ایستگاه خبر

ناپایداری ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به نابودی بیت‌کوین می‌انجامد

ادوارد چنسلر، روزنامه‌نگار و مورخ مالی انگلیسی، معتقد است تورم حاصله از نسل اولیه‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) منجر به نابودی بیت‌کوین خواهند گشت. وی گفت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی شاید مطلوب به‌نظر آیند اما از ناپایداری رنج می‌برند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بیت‌کوین را به نابودی می‌کشند

این روزها بانک‌های مرکزی بسیاری از اقتصادهای برتر دنیا از قبیل چین، ژاپن و آمریکا در جستجوی راهکارهایی برای توسعه‌ی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. ادوارد چنسلر در گفتگوی اخیر خود با رویترز بیان داشت که پروژه‌های ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یا CBDCها ریسک بسیار زیادی دارند.

وی در ادامه به این نکته اشاره داشت که CBDCها ممکن است در طولانی مدت بیت‌کوین را از بین ببرند. چنسلر با استدلال اینکه صدور و توزیع ارزهای دیجیتال بسیار راحت‌تر از انواع کاغذی آن است، احتمال وقوع سطوح بالای تورم را کاملا متحمل دانست.

ناپایداری ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به نابودی بیت‌کوین می‌انجامد

وی راه حل این رویداد را اصلاح تعداد ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی از سوی دولت‌ها دانست. اگر تعداد کل این CBDCها از ۲۱ میلیون بیت‌کوین سبقت بگیرد، موقعیت برترین رمز ارز بازار به‌خطر افتاده و به سمت نابودی کشیده خواهد شد.

براساس گفته‌ی چنسلر تاریخ پول در گذشته چندین مرتبه دستخوش تغییراتی در خصوص فرم شده و این امری کاملا طبیعی تلقی می‌گردد. برای نمونه پول کاغذی جایگزین سکه‌های فلزی شده است. وی مدعی شد سیر تکامل مالی شاهد این خواهد بود که ارزهای دیجیتال بر دنیا غلبه می‌کنند، اما نام بیت‌کوین در میان آنها به‌چشم نخواهد خورد زیرا ناپایداری CBDCها آن را از بین برده است.

موضع بانک مرکزی آلمان در قبال ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

بانک و موسسه‌ی سرمایه‌گذاری بزرگ چند ملیتی دویچه اخیرا موضع مشابهی را در خصوص CBDCها اتخاذ نمود. Christian Nolting، مدیر ارشد فناوری اطلاعات دویچه، معتقد است که CBDCها جایگاه بیت‌کوین را به‌عنوان یک ابزار پرداخت تهدید کنند. وی در ادامه گفت که بیت‌کوین قابلیت این را دارد تا به یک دارایی ذخیره‌ی ارزش همچون طلا بدل گردد.

در گفته‌های وی آمده است:

«دنیا از صنعت رمز ارز استقبال کرده است، اما دولت‌هایی که از لحاظ فناوری پیشرو هستند ممکن است CBDCها را به ماهیت غیرمتمرکز بیت‌کوین ترجیح دهند. ریسک دیگری که در این حوزه وجود دارد وضع قوانین نظارتی مضری است که جایگاه رمز ارزها را در قالب راهکارهای پرداخت جهانی کاهش می‌دهند.»

 

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=45671
دکمه بازگشت به بالا