ایستگاه خبر

پاسخ شدید هاسکینسون و بوترین به انتقادات توسعه‌دهنده بیت کوین درباره اثبات سهام

چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو (ADA)، در کنار همکار سابق خود ویتالیک بوترین از توسعه‌دهنده بیت کوین جیمی سانگ به دلیل اظهاراتش در مورد شبکه‌های اثبات سهام (PoS) ابراز نارضایتی کرد.

هاسکینسون دوشنبه به توییتر آمد تا پست پلتفرم میکروبلاگینگ سانگ را «احمقانه» بخواند. هاسکینسون گفت:

سطح حماقت اینجا فراتر از توضیح است.

سانگ از سیستم‌های اثبات سهام مانند کاردانو، اتریوم و سایر شبکه‌هایی که از الگوریتم مشابهی استفاده می‌کردند، انتقادات شدیدی کرد. او گفت این سیستم‌ها قادر به رسیدگی به مسئله «ژنرال بیزانس» نیستند و در نتیجه نمی‌توانند تمرکززدایی واقعی را تضمین کنند.

اثبات سهام مشکل ژنرال‌های بیزانسی را حل نمی‌کند. بنابراین، اجماع غیرمتمرکز ارائه نمی‌دهد. اگر این توییت را متوجه نشدید، پس کاملاً فاقد صلاحیت برای هرگونه ادعایی در مورد اثبات سهام هستید.

ویتالیک بوترین توسعه‌دهنده بیت کوین را فرا خواند

به نظر می‌رسد بوترین، که اکنون در حال کار بر روی انتقال اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) به مکانیزم اثبات سهام است، به این بیانیه دید مثبتی نداشته است. خالق اتریوم در پاسخ به این توییت متمدنانه نوشت:

نکته حرفه‌ای: اگر سنت دیرینه‌ای وجود داشته باشد که مردم بر اساس استدلال‌های عمیقی که در زمینه ریاضیات، اقتصاد و فلسفه اخلاقی بحث می‌کنند، درباره A و B هم بحث کنند، و شما بگویید «B گنگ است، به یک دلیل فنی یک‌خطی که شامل تعاریف است»، احتمالاً اشتباه می‌کنید.

مشکل ژنرال بیزانس چیست؟

معضل ژنرال‌های بیزانسی مانع مهمی برای بسیاری از شبکه‌های مختلف است، به‌ویژه شبکه‌هایی که به اجماع وابسته هستند. این موضوع به دلیل این واقعیت به وجود می‌آید که برای این که یک سیستم به خوبی کار کند لازم است همه فعالان به اجماع برسند، اما اغلب هیچ یک از آن‌ها به یکدیگر اعتماد ندارند.

با این حال، بیت کوین اولین بلاکچینی بود که از طریق اجرای یک رکورد عمومی غیرقابل تغییر، راه‌حلی برای این موضوع ارائه کرد، که انگیزه افراد غیر قابل اعتماد را برای مشارکت در شبکه کاهش می‌دهد.

بنیانگذار کاردانو به منتقدان پاسخ داد

در ضمن، هاسکینسون از آن دسته افرادی نیست که انتقاد را راحت بپذیرد. بلکه از آن دسته افرادی است که مدام برای دفاع از ایده خود می‌آید، حتی ممکن است این کار را بی‌ادبانه انجام دهد.

این اولین بار نیست که هاسکینسون به طور علنی علیه پست یا اظهاراتی که از نظر او حمله مستقیم یا غیرمستقیم به کاردانو است، صحبت می‌کند و احتمالاً آخرین بار هم نیست.

بنیانگذار کاردانو قبلاً خالق و مدیر عامل ترا، دو کوان را به دلیل اظهارنظرهای توهین‌آمیز در مورد توکن ADA مورد تمسخر قرار داده بود.

 

پیشنهاد مطالعه: مقایسه الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام 

Source

https://coiniran.com/?p=57422
دکمه بازگشت به بالا