد خود است. توکنهایى که در این شبکه استفاده می شوند CEAL نامیده می شوند. CEAL به منظور پرداخت پاداش به مؤلفین و تمامى کسانى که با مشارکت خود شبکه را توسعه می دهند، طراحى شده است و البته روش پرداختى در شبکه براى ارائه خدمات ویژه دارد. این شبکه با دارا بودن این ویژگی هاى می تواند بنیانگذار اساس جامعه اى مردم سالار و آنارشیستى باشد. از نظر فنى CEAL یک کریپتوکارنسى براساساثبات دارایى” (PoS) باشد همراه با پاداش دو درصدى برای نگهدارندگان شبکه به صورت سالانه .

به نظر می رسد با ظهور تکنولوژى در سال ٢٠٠٨ و رشد و پیشرفت سریع آن در مدتى کوتاه و خلق راهکارهاى متعدد پرداخت و غیرمتمرکز کردن اطلاعات، امروزه مردم بیش از پیش به استفاده از این تکنولوژى بى نظیر علاقه نشان می دهند و این موضوع از دید کارشانسان، طراحان و برنامه نویسان طرفدار بلاکچین دور نمانده است. هر روز شاهد معرفى پروژه هاى جدیدى هستیم که با استفاده از بلاکچین اقدام به ارائه تسهیلات به جامعه می کنند. البته نباید به صحت حرف آغازکنندگان به راحتى اعتماد کرد و تحقیق بیشتر می تواند گزینه خوبى باشد.

https://coiniran.com/?p=3823
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
7 سال قبل

عالی بود! ترکیب تورنت و بلاک چین واقعا هیجان انگیزه!

دکمه بازگشت به بالا
1
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x