ایستگاه خبر

مکانیزم اجماع اثبات سهام در بلاکچین عمومی کاردانو با معرفی انشعاب سخت Shelley

بر طبق گزارش خبرگزاری Coindesk، روز چهارشنبه اعلام شد که بلاک چین عمومی Cardano یک انشعاب سخت برای بستر قرارداد هوشمند متن باز خود طراحی کرده تا شبکه را از Byron به Shelley منتقل کند. با این انشعاب، شاید کاردانو بتواند موقعیت  برتری و تسلط اتریوم را به چالش بکشد.

تیم پشتیبان برای این انتقال شبکه یک استارت‌آپ تحقیق و توسعه بلاکچین به نام IOHK است. مدیر ارشد این استارت‌آپ، چارلز هاسکینسون اشاره کرده که بلاکچین کاردانو ظرف پنج سال اخیر با دقت توسعه یافته از این رو انتظار داریم در مدت یک سال صدها دارایی بر روی آن شروع به کار کنند. به عقیده وی، نسخه Shelley در همان حال که موارد استفاده بیشتری به بلاکچین می‌افزاید،‌ امنیت و قدرت آن را ارتقا می‌دهد.

۲۷ آوریل، اولین بلوک از این انشعاب بر روی نسخه آزمایشی بلاکچین جدید، تأیید شد. به طور معمول بلاکچین‌های شبکه آزمایشی دارای پول واقعی نیستند. اما IOHK یک شبکه آزمایشی مبتنی بر انگیزه به راه انداخت، به عبارت دیگر کاربران برای کسب پاداش‌های حداقلی در این شبکه آزمایشی مشارکت می‌کردند. حالا این شبکه آزمایشی تبدیل به شبکه اصلی بستر Cardano شده است.

ویژگی‌های انشعاب سخت Shelley

این به‌ روز رسانی از الگوریتم اجماع Ouroboros بهره می‌برد؛ یک پروتوکل اثبات سهام که بر پایه علوم رمزنگاری، ترکیبیات و نظریه بازی‌ها طراحی شده است. این پروتوکل انتخاب می‌کند که چه کسی بلوک بعدی را به بلاکچین کاردانو اضافه کند.

بیشتر بدانیم: proof of stake یا گواه اثبات سهام چیست؟

با پیاده‌سازی انشعاب Shelley بر شبکه اصلی کاردانو، استخرهای سهام قادر به ثبت نام روی زنجیره هستند به طوری که برای دارندگان توکن قابل رویت باشد و به آن‌ها اجازه دهد بلافاصله پس از ثبت‌نام، استخر‌ها را به عنوان نماینده یا موکل خود انتخاب کنند. فرآیند وکالت اثبات سهام، این امکان را به کاربر دارای توکن بومی ADA می‌دهد که در ازای دریافت سهمی از پاداش‌ها، این توکن‌ها را در یک استخر سپرده‌گذاری کند. این یک مکانیزم انگیزه است که بدون آن سیستم شبکه دقیق عمل نخواهد کرد.

تیم پشتیبان این انشعاب اعلام کرده که Shelley یکی از اولین گام‌ها در مسیر بهبود شبکه در ماه‌های آینده است. پیش‌بینی شده که پروژه کاتالیست آن‌ها تا پایان سال جاری راه‌اندازی شود. این یک مدل حکم‌رانی ارائه خواهد کرد که با آن جامعه‌ی کاردانو می‌تواند برای رهبری و جهت دهی بلاکچین در زمینه‌های به روز رسانی نرم‌افزار، اصلاحات فنی و چشم‌انداز بلند مدت بلاکچین کاردانو، رأی دهند.

https://coiniran.com/?p=40379
دکمه بازگشت به بالا