ایستگاه خبر

آمادگی کاردانو برای قراردادهای هوشمند Plutus

کاردانو (Cardano) جزئیات بیشتری از زبان برنامه‌نویسی بومی خود Plutus منتشر کرد. کاردانو می‌خواهد پس از بروزرسانی اصلی Alonzo از این زبان برنامه‌نویسی در نگارش قراردادهای هوشمند استفاده نماید. شرکت هنگ کنگی IOHK، که سازنده‌ی بلاک‌چین و رمز ارز کاردانو است، در مطلبی که روز ۱۳ آوریل در توصیف قراردادهای هوشمند مبتنی بر Plutus منتشر کرد گفت این قراردادها دارای اجزای دورن-زنجیره‌ای و برون-زنجیره‌ای است. بخش برون-زنجیره‌ای بر سخت‌افزار کاربر مبتنی بوده و به‌طور مستقل عمل می‌نماید.

این مطلب افزود که هر دو بخش از این بروزرسانی به‌طور همزمان در محیط برنامه‌نویسی Haskell نگارش و توسط کامپایلر یا مترجم Plutus تدوین شده‌اند. این اجزا چارچوبی لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند را بر بلاک‌چین کاردانو فراهم می‌کنند.

آمادگی کاردانو برای قراردادهای هوشمند Plutus

بیت‌کوین الهام‌بخش کاردانو بوده است

همانند بیت‌کوین، کاردانو نیز از مدل محاسباتی «خروجی خرج‌ نشده‌ی تراکنش یا UTXO» استفاده می‌کند، در این مدل ورودی‌ها از خروجی‌های خرج نشده‌ی تراکنش‌های پیشین به‌دست می‌آیند. با این‌حال شبکه‌ی کاردانو مدل فوق را بسط داده و به EUTXO، که برتری‌ چشمگیری نسبت به دیگر مدل‌های محاسباتی دارد، تبدیل نموده است.

فارغ از پیچیدگی‌های فنی EUXTO، می‌توان گفت که این مدل اعتبار تراکنش‌ها را به‌طور برون-زنجیره‌ای و پیش از ارسال به بلاک‌چین می‌سنجد. فناوری لایه ۱ اتریوم با تبعیت از الگویی متفاوت تراکنش‌ها را تماما به‌طور دورن-زنجیره‌ای اعتبارسنجی می‌نماید. از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد مدل EUTXO تعیین برون-زنجیره‌ای کارمزد تمام تراکنش‌ها است.

زبان برنامه‌نویسی بومی Plutus Core مسئول تعریف پارامترهای تراکنش‌های EUTXO و کامپایل کدهای توسعه‌یافته برای قراردادهای هوشمند است. چارچوب نرم افزاری Plutus یا (PAF)، دسترسی به خدمات و برنامه‌های در حال اجرای شبکه را با همخوانی کامل مرورگرهای وب تسهیل می‌نماید.

بروزرسانیِ Mary بلاک‌چینِ کاردانو با عرضه‌ی توکن‌های بومی خود به کاربران امکان ایجاد توکن‌های سفارشی با قابلیت اجرای تراکنش‌ها را داد.  هدف اصلی Plutus توسعه‌ی ویژگی‌های فعلی کاردانو به‌ویژه قوانین مربوط به ضرب توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) است که برای تحقق به بازه‌های زمانی معینی نیاز دارد.

پیشنهاد مطالعه: اپلیکیشن‌ غیرمتمرکز یا Dapp چیست؟

Source

https://coiniran.com/?p=45122
دکمه بازگشت به بالا